lederboard

Powstaje pierwsza w historii światowej kinematografii, produkcja fabularna o Ignacym Łukasiewiczu!


Na podstawie scenariusza Marka Kraszewskiego, producenta i reżysera, powstaje wielka kostiumowa produkcja fabularna o Ignacym Łukasiewiczu.

 

– Od dawna moim marzeniem było, zrealizowanie fabularnego filmu biograficznego, który opowiada o życiu i pracy wielkiego Polaka, twórcy światowego przemysłu naftowego – Ignacym Łukasiewiczu. Będzie to nie tylko pierwszy w polskiej kinematografii, ale także pierwszy na świecie fabularny film o człowieku który swoim wynalazkiem zmienił świat. Dzisiaj moje marzenie zaczyna się realizować, jesteśmy bowiem na etapie przygotowawczym realizacji tej wyjątkowej produkcji. – wyznaje Marek Kraszewski.

Marek Kraszewski przez 7 lat prowadził dogłębne badania aby oddać atmosferę Galicji XIX wieku, oraz by jak najuczciwiej przedstawić fakty powstawania wynalazku, który zrewolucjonizował cały świat. Przez wiele lat prowadził on badania w różnych archiwach w kraju i zagranicą, aby poznać życie i działalność Ignacego Łukasiewicza, by jak najuczciwiej przedstawić dramatyczne fakty z życia bohatera. Film ma opowiadać o początkach przemysłu naftowego, który narodził się w Polsce, także na ziemi gorlickiej, i stał się podwaliną rozwoju różnych gałęzi współczesnego przemysłu chemicznego, kosmetycznego, farmaceutycznego, motoryzacyjnego.

Na początku lutego tego roku odbyło się spotkanie producentów filmu z przedstawicielami władz i samorządu powiatu gorlickiego.

– Nie każdy naród posiada człowieka, który stworzył nowy, największy przemysł na świecie i dał podstawy pod inne dziedziny. Polska i ten teren takiego człowieka ma i trzeba nim się chwalić i mówić o tym całemu światu… – mówił Marek Kraszewski, podczas spotkania w Galerii Sztuki Dwór Karwacjanów w Gorlicach. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele studia MUFAFILM oraz starosta Karol Górski, wiceburmistrz Gorlic Łukasz Bałajewicz, dyrektor Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach Zdzisław Tohl, historyk i publicysta Andrzej Ćmiech oraz przedstawiciele wydziałów informacji i promocji Starostwa Powiatowego w Gorlicach Ewa Żarnowska i Urzędu Miasta Gorlice Marcin Gugulski.

Od lewej stoją Andrzej Ćmiech, Marcin Gugulski, Łukasz Bałajewicz, Karol Górski, Lidia Bąk, Marek Kraszewski, Zdzisław Tohl

– Podejmujemy się realizacji pierwszego na świecie, fabularnego filmu biograficznego o polskim twórcy światowego przemysłu naftowego Ignacym Łukasiewiczu – mówił podczas spotkania Marek Kraszewski. Będziemy w nim prezentować związki Łukasiewicza z Gorlicami i ziemią gorlicką, a były one bardzo istotne. To tutaj z aptekarza „przemienił się” w przedsiębiorcę. Tutaj prowadził doświadczenia – można powiedzieć, że tu dokonała się część naukowa. Także tutaj miały miejsce ważne wydarzenia z życia osobistego Łukasiewicza. Jego biografia jest bardzo barwna, w wielu momentach dramatyczna, pełna rozterek, zwątpień i tragicznych zdarzeń, a nawet niewyjaśnionych tajemnic. To wszystko chcielibyśmy pokazać w miarę możliwości w naszym filmie. Także to, że był to człowiek głęboko wierzący, patriota, o wielkiej mądrości, ceniący uczciwość i poświęcenie, wielki jałmużnik nazywany przez wielu „Ojcem Ignacym” – mówił M. Kraszewski.

Zdjęcia filmowe, będą kręcone w miejscach blisko związanych z Ignacym Łukasiewiczem m.in.: w Gorlicach, Jaśle, Krośnie, Bóbrce, Chorkówce, Krakowie, Lwowie, Wiedniu, Zręcinie. Część zdjęć kręconych będzie być może, także w Watykanie, gdyż Ignacy Łukasiewicz uhonorowany był przez papieża Piusa IX tytułem szambelana papieskiego, co wiązało się z obowiązkiem corocznej posługi.

Podmioty zainteresowane współuczestnictwem w tej produkcji, mogą zgłaszać swoje zapytania lub oferty bezpośrednio do zespołu producenckiego lub poprzez stronę MUFAFILM www.mufafilm.pl

 

folder filmu Ignacy Łukasiewicz

 

Wszystko wskazuje na to, że już niedługo będziemy mieli okazję obejrzeć, polską produkcję filmową, będącą ewenementem na skalę światową! Trzymamy kciuki za realizację tego WIELKIEGO PROJEKTU i zapraszamy do współpracy wszystkich, którym bliska jest promocja Polski na arenie światowej kinematografii!

 

Tekst – Lidia Bąk
Zdjęcia: Ewa Żarnowska /Starostwo Powiatowe w Gorlicach

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności