Potencjał młodych mam w branży IT


Branża IT od lat zmaga się z niedoborem pracowników. Brakuje nie tylko programistów i testerów, ale również project managerów czy handlowców. Młode mamy mogłyby więc wykorzystać tę lukę, zrobić pierwszy krok i rozpocząć karierę w branży IT. Tym bardziej, że taka praca ma dla kobiet wiele korzyści.

 

Branża IT stoi otworem…

i wychodzi naprzeciw oczekiwaniom młodych mam. Właściciele firm zdają sobie sprawę z tego, że szczególnie w branżach gdzie brakuje ekspertów, muszą bardziej starać się o pracownika. Dlatego proponują opłacanie kursów podnoszących kwalifikacje zawodowe, programy wdrożeniowe, naukę pod okiem fachowców, czy też elastyczne godziny pracy, które są niezwykle ważnym czynnikiem branym pod uwagę przez kobiety. Możliwość zdobycia doświadczenia na samym początku drogi zawodowej świadczy o tym, że w branży IT zatrudnienie znajdują nie tylko osoby po studiach technicznych, ale również absolwenci kierunków humanistycznych, którzy pracują jako handlowcy, analitycy biznesowi czy koordynatorzy projektów. Co więcej, pracodawcy doceniają potencjał i zaangażowanie kobiet, a coraz więcej firm chce, aby ich kadra pracowała w zespołach mieszanych. Praca w takich grupach przynosi wiele korzyści: zróżnicowanie płci przekłada się na nieszablonowe rozwiązania, odmienne podejście do klientów i różne wcześniejsze doświadczenia.

 

Gdzie szukać pomocy?

Młode mamy często obawiają się swojego powrotu na rynek pracy. Przeszkodą może okazać się nie tylko długi urlop macierzyński, ale przede wszystkim brak doświadczenia w określonym kierunku. Na szczęście powstaje coraz więcej grup i inicjatyw, które mogą pomóc zrobić ten pierwszy krok właśnie w branży IT. Formą wsparcia są m.in. spotkania, podczas których prelegenci wprowadzają uczestników w tajniki programowania i odpowiadają na pytania odnośnie początków pracy w sektorze nowych technologii, szkoleń, i zakładania własnej firmy. Jednym z tego typu wydarzeń jest MamoPracujwIT, które odbędzie się już 23 listopada w Białymstoku.

– Warto uczestniczyć w inicjatywach, które wspierają młode mamy w powrocie do pracy. Przyjdź, posłuchaj i zdecyduj, czy branża IT to miejsce dla Ciebie. Najczęściej takie spotkania aktywizujące są bezpłatne, a pozwalają uzyskać podstawową wiedzę o świecie programowania – zachęca Maciej Aniserowicz, najbardziej znany bloger-programista w Polsce, który będzie jednym z prelegentów. Maciej opowie m.in. o tym, jak nauczyć się programowania, o zaletach pracy w branży IT, a także plusach i minusach w byciu programistą.

 

 

***

maciej_aniserowicz_zdjecie

Maciej Aniserowicz – jeden z najpopularniejszych blogerów programistycznych w Polsce. Autor najpopularniejszego dev-bloga: devstyle.pl. Twórca podcasta programistycznego: DevTalk. Prelegent na największych polskich konferencjach oraz grupach pasjonackich w całym kraju. Jeden z liderów Białostockiej Grupy .NET oraz współorganizator konferencji Programistok

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności