lederboard

Powrót do przeszłości w nowym projekcie Chrisa Niedenthala


Chris Niedenthal, znany fotograf dokumentalista, zadziwił informacją o publikacji wyjątkowego portfolio, złożonego z 463 wybranych prac. Premiera zdjęć, ilustrujących lata 70. i 80. ubiegłego wieku, miała miejsce na pierwszej oficjalnej stronie internetowej fotografa. Dzięki portalowi chrisniedenthal.com każdy może odbyć sentymentalną podróż w czasie i stać się ich właścicielem.

Ostatnie miesiące to okres świętowania 25. rocznicy odzyskania wolności, czas podsumowań i porównań z czasami PRL-u, gdzie obok transformacji politycznej odbywała się zmiana mentalności ludzi i ich otoczenia. W kontekście debat, fotografia reporterska jawi się jako przestrzeń, w której grupa zawodowców, za pomocą zdjęć opisuje naszą przeszłość w sposób wyjątkowy, niepowtarzalny i nadal urokliwy. Chris Niedenthal, jeden z najbardziej cenionych europejskich fotoreporterów okresu PRL, udowadnia że nawet współcześnie, sentymentalna podróż do tamtego świata jest na wyciągnięcie ręki. Jak? Dzięki stronie christniedenthal.com.

Portal to zupełnie nowy projekt Chrisa Niedenthala, jednego z najważniejszych polskich fotoreporterów. Strona przedstawia 463 zdjęcia jego autorstwa, obrazujące rzeczywistość lat 70. i 80, w Polsce i krajach ościennych, pokazaną przez pryzmat codziennych czynności, historycznych wydarzeń, portretów miast czy wizerunków zwykłych ludzi. Kolekcja oddaje prawdziwy, bezpretensjonalny krajobraz byłej epoki, wydobyty przez fotografa poprzez opowieść złożoną z niepozornych chwil. Unikatowe zdjęcia, przez lata przechowywane były zagranicą.

Fotografia 2

– Historia tych zdjęć jest wyjątkowa. Większość z nich znajdowała się w archiwach zagranicznych wydawnictw, z którymi współpracowałem jako fotograf. Te 463 ujęcia to dwie dekady fotograficznej historii, która kształtowała i w pewnym stopniu nadal kształtuje nas wszystkich. Dzięki współpracy ze studiem Huncwot i digitalizacji zbiorów, w kilometry rolek fotograficznych udało się tchnąć nowe, cyfrowe życie. Tak powstała strona internetowa, dostępna dla każdego, w dowolnym miejscu i czasie – wyjaśnia Chris Niedenthal.

Strona chrisniedenthal.com to nie tylko pierwsza, oficjalna witryna fotografa, ale również jedyna platforma sprzedaży zdjęć. Wszystkie dostępne są w limitowanej edycji odbitek, sygnowanych i opisywanych przez artystę. Wyjątkowy charakter każdego z nich podkreśla, przygotowywany indywidualnie przez fotografa opis kulis jego powstania, umieszczany na odwrocie. Fotografie można zamówić bezpośrednio na stronie, w trzech różnych formatach i z możliwością przygotowania oprawy. Autor zapowiada, że z czasem chce powiększać kolekcję na stronie o kolejne prace.

Fotografia 4

– Każde zdjęcie traktuję wyjątkowo, ponieważ każde z nich niesie ze sobą opowieść. Po publikacji strony dostaliśmy sygnały od osób, które pamiętają wiele z tych wydarzeń, uzupełniając moje wspomnienia o nowe wątki. Niezwykła jest świadomość, że pomimo upływu czasu dla wielu ludzi przeszłość ma nadal tak wielkie znaczenie. Wierzę, że łącząc siłę fotografii z możliwościami internetu oraz entuzjazmem odbiorców, właściciele moich prac, będą nie tylko z dumą podtrzymywać tę pamięć, ale również dopisywać swoje rozdziały do tych historii – podsumowuje Chris Niedenthal.

Informacje o projekcie oraz zdjęcia dostępne są pod adresem www.chrisniedenthal.com

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności