Polska jednym z liderów powierzchni elastycznych w Europie Środkowo-Wschodniej

W regionie Europy Środkowo-Wschodniej znajduje się 643 tys. mkw. powierzchni elastycznych, a 85 tys. mkw. jest w budowie i z planem oddania w ciągu najbliższych lat. Polska jest tu niekwestionowanym liderem i odpowiada za 45% całej podaży w regionie i aż 56% biur w budowie – wynika z danych CBRE. Na tym nie koniec jeśli chodzi o potencjał do wzrostu. Jeżeli jednak spojrzymy na liczbę biurek na 1 tys. mieszkańców, przed Polską plasują się takie kraje jak Czechy, Słowacja, Litwa i Węgry.

 

 

 

– Powierzchnie elastyczne jeszcze przed pandemią zyskiwały na popularności. Aktualnie ten trend, po krótkiej pandemicznej zadyszce, ponownie wraca na dawne tory solidnego wzrostu. W dobie obniżonej skłonności do podejmowania długoterminowych decyzji, powierzchnie elastyczne stanowią odpowiedź na wymagania klientów. Zakres i tempo tych zmian widać szczególnie w regionie CEE, który rozwija się wyjątkowo dynamicznie. W ciągu ostatnich 15 lat w Europie Środkowo-Wschodniej powstało niemal 650 tys. mkw. powierzchni elastycznych, a w odpowiedzi na zainteresowanie klientów w ciągu najbliższych lat powstanie kolejne 85 tys. mkw. Największy obiekty tego typu istnieje na Słowacji – operator FlexiFloor zajmuje powierzchnię przeszło 16 tys. mkw. W TOP5 mamy natomiast dwa obiekty z Warszawy: WeWork w Mennica Legacy Tower oraz CIC Warsaw w Varso – mówi Joanna Mroczek, szefowa działów badań rynku i marketingu w Polsce i regionie CEE w CBRE

Region CEE rośnie w elastyczne biura

W raporcie CBRE przeanalizowano 12 krajów z regionu Europy Środkowo-Wschodniej, w których w sumie znajduje się 643 tys. mkw. powierzchni elastycznych, a 85 tys. jest w budowie. Najwięcej powierzchni tego typu znajduje się w Polsce, bo aż 290,5 tys. mkw. Do tego 48,2 tys. mkw. jest w budowie, a 30 tys. mkw. na różnym etapie planowania. Jeżeli chodzi o udział powierzchni elastycznych w ogóle przestrzeni biurowych wynosi on 2,5% i jest jednym z najwyższych w regionie CEE. W Polsce na 1 tys. mieszkańców przypada 6,7 biurek.

Na drugim miejscu pod względem ilości powierzchni elastycznych znajdują się Czechy, które ze 103,5 tys. mkw. przestrzeni tego typu mają rynek mniejszy od samej tylko Warszawy. W obecnym roku rynek w Czechach urośnie o ok. 1%. Jeżeli chodzi o udział powierzchni elastycznych w ogóle przestrzeni biurowych w Czechach wynosi on 2,3%. Pod względem liczby biurek na 1 tys. mieszkańców Czechy przebijają Polskę, bo tam wskaźnik ten wynosi 8,7 biurek, co pokazuje, jak dużym zainteresowaniem cieszą się tego typu funkcje w kraju z dosyć dojrzałym rynkiem biurowym.

Podium krajów z największą ilością powierzchni elastycznej zamykają Węgry, gdzie przestrzeni tego typu jest 61 tys. Jeżeli chodzi o udział powierzchni elastycznych w ogóle przestrzeni biurowych na Węgrzech wynosi on 1,6%, a na 1 tys. mieszkańców przypada 5 biurek.

Tuż za podium, ale z ilością przestrzeni elastycznych powyżej 50 tys. znajduje się Rumunia. W tym kraju jest 55,2 tys. mkw. powierzchni tego typu, a 4,2 tys. mkw. jest w budowie. Jeżeli chodzi o udział powierzchni elastycznych w ogóle przestrzeni biurowych w tym kraju wynosi on 1,9%, a na 1 tys. mieszkańców przypada 4,3 biurek.

Następnie w zestawieniu krajów CEE z największą ilością przestrzeni elastycznych znajdują się odpowiednio: Słowacja (35,2 tys. mkw.), Litwa (30,4 tys. mkw.), Serbia (23,9 tys. mkw.), Chorwacja (11,4 tys. mkw.), Estonia (10,8 tys. mkw.), Łotwa (10,7 tys. mkw.), Bułgaria (9,6 tys. mkw.) oraz Słowenia (400 mkw.).

Najwięcej biurek coworkingowych w Czechach, Słowacji i Litwie

Zestawienie krajów z największą liczbą biurek w przestrzeniach elastycznych wygląda nieco inaczej niż ranking państw z największą ilością powierzchni tego typu. Pod tym względem na pierwszym miejscu plasuje się Słowacja, gdzie na 1 tys. osób przypada aż 11,2 biurka. Na drugim miejscu znajdują się Czechy z wynikiem 8,7 biurek na 1 tys. mieszkańców, a podium domyka Litwa z 8 biurkami na 1 tys. mieszkańców. W tym zestawieniu Polska plasuje się na czwartym miejscu, czyli tuż za podium z 6,7 biurek na 1 tys. mieszkańców i wiele wskazuje na to, że nad Wisłą ten wskaźnik będzie rósł w najbliższych latach. Kolejne w zestawieniu są Węgry, gdzie tysiąc osób ma do dyspozycji 5 biurek w przestrzeniach elastycznych,

O CBRE

CBRE Group, Inc. (NYSE: CBRE), spółka z listy Fortune 500 i S&P 500 z siedzibą w Dallas, jest największą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi w zakresie nieruchomości komercyjnych i inwestycyjną (na podstawie przychodów z 2020 r.). Firma zatrudnia ponad 100 000 pracowników w ponad 100 krajach. CBRE oferuje szeroki zakres zintegrowanych usług, doradztwo strategiczne w zakresie inwestycji i wynajmu, usługi korporacyjne, usługi zarządzania nieruchomościami oraz projektami, administrację firm, bankowość hipoteczną, wyceny, usługi deweloperskie, usługi zarządzania inwestycjami oraz usługi konsultingowe i analityczne. Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej www.cbre.pl.

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności