lederboard

Podnośniki koszowe – rodzaje i typy

Podnośniki koszowe to jedne z najbardziej popularnych urządzeń transportu bliskiego wykorzystywanych do podnoszenia ludzi i sprzętu na różne wysokości. Często wynajmują je firmy działające w branży budowlanej, reklamowej, filmowej, ogrodniczej czy świadczące usługi porządkowe. Jakie są rodzaje zwyżek koszowych i które uprawnienia będą niezbędne do ich obsługi?

 

Podnośniki koszowe to grupa podestów ruchomych, które różnią się między sobą budową, napędem i sposobem przemieszczania. W zależności od potrzeb można kupić lub wynająć zwyżki o wysokości roboczej nawet do 46,15 m oraz 22 m wysięgu. Bez problemu da się również znaleźć nie tylko potężne podnośniki do pracy w terenie, lecz także te radzące sobie nawet na niewielkiej przestrzeni wewnątrz budynków. W związku z szeroką ofertą urządzeń tego typu znalazły one zastosowanie m.in. w branży budowlanej przy prowadzeniu prac konserwacyjnych, malarskich, dekarskich itp., w ogrodnictwie przy przycinaniu drzew i krzewów, w reklamie przy rozwieszaniu reklam wielkoformatowych lub malowaniu murali czy w magazynach przy kontroli stanów magazynowych.

Sposób podnoszenia

Jeżeli chodzi o sposób podnoszenia, wyróżnia się podnośniki koszowe nożycowe, przegubowe oraz teleskopowe. Nożycowe to takie, których konstrukcja nośna opiera się o krzyżujące się ramiona. W trakcie prostowania tych ramion kosz podnosi się do góry. Tego typu zwyżki należą do bardzo stabilnych, mogących unosić ludzi i sprzęt na dość duże wysokości, ale pracujących wyłącznie w jednej płaszczyźnie.

Podnośniki przegubowe mają ramię zginające się w kilku punktach. Dzięki temu pozwalają na łatwe manewrowanie koszem i dotarcie nawet do trudno dostępnych przestrzeni – tam, gdzie nie istnieje możliwość ustawienia zwyżki bezpośrednio pod miejscem pracy. To bardzo dobry wybór wtedy, kiedy potrzebna jest maszyna o maksymalnym wychyleniu w poziomie.

Podnośniki teleskopowe różnią się od przegubowych konstrukcją ramienia – tu ramie jest proste na całej długości. Można je jedynie wysuwać na większą odległość. Najczęściej wykorzystuje się je w branżach, w których pracę wykonuje się na znacznych wysokościach.

Sposób przemieszania

W zależności od potrzeb można wynająć lub kupić podnośniki koszowe samojezdne, czyli takie, które posiadają własny napęd, holowane – wymagające samochodu, który będzie je holował albo montowane na samochodach. Najczęściej spotyka się jednak wersje samojezdne ze względu na wygodę ich użytkowania.

Napęd

Jeżeli chodzi o napęd, podnośniki koszowe występują zarówno w wersji spalinowej, jak i elektrycznej. Spalinowe wykorzystuje się do prac na zewnątrz. Często są to masywne urządzenia, które doskonale radzą sobie nawet w trudnych warunkach, np. na nieutwardzonym terenie. Elektryczne nadają się do prac wewnątrz budynków. Zazwyczaj taki napęd mają kompaktowe zwyżki z niebrudzącymi kołami mogące się przemieszczać w wąskich korytarzach pomiędzy regałami magazynowymi albo liniami produkcyjnymi.

Szukasz firmy mającej w ofercie podnośniki koszowe na wynajem? Sprawdź flotę Riwal: https://www.riwal.com/poland/pl-pl/wynajem/flota/podnosniki-koszowe

Uprawnienia do obsługi podnośników koszowych

Warto pamiętać, że do obsługi podestów ruchomych przejezdnych niezbędne jest posiadanie uprawnień Urzędu Dozoru Technicznego I P. Jeżeli podnośnik koszowy zamontowany został na samochodzie o masie całkowitej do 3,5 tony, wymagane będzie także prawo jazdy kategorii B, a jeśli na pojeździe przekraczającym 3,5 tony – prawo jazdy kategorii C.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności