lederboard

Polacy boją się o pensję i pracę. Zgodzą się na niższe wynagrodzenie

Prawie połowa pracowników (48%) boi się, czy utrzyma obecną pracę i czy będzie dostawać wynagrodzenie. Więcej niż jedna trzecia (34%) szuka już nowej pracy, a 14% deklaruje, że zgodzi się pracować za niższe wynagrodzenie – to najważniejsze wnioski z badania Gi Group i Grafton Recruitment pt. „Praca w czasie kwarantanny”.

 

Czy będą wypłacane pensje? Czy utrzymam stanowisko pracy? Czy moja firma przetrwa? To dziś najważniejsze pytania, które zadają sobie pracownicy. W badaniu Gi Group i Grafton Recruitment, które przeprowadzono w dniach 21-24 marca, już prawie połowa pracowników tj. 48% obawia się, że nie otrzyma wynagrodzenia za pracę lub ją straci. 52% nadal jest spokojna o swoją przyszłość zawodową i deklaruje, że sytuacja w ich firmie jest stabilna.

Pomimo obaw blisko połowy ankietowanych o ich przyszłość zawodową, 66% badanych odpowiedziało, że jeszcze nie szuka nowej pracy. Już robi to niewiele ponad 1/3 (34%).

– Najważniejsze, żeby zadbać o pracowników, dać im wsparcie, pokazać możliwości, by jak najmniej odczuli sytuację ekonomiczną. Wiele w rękach pracodawców i ich podejścia do pracowników, jak i tego, na co mogą sobie w danym momencie pozwolić – komentuje Joanna Wanatowicz, Business Director, Grafton Recruitment.

Największą determinację do działania widać u dotychczasowych pracowników branży HoReCa. Już prawie połowa, bo 47% deklaruje chęć zmiany branży, a aż 59% zatrudnionych w HoReCa przyznaje, że aktywnie szuka pracy. Sytuacja wygląda inaczej wśród pracowników fizycznych. Ponad 60% pracowników fizycznych nie szuka nowej pracy. W tym przypadku może być to być spowodowane faktem, że 54% z nich nadal wykonuje swoje obowiązki bez zmian, w miejscu pracy, bo ich zakład nie przerwał produkcji.

Jakie obawy mają i jak w obecnej sytuacji zachowują się menedżerowie?

Połowa z nich (50%) pracuje obecnie zdalnie, 22% ciągle pozostaje w biurze. To największy odsetek w porównaniu z osobami zajmującymi niższe stanowiska w strukturze organizacyjnej. 38% menedżerów obawia się, że sytuacja kryzysowa sprawi, że stracą pracę, ale ok. 60% nowej jeszcze nie szuka.

60% zapytanych przez Gi Group i Grafton Recruitment twierdzi, że sytuacja kryzysowa nie wpłynęła na ich oczekiwania finansowe. 14% natomiast już jest skłonnych zgodzić się na obniżkę pensji, aby zachować pracę. Co ciekawe 26% deklaruje, że chce w obecnej sytuacji zarabiać więcej.

W branży HoReCa połowa pracowników (50%) oczekuje od obecnego pracodawcy możliwości czasowego wstrzymania wykonywania obowiązków, przy jednoczesnej wypłacie wynagrodzenia, a co piąty (20%) skłonny jest zgodzić się na obniżkę pensji, aby zachować pracę.

O BADANIU

Badanie przeprowadzono w dniach 21-24.03.2020 r. w formie ankiety online przesłanej do losowo wybranej grupy 857 osób, które zaaplikowały na co najmniej jedną ofertę pracy Grafton Recruitment & Gi Group w latach 2018-2020.

O AUTORACH BADANIA

Grafton Recruitment to jedna z największych w Europie niezależnych firm rekrutacyjnych z ponad 30-letnim doświadczeniem w branży i 35 biurami w Polsce, Czechach, na Słowacji i Węgrzech. Od jesieni 2018 roku jest częścią Gi Group, międzynarodowej korporacji o włoskich korzeniach, należącej do czołówki światowych liderów branży rozwiązań rekrutacyjnych, z biurami w ponad 50 krajach w Europie, Azji, Afryce i Ameryce.

Więcej informacji o firmie: www.grafton.pl

Gi Group jest międzynarodową agencją pracy i doradztwa personalnego. Prowadzi działalność w zakresie m.in. stałego i czasowego zatrudnienia, wyszukiwania i selekcji oraz outsourcingu. Dzięki bezpośredniej obecności i partnerstwom strategicznym działa w 57 krajach. Jest jedną z największych firm HR na świecie wg Staffing Industry Analysts. W 2018 roku była usługodawcą dla ponad 20 000 firm realizując sprzedaż na poziomie 2,3 mld euro.

Więcej informacji o firmie: www.gigroup.com.pl

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności