Porównanie systemów ERP – co wyróżnia enova365?

Systemy typu Enterprise Resource Planning (ERP) to wyjątkowo zaawansowane programy informatyczne, które znajdują zastosowanie w planowaniu różnych zasobów przedsiębiorstwa. Ich funkcje są specjalnie przystosowane do poszczególnych obszarów działalności firmy, a przy tym korzystają z jednej bazy danych. System ERP umożliwia gromadzenie i porządkowanie informacji dotyczących przedsiębiorstwa, a także ich wzajemną integrację. Jednym z najpopularniejszych rodzajów oprogramowania tego typu jest enova365 firmy Soneta. Jak wypada ten system w porównaniu z innymi?

Model systemu ERP

Z systemu ERP można korzystać w oparciu o konkretny rodzaj licencji. Oprogramowanie tego typu działa w modelu zarówno tradycyjnym, jak i chmurowym czy hybrydowym. W pierwszym przypadku system enova365 jest udostępniany i instalowany w obszarze wewnętrznej infrastruktury przedsiębiorstwa. Za jego obsługę, zapewnienie bezpieczeństwa pracy oraz aktualizacje zwykle odpowiadają specjaliści zatrudnieni bezpośrednio w danej firmie. Model chmurowy opiera się natomiast na chmurze obliczeniowej, zarządzanej przez producenta danego oprogramowania. W tym przypadku wszystkie elementy systemu ERP są zarządzane przez producenta, włącznie z serwerami czy bazami danych. Z zasobów ulokowanych w chmurze można korzystać przez internet, a za wszystkie aktualizacje czy działania serwisowe odpowiada zewnętrzny zespół deweloperów. Istnieje ponadto model hybrydowy, który łączy w sobie elementy obu rozwiązań. System ERP częściowo instalowany jest w obszarze infrastruktury wewnętrznej, a częściowo działa w chmurze.

Modułowa budowa systemu ERP

Podobnie jak wiele innych systemów ERP, oprogramowanie enova odznacza się budową modułową. W praktyce oznacza to możliwość dodawania lub usuwania konkretnych modułów, które wspierają funkcjonowanie poszczególnych działów w firmie. Takie ingerencje nie mają jednocześnie wpływu na działanie poszczególnych elementów systemu. Oprogramowanie o budowie modułowej pozwala na szybkie rozszerzenie jego możliwości, co ma kluczowe znaczenie dla rozwoju każdej firmy. Proces integrowania kolejnych funkcji nie wymaga inwestycji w nowy system informatyczny, a jedynie dodatkowych modułów. W przypadku wdrożenia ERP enova365, dodatkową możliwość pozostaje możliwość korzystania ze wspólnej bazy danych przez wszystkie działy przedsiębiorstwa. Usługi w tym zakresie świadczy autoryzowany partner firmy Soneta, czyli XLE. Poza sprzedażą i wdrażaniem oprogramowania, specjaliści oferują też profesjonalny serwis systemów informatycznych oraz kompleksowe szkolenia. Ze szczegółowym zakresem usług można się zapoznać na stronie: https://xle.pl/.

Miejsce na foto1

Funkcje systemu ERP

Oprogramowanie ERP może usprawnić pracę całej firmy, ponieważ w znacznym stopniu redukuje powtarzalne czynności manualne i podnosi swobodę pracowników poprzez stworzenie specjalnych reguł dla poszczególnych procesów. Funkcjonalny system tego typu składa się z przynajmniej kilku modułów, które koncentrują się na konkretnych obszarach działalności przedsiębiorstwa. W przypadku wdrożenia enova, użytkownicy mogą korzystać z rozwiązań przeznaczonych m.in. do prowadzenia dokumentacji handlowej, zarządzania relacjami z klientami, obsługi kadrowo-płacowej, wystawiania faktur czy wdrażania procesów produkcyjnych. Każdy moduł posiada osobny zestaw funkcji, które można dopasować do indywidualnych potrzeb firmy.

Dostępność oprogramowania ERP

System ERP zawsze powinien być łatwo dostępny z poziomu różnych urządzeń. Oprogramowanie będzie tym bardziej funkcjonalne, im większe możliwości obsługi zapewni. Kwestia ta ma szczególne znaczenie w czasach popularności pracy zdalnej. Nowoczesny system może wydajnie działać nie tylko na komputerze, ale też smartfonie, tablecie czy innych urządzeniach mobilnych. Z poziomu aplikacji da się uzyskać dostęp do kluczowych danych z praktycznie dowolnego miejsca na świecie. Istotnym aspektem pozostają oczywiście koszty wdrożenia i utrzymania systemu ERP. Niektóre wydatki są jednorazowe i dotyczą samego procesu integracji oprogramowania. Do kosztów stałych trzeba natomiast zaliczyć np. roczne czy comiesięczne opłaty za licencje umożliwiające korzystanie z poszczególnych modułów.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności