lederboard

Praca zdalna: jak komfortowo urządzić home office?

Jeszcze niedawno praca zdalna kojarzyła się z wolnymi strzelcami i przedstawicielami zawodów kreatywnych czy związanych z IT, sporadycznie taką możliwość mieli pracownicy korporacji. W związku z pandemią liczba osób pracujących zdalnie znacząco wzrosła – dziś to doświadczenie aż jednej czwartej polskich pracowników. Jak urządzić domowe biuro, jeśli też znajdujesz się w tym gronie?

 

Praca zdalna, szczególnie jeśli pojawia się jako nagła konieczność, jest sporym wyzwanie: trzeba nie tylko wyrobić sobie zupełnie nowe nawyki, wzmocnić motywację i samokontrolę, ale też zupełnie na nowo zorganizować domową przestrzeń tak, by wygospodarować w niej miejsce do wykonywania obowiązków zawodowych. Jakie warunki powinno spełniać domowe biuro?

Home office: komfort i ergonomia na pierwszym miejscu

Osoby, które mają już doświadczenie w pracy zdalnej, często wspominają, że po przejściu w tryb pracy w domu zachłystywały się swobodą. Praca w piżamie, z laptopem na kolanach? Spędzanie dnia na kanapie? Wszystko, co odległe od biurowej rutyny wydaje się kuszące. Jednak dość szybko okazuje się, że efektywność spada, a i praca w pozycji półleżącej czy na krześle przy stole w salonie nie jest wygodna. To moment, gdy pracownik zdalny zaczyna sobie organizować przestrzeń do pracy, sięgając po sprawdzone wzorce: biurko i wygodne krzesło obrotowe.

Dobrze dobrany blat do pracy oraz fotel obrotowy powalają na stworzenie ergonomicznego stanowiska pracy w domowych warunkach. Co to znaczy? Ergonomia to nauka, która zajmuje się takim organizowaniem pracy, by była ona jak najlepiej dopasowana do fizycznych i psychicznych warunków człowieka. To nieco więcej, niż komfort, choć ergonomiczne miejsce do pracy zawsze jest też wygodne.

Fotel obrotowy jest absolutną podstawą w domowym biurze. Dlaczego? Zwykłe krzesło, czy nawet ulubiony, miękki fotel, w którym lubimy zatopić się z książką, nie nadają się do wielogodzinnego siedzenia i nie pozwalają na utrzymanie prawidłowej postawy ciała. A to szybko przekłada się na ból pleców i mięśni, początkowo w czasie pracy, z czasem utrzymujące się stale. Tymczasem w dobrze dobranym fotelu obrotowym przez cały czas ciało ma naturalną postawę, zgodną z potrzebami kręgosłupa. Pracując zdalnie, szybko docenimy ten komfort. Jak znaleźć taki fotel?

Wybierając fotel obrotowy do pracy zdalnej z domu, musimy pamiętać o tym, że każdy z nas jest inaczej zbudowany: różnimy się wzrostem, masą ciała, a także upodobaniami, jeśli chodzi o postawę podczas pracy. Dlatego im więcej elementów regulowanych, tym większa szansa, że ustawimy krzesło obrotowe tak, by perfekcyjnie dopasować je do naszych potrzeb. To bardzo ważne – niestety, wiele osób, nawet jeśli wybierze krzesło z regulacjami, pozostawia ustawienia fabryczne, ewentualnie korygując je w niewielkim stopniu.

Regulowane krzesło obrotowe: dopasuj je do siebie

Jakie elementy mogą być regulowane w krześle obrotowym? Przede wszystkim wysokość oparcia – dzięki temu możemy dopasować ustawienia do naszego wzrostu. Jest to bardzo istotne, bo dobrej jakości krzesła biurowe mają oparcia o krzywiznach odzwierciedlających naturalne krzywizny kręgosłupa, dzięki czemu zapewniają podparcie poszczególnym jego odcinkom. Sam profil oparcia także może być regulowany. Fotel biurowy powinien być też wyposażony w zagłówek i podłokietniki – także ustawienia tych elementów możemy zmieniać. Standardem jest regulowana wysokość siedziska – prawidłowo ustawiona pozwala nam na trzymanie stóp płasko na podłodze, podczas gdy kolana pozostają zgięte pod kątem prostym. Warto poszukać modelu, w którym regulowana będzie też głębokość siedziska. To pozwala na dopasowanie ustawień krzesła do wzrostu – jest to szczególnie istotne dla osób, które są bardzo wysokie, lub odwrotnie – niskie, bo to one mogą czuć się niekomfortowo na siedzisku o standardowej głębokości.

Bardzo istotna jest nie tylko liczba dostępnych regulacji, ale też możliwość łatwej zmiany ustawień. Wbrew powszechnemu przekonaniu, krzesła obrotowego nie regulujemy raz na zawsze – warto korygować ustawienia, bo zmiana postawy ciała podczas pracy jest bardzo korzystna. Tzw. dynamiczne siedzenie umożliwia nam przede wszystkim możliwość odchylania oparcia pod naciskiem naszego ciała. Dzięki temu możemy różnie układać ciało, a nawet zrelaksować się w pozycji niemal półleżącej. Takie chwile odpoczynku podczas pracy są bardzo ważne, sprzyjają nie tylko zdrowiu kręgosłupa, ale też wydajności i kreatywności.

Praca zdalna w małej przestrzeni

Jeśli dysponujemy osobnym gabinetem, urządzenie domowego biura nie stanowi większego problemu. Wielu z nas boryka się jednak z koniecznością wygospodarowania przestrzeni do pracy zdalnej na dość ograniczonej powierzchni. Jak to zrobić? W wariancie minimum możemy używać fotela obrotowego oraz składanego blatu mocowanego do ściany na odpowiedniej wysokości. Coraz większą popularnością cieszą się też biurka ukryte…w szafie. Za przesuwanymi drzwiami możemy zmieścić niewielkie biuro – wystarczy odsunąć drzwi i przystawić fotel, żeby mieć swoją przestrzeń do pracy. A po wykonaniu wszystkich obowiązków wystarczy jeden ruch, żeby domowe biuro przestało być widoczne. To ważne, bo w sytuacji pracy zdalnej oddzielenie życia zawodowego od domowego jest tyleż trudne, co istotne. Tego rodzaju symboliczne granice pomogą nam we wprowadzeniu zdrowych nawyków i pozwolą uniknąć sytuacji, gdy praca pochłania nam cały dzień. Są też czytelnym sygnałem dla domowników, którzy wiedzą, kiedy zajmujemy się pracą i nie należy nas rozpraszać.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności