lederboard

Pokrywy do akwarium – potrzebne czy zbyteczne?

Często uważana za integralną część akwarium, pokrywa lub kaptur zakrywający górną część zbiornika jest rzeczywiście koniecznością. Niektórym pokrywa może wydawać się tylko kolejnym rekwizytem dekoracyjnym, który nakłada się na akwarium, ale w rzeczywistości jest to coś więcej. Czytaj dalej, a dowiesz się, dlaczego pokrywa akwarium jest jego istotną częścią.

 

Bezpieczeństwo ryb przede wszystkim

Pokrywy akwariowe służą kilku kluczowym celom. Przede wszystkim zapobiegają wyskakiwaniu niektórych gatunków ryb. Zapobiegają również wpadaniu przedmiotów do akwarium i trzymają z dala inne ciekawskie zwierzęta domowe. Także kurz i inne mniejsze cząsteczki unoszące się w powietrzu nie dostaną się do Twojego zbiornika i nie zanieczyszczą wody. Jeśli w Twoim domu są małe dzieci, pokrywa ochroni rybki przed nadmiarem dziecięcych czułości oraz chęcią zabawy z rybimi przyjaciółmi.

Pokrywy akwariów zapobiegają parowaniu

Dużą wadą akwariów otwartych jest z pewnością dodatkowa praca związana z ich konserwacją. Codziennie bowiem odparowuje znaczna ilość wody, którą należy regularnie uzupełniać. Jeśli zbyt dużo wody odparuje ze zbiornika, filtr może nie działać prawidłowo. Podczas odparowywania, w pozostałej w akwarium wodzie zostaje też więcej osadów mineralnych. Otwarte akwarium wymaga więc więcej pracy, takiej jak ciągłe uzupełnianie i czyszczenie zbiornika. Najprostszym rozwiązaniem są zatem pokrywy do akwarium, które zapobiegają utracie wody i czynią to hobby o wiele łatwiejszym.

Zapobieganie emisji zapachów

Z Twojego akwarium mogą wydobywać się nieprzyjemne zapachy, zwłaszcza jeśli minęło trochę czasu od ostatniej wymiany wody lub czyszczenia. Pokrywa akwarium zapobiegnie przedostawaniu się do pomieszczenia ostrych zapachów spowodowanych gromadzeniem się amoniaku i azotu.

Zalety posiadania akwarium bez pokrywy

Jest stanowczo więcej wad niż zalet, jeśli chodzi o brak pokrywy w akwarium. Jednak tzw. projekty „basenowe” mają jedną główną zaletę – ponieważ w górnej części zbiornika jest mniej przeszkód wizualnych, pozwalają one na lepszy podgląd aktywności na powierzchni wody.

Chociaż w akwariach otwartych łatwiejsze jest karmienie ryb, a także wprowadzenie zmian w wystroju, zapewnienie bezpieczeństwa zwierzętom wodnym ma ogromne znaczenie, a pokrywa pomaga to zapewnić. Podczas gdy otwarte zbiorniki zapewniają również więcej opcji montażu świateł, filtrów i grzałek, możliwości estetyczne nie przewyższają zagrożeń bezpieczeństwa. Warto również zauważyć, że nowoczesne pokrywy akwariowe dostępne m.in. w https://trzmiel.com.pl/akwarystyka-slodkowodna/pokrywy-do-akwarium posiadają system smart open, a także klapkę, która ułatwia zarówno prace pielęgnacyjne w akwarium, jak i karmienie ryb bez konieczności zdejmowania całej pokrywy.

Kupować pokrywę czy nie?

Podsumowując, możesz mieć akwarium bez pokrywy, chociaż zwykle nie jest to zalecane. Nieużywanie pokrywy ma zarówno zalety, jak i wady, jednakże ryzyko dotyczące bezpieczeństwa mieszkańców akwarium przewyższa korzyści wizualne. Nie pozwól, aby otoczenie zakłócało spokojny świat Twojego akwarium. Pamiętaj, że podstawowym celem używania pokrywy jest zapobieganie ryzyku interakcji świata zewnętrznego ze światem wewnętrznym akwarium.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Akceptuję zasady Polityki prywatności