Polacy coraz chętniej inwestują w… whisky


Według International Wine & Spirit Research (IWSR) Polska jest jednym z najszybciej rozwijających się krajów pod względem konsumpcji whisky; trunek zyskuje też na popularności w kręgach kolekcjonerskich.

 

Złoty trunek przynosi prawie 5 mld funtów rocznie dochodu gospodarce Wielkiej Brytanii. Szkocka whisky jest dostarczana do prawie 200 rynków na całym świecie, a sam jej eksport wart jest ok. 4 mld £ rocznie – czytamy w informacji prasowej firmy Stilnovisti, która już po raz drugi opublikowała raport z rynku whisky.

Według Scotch Whisky Association (SWA) w pierwszym półroczu 2015 r. eksport szkockiej whisky osiągnął wartość 1,7 mld funtów. W ostatnich latach – w związku z rosnącym popytem – na terenie Zjednoczonego Królestwa powstają nowe, konkurencyjne destylarnie, a zapomniane zakłady wznawiają swoją działalność.

W Polsce – jak poinformowano w komunikacie – w okresie od listopada 2014 r. do października 2015 r. produkt z kategorii whisky przynajmniej raz zakupiło 17,5 proc. polskich gospodarstw (według danych GfK Polonia). W ujęciu wolumenowym kategoria wzrosła o ponad 60 proc. na przestrzeni ostatnich czterech lat. Polskie gospodarstwa kupują whisky przeciętnie trzy razy w roku. Podczas pojedynczej wizyty w sklepie na whisky wydaje się średnio 55,30 zł.

whisky2

Szkocka whisky zyskuje na popularności również w światowych kręgach kolekcjonerskich. Dane dostarczone przez Rare Whisky 101 – brokera inwestycyjnego i analityka whisky – pokazują, że wartość butelek szkockiej whisky sprzedanych na aukcjach w Wielkiej Brytanii wzrosła przez rok o prawie 70%, wynosząc 7,7 milionów funtów. Z kolei w ciągu sześciu lat zwiększyła się ona aż o 209%.

Polacy również coraz więcej inwestują w alkohole – obecnie znajdujemy się w czołówce krajów europejskich – łącznie ulokowaliśmy już w ten sposób ponad 150 mln zł. Poza inwestycjami w butelki na rynku popularne jest inwestowanie w całe beczki.

„Suma aktywów na dziś to ponad 4000 beczek w różnym wieku. W ostatnim roku nasi klienci zarobili średnio 11%. Nasza strategia inwestycyjna opiera się zarówno na zakupie nowo wyprodukowanych beczek whisky – new made spirit – jak również kilku-, kilkunasto- i kilkudziesięcioletnich beczek. Większość aktywów klientów Stilnovisti stanowią beczki first fill – pierwszy raz używane do starzenia whisky” – poinformował cytowany w komunikacie prasowym Krzysztof Maruszewski, prezes firmy Stilnovisti S.A.

whisky3

Długoterminowe prognozy – jak podkreślono w informacji prasowej – wskazują na kolejne mocne wzrosty sprzedaży whisky single malt oraz stabilne kilkuprocentowe roczne wzrosty whisky typu blended czy tańszych burbonów. International Wines and Spirits Record także widzi perspektywy w jasnych barwach. Ostatnio prognozy wskazują na wzrost wielkości sprzedaży o 9 proc. w latach 2014-2018.

(gm)

FOT. C00 pixabay

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Akceptuję zasady Polityki prywatności