lederboard

Polska liderem wartości inwestycji w Europie Środkowo-Wschodniej, ale Czechy nas gonią

W I kwartale 2020 roku łączny kapitał ulokowany w nieruchomościach komercyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej wyniósł 4,25 mld euro. Oznacza to wzrost o 24% w ujęciu rok do roku. Pozycję lidera utrzymała Polska z wartością inwestycji ponad 1,7 mld euro. Podobny wynik odnotowały Czechy (1,6 mld euro), które depczą Polsce po inwestycyjnych piętach – wynika z raportu CBRE. Eksperci wskazują, że w pierwszych miesiącach roku nie było jeszcze widać wpływu koronawirusa. Duże wzrosty odnotowała mieszkaniówka i magazyny, co plasuje dotychczasowego lidera, czyli biura, dopiero na trzeciej pozycji.

 

– W pierwszych miesiącach roku w regionie Europy Środkowo-Wschodniej zawarto w sumie 83 transakcje inwestycyjne. Ich wartość przekroczyła 4 mld euro, co oznacza, że średnia wartość pojedynczej transakcji to mniej więcej 51 mln euro. To wskazuje na wciąż duży potencjał i atrakcyjność tego regionu dla inwestorów. Warto przy tym dodać, że największy wzrost odnotowano w Polsce, gdzie wartość inwestycji się podwoiła w porównaniu rok do roku, natomiast w Czechach ten wzrost wyniósł 71%. Widać wyraźnie, że nasz południowo-zachodni sąsiad zaczyna nas gonić w rankingu i w tym roku niewiele zabrakło, żeby nas zastąpił na pozycji lidera – mówi Joanna Mroczek, szefowa działu Badań Rynku i Doradztwa w CBRE.

Początek roku ze wzrostami na większości rynków

Z raportu CBRE wynika, że na podium krajów z najwyższą wartością inwestycji w regionie Europy Środowo-Wschodniej znajduje się: Polska (1,7 mld euro), Czechy (1,6 mld euro) oraz Austria (450 mln euro). Tuż za podium znalazły się Węgry z wynikiem przekraczającym 199 mln euro. Rumunia jest na piątej pozycji z wartością transakcji prawie 121 mln euro, a Słowacja na szóstej z ponad 100 mln euro. Na wszystkich wskazanych rynkach, poza Austrią, odnotowano wzrosty.
Na kolejnych miejscach rankingu znajdują się kraje regionu SEE (Bośnia i Hercegowina, Montenegro, Macedonia, Bułgaria, Chorwacja, Serbia i Słowienia), które łącznie wygenerowały 48,2 mln euro i podobnie jak Austria, zanotowały spadek rok do roku.

Inwestorzy głównie z Europy Zachodniej

Głównym źródłem kapitału w pierwszych trzech miesiącach roku w regionie CEE byli inwestorzy z Europy Zachodniej, którzy odpowiadali za aż 62% wszystkich transakcji. Za nimi uplasowali się inwestorzy z Azji z 15% udziałem oraz Europy Środkowo-Wschodniej z 14% wkładem inwestycyjnym. Udziałowcy z Ameryki Północnej oraz Południowej i Afryki mają równo po 4%.

Mieszkaniówka na dużym plusie

Początek roku należał w Europie Środkowo-Wschodniej do mieszkaniówki. Ten sektor zanotował najwyższe wolumeny transakcji, a udział w inwestycyjnym torcie sięgnął 33%. Na drugim miejscu znalazł się sektor magazynowy z 25% udziałem, a na trzecim biura z 22%.

– Wyniki pierwszego kwartału były bardzo dobre, ale już w kolejnych zobaczymy wpływ koronawirusa na sytuację. Wielu inwestorów przyjęło teraz strategię przeczekania i dlatego część nowych transakcji jest odkładana w czasie. Transakcje w sektorze mieszkaniowym miały miejsce głównie w Austrii i Czechach. Jest to jednak przyszłość całego regionu. Zwiększony udział inwestycji w sektor PRS obserwujemy w całej Europie. W okresie niepewności zmniejsza się dopływ prywatnego kapitału, robiąc tym samym miejsce dla instytucjonalnego. Należy się spodziewać, że pod koniec tego roku ogólny wolumen transakcji będzie niższy niż rok temu, a dopiero w 2021 roku zobaczymy powrót do poziomów sprzed pandemii – podsumowuje Joanna Mroczek, szefowa działu Badań Rynku i Doradztwa w CBRE.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności