lederboard

Agnieszka Szczepaniak: Poczuj siebie tu i teraz!


Agnieszka Szczepaniak jest certyfikowanym coachem i od ponad 11 lat działa w biznesie wspierając ludzi i procesy w zakresie sprzedaży, rekrutacji i szkoleń. W wywiadzie z Law Business Quality opowiada o swojej pracy, o jej ważnych aspektach oraz swoich inspiracjach.

 

Na swojej stronie internetowej przytoczyła Pani cytat: „Jedyne co w życiu pewne, to ciągła zmiana” – jak odnajduje Pani w tych słowach inspirację?
– Z mojej perspektyw ten cytat mówi o naturalności procesu życia. Słyszę w tych słowach odwagę do tego, żeby być sobą, żeby podążać za tym co jest dla mnie dobre i w zgodzie ze mną. Wszytko zależy od tego, jak ja patrzę na zmianę. Czy jest to coś, co mnie paraliżuje i obezwładnia, czy też jest to moment na doświadczenie siebie i wyniesienia z tego doświadczenia nauki, wniosków, refleksji.

Dlaczego zdecydowała się Pani na bycie coachem?
– Od wielu lat zajmuję się pracą z drugim człowiek i dla mnie był to naturalny proces mojego rozwoju. W pewnym momencie po prostu poczułam, że jest to forma spotkań z drugą osobą, która daje mi wiele satysfakcji i radości. Dzięki temu mogę być świadkiem tego co ludzie, z którymi pracuje podczas sesji coachingowych osiągają i realizują różnorakie cele w swoim życiu zawodowym i prywatnym.

Co to właściwie jest coaching?
– Coaching to proces, którego głównym celem jest wzmocnienie klienta oraz wsparcie go w samodzielnym dokonaniu zmiany opartej na własnych odkryciach, wnioskach i zasobach. Jego esencja to cykl uczenia się samopoznania i w efekcie rozwoju, dzięki któremu klient zbliża się do określonych na początku wskaźnikami rezultatów. Rolą coacha jest wsparcie klienta w jego drodze z punktu A do punktu B poprzez świadome zadawanie pytań. Coach jest tylko towarzyszem w wewnętrznej podróży i obserwuje odkrywanie wewnętrznej prawdy klienta.

Kto według Pani potrzebuje wsparcia coacha?

– Coaching jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które czują gotowość do wprowadzenia pozytywnych zmian w swoim życiu. Aktywnie szukają najlepszych dla siebie rozwiązań biorąc przy tym jednocześnie odpowiedzialność za swoje decyzje. Dzięki coachingowi można zweryfikować koncepcję tworzenia mapy własnej rzeczywistości. Jest to po prostu proces poszerzania świadomości służący temu aby każdy mógł pełniej realizować swój potencjał.

agas1

Mówi Pani o sobie Coach Rozwoju Osobistego. Co tak naprawdę za tym stoi?
– Oznacza to, że Klient wybiera temat nad jakim chce pracować w danej chwili. Mogą to być np. zagadnienia z życia osobistego, relacji, związków, pewności siebie, zdrowia, finansów, pracy ze stresem, wyznaczania celów z płaszczyzny prywatnej i zawodowej, lub każda inna kwestia, która jest ważna dla klienta. I wtedy w trakcie spotkania coachingowego rozpoczyna się proces, który obejmuje wszelkie działania mające na celu pomóc Klientowi w nabyciu cech, umiejętności i wiedzy, dzięki którym będzie czuł wzrost swoich możliwości.

Co według Pani jest istotne w trakcie sesji coachingowej?

– Tutaj wyróżniłabym dwa aspekty: klienta i coacha. To jaka jest gotowość danej osoby do zmiany oraz jak bardzo „palący jest problem” determinuje zaangażowanie Klienta w proces. Natomiast z mojej perspektywy coacha, istotnym elementem jest uważność oraz podążanie za klientem.

Co ma Pani na myśli mówiąc „uważność i podążanie za klientem”?

– Najprościej mogę zdefiniować uważność jako bycie tu i teraz. Z kolei podążanie za klientem to wsparcie w głębokim połączeniu ze sobą. Tak aby każdy problem, który się pojawia miał możliwość połączenia się ze swoim źródłem. A cały proces owego połączenie przebiegał w sposób naturalny, zgodzie z tempem pracy danej osoby oraz bez siłowego narzucania rozwiązań z mojej strony.

Co mogłaby Pani doradzić osobom, które chcą wkroczyć na ścieżkę rozwoju osobistego?

– Szukajcie najlepszych dla siebie rozwiązań.

Na koniec może zaproponuje Pani jakieś ćwiczenie uważności?
– Oczywiście. Bardzo chętnie. Znajdź spokojne miejsce gdzie możesz na chwilę usiąść. Jeśli jesteś w domu niech to będzie twój ulubiony fotel lub kanapa. Jeśli jesteś w parku to usiądź na chwilę na ławce. Postaw mocno stopy na ziemi i poczuj jak przylegają do podłoża. Ręce połóż luźno wzdłuż ciała. Możesz zamknąć oczy jeśli jest to dla ciebie komfortowe.
1. Weź trzy głębokie oddechy
2. Poczuj jak powietrze wypełnia i powoli unosi brzuch w górę i w dół
3. Zauważ własne myśli w tym właśnie momencie. • takie jakie są • nie oceniaj ich ani nie analizuj
4. Zobacz co się dzieje z twoim ciałem w tej właśnie chwili • co czujesz? • jak jest tego intensywność?
5. Zauważ co się zmieniło w postrzeganiu rzeczy i uczuć wobec siebie • zadaj sobie pytanie: Co się dzieje teraz?
6. Zobacz jak przyszła do ciebie odpowiedź

Rozmawiała: Dagmara Nawratek

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności