Zostań członkiem

Otrzymuj najlepsze oferty i aktualizacje dotyczące Magazynu LBQ.

― Reklama ―

spot_img

Podwyżki cen nie odpuszczają. W sklepach jest już o blisko 5 proc. drożej niż rok temu

Już o blisko 5% rdr. podrożały codzienne zakupy. Tak pokazuje ostatnia analiza rynkowa prawie 79 tys. cen detalicznych. We wrześniu br. na 17 monitorowanych...
Strona głównaRozmaitościPolscy seniorzy potrzebują dobrej opieki. Inaczej grozi im pogłębienie problemów zdrowotnych

Polscy seniorzy potrzebują dobrej opieki. Inaczej grozi im pogłębienie problemów zdrowotnych

Jak wynika z danych portalu pacjent.gov.pl upadki są najczęstszym powodem urazów wśród osób po 60 roku życia[1]. Co więcej, mogą one odbić się na zdrowiu seniorów powodując między innymi złamania, obrażenia tkanek miękkich lub wystąpienie zespołu poupadkowego[2]. Rozwiązaniem pozwalającym zwiększyć ich bezpieczeństwo może być odpowiednie wsparcie osoby starszej, na przykład poprzez skorzystanie z usług prywatnej opieki domowej.

 

 

 

Wraz z wynikającym ze zmian demograficznych wzrostem liczby seniorów coraz powszechniejsza w naszym społeczeństwie staje się świadomość ich potrzeb. Coraz większą popularność zyskuje pojęcie age-friendly, czyli środowiska przyjaznego także dla osób starszych. Wraz z nowymi wyzwaniami przybywa także rozwiązań tworzonych z myślą o jak najskuteczniejszym ich wsparciu – w tym o opiece nad seniorami i zapobieganiu nieszczęśliwym wypadkom, zagrażającym im na co dzień.

Wyzwania jesieni życia

Jak wskazuje dane z ostatnich badań EU-SILC, według których niemal 2/3 osób w wieku 60+ cierpi na długotrwałe problemy zdrowotne lub choroby przewlekłe[3]. Jednocześnie zły stan zdrowia przedstawicieli tej grupy wiekowej stanowi dla nich poważne zagrożenie zwiększając ryzyko upadków, których przyczyną mogą być na przykład upośledzenie układu ruchu czy ubytek wzroku oraz słuchu. Bezpieczne funkcjonowanie i utrzymanie zadowalającej jakości życia utrudniają niekiedy także problemy na tle somatycznym oraz psychicznym[4]. Aż 10-krotnie, ryzyko upadku zwiększa zespół Parkinsona, a około 2-3-krotnie choroby otępienne[5]. Warto przy tym pamiętać, że taki wypadek może mieć dla seniorów poważne skutki. Statystycznie około 5% upadków osób starszych kończy się złamaniem, a między 10% a 20% obrażeniami tkanek miękkich takimi jak stłuczenia, zwichnięcia czy krwiaki. Warto także dodać, że nawet 20-65% seniorów, którzy doświadczyli takiego zdarzenia dotyka tak zwany zespół poupadkowy, czyli spadek aktywności wywołany strachem przed kolejnym upadkiem[6].

Na wyzwania jesieni życia, których doświadczają na co dzień seniorzy, składa się szerokie spektrum problemów. Poza fizycznymi trudnościami w wykonywaniu typowych czynności, jak sprzątanie czy gotowanie, pojawiają się kłopoty wynikające ze starzenia się mózgu: osłabiona pamięć, gorsza równowaga czy zdolności kognitywne, przez co widocznie spada komfort psychiczny tych osób. Często wiąże się to wtedy z zaburzeniem podstawowej potrzeby bezpieczeństwa – wyjaśnia Beata Czech, Dyrektor Wykonawcza Promedica24.

Możliwość opieki w domowym zaciszu

Dla wielu seniorów możliwości, jakie w zakresie opieki zdrowotnej oferuje państwo, nie są optymalne – np. ze względu na miejsce zamieszkania (jak wieś, mniejsze miasto) czy brak własnego środka transportu. Często, nie chcą oni także opuszczać swojego dotychczasowego miejsca zamieszkania, które daje im poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Rozwiązaniem może być na przykład skorzystanie z pomocy opiekuna, zajmującego się podopiecznym w miejscu zamieszkania. Ważne jest jednak, by była to osoba odpowiednio wykwalifikowana i sprawdzona. Dlatego, decydując się na ten model pomocy seniorowi warto skorzystać z oferty takich firm jak Promedica24, które zapewniają swoim opiekunom zarówno w pełni legalną, stabilną umowę, jak i odpowiednie przeszkolenie.

Pomoc na wagę życia

Pogodna jesień życia, spędzana w znanej seniorowi przestrzeni i w poczuciu bezpieczeństwa, minimalizuje konieczność częstych wizyt domowych lekarza lub pielęgniarki, gdyż opiekun może w każdej chwili zmierzyć seniorowi ciśnienie lub pójść po leki. Wyszkolony pracownik ma jednak za zadanie nie tylko zadbać o potrzeby zdrowotne seniora, lecz także – co nie mniej ważne – wspierać go psychicznie i towarzyszyć mu na co dzień. Obecność przyjaznej osoby, dojeżdżającej bezpośrednio do domu i pracującej na miejscu z seniorem, to szansa na realne podniesienie jego jakości życia. Ponieważ pracownicy Promedica24 odbywają zawsze wspomniane przeszkolenie, są w stanie udzielić pomoc lepiej niż np. starszy współmałżonek lub przypadkowy sąsiad. Wykwalifikowany opiekun pozwala zarazem podopiecznemu możliwie najdłużej zachować poczucie samodzielności.

– Dostarczając usług z zakresu opieki senioralnej kierujemy się zasadami sumienności i profesjonalizmu, gdyż w grę wchodzi to, co najważniejsze – życie i zdrowie ludzkie. Jednocześnie wciąż dokładamy starań, by nasi specjaliści spełniali najwyższe normy, a ich doświadczenie stawiało nas w roli ambasadorów świadomego, inkluzywnego społeczeństwa, przyjaznego seniorom. Osoby zajmujące się opieką domową mogą także skorzystać ze specjalnego poradnika dostępnego bezpłatnie na naszej stronie internetowejmówi  Beata Czech, Dyrektor Wykonawcza Promedica24.

 

 

[1] https://pacjent.gov.pl/zapobiegaj/urazy-i-upadki-osob-starszych

[2] Tamże

[3] Badanie EU-SILC 2019 r. GUS, Informacja za 2019 r. 27.10.2020 r..pdf (mpips.gov.pl)

[4] MRiPS/ senior.gov, Informacja o sytuacji osób starszych w Polsce, 2020

[5] https://pacjent.gov.pl/zapobiegaj/urazy-i-upadki-osob-starszych

[6] Tamże