Zostań członkiem

Otrzymuj najlepsze oferty i aktualizacje dotyczące Magazynu LBQ.

― Reklama ―

spot_img

Anonimowość w sieci – mit, który warto obalić

W erze wszechobecnego Internetu wielu użytkowników ulega złudzeniu, że są anonimowi w sieci. To poczucie bycia niewidzialnym często skłania do działań, które w realnym...
Strona głównaRozmaitościPracownicy 50+. Dlaczego do nich będzie należał rynek pracy przyszłości? Raport Future...

Pracownicy 50+. Dlaczego do nich będzie należał rynek pracy przyszłości? Raport Future 2024. Rynek pracy i zawody przyszłości

Średnia życia człowieka wynosi aktualnie 81 lat, a co za tym idzie wydłuża się nasza aktywność zawodowa. Z drugiej strony deficyt specjalistów na rynku pracy sprawia duże problemy z pozyskaniem utalentowanych i doświadczonych pracowników. Tylko w ostatnim półroczu jedynie połowa firm prowadzących rekrutacje zatrudniła pracowników o odpowiednich kwalifikacjach. Szerzej o tym, dlaczego rynek pracy powinien docenić potencjał Silver Gen i otworzyć się na zatrudnianie pracowników-seniorów, pisze Kasia Syrówka w swojej cyklicznej publikacji „Raport Future® 2024. Rynek pracy i zawody przyszłości”.

 

 

 

— Pokolenie Silver chce być aktywne zawodowo jak najdłużej, a ponad 50 proc. osób po 60-tym roku życia pracuje zawodowo[i]. Nie ma powodu, aby po tylu latach gromadzenia doświadczeń nagle zamienić się w telewidza tureckich seriali. My, pracownicy 50+, mamy i możemy wiele przekazać, jednocześnie rozwijając swoje kompetencje z obszaru nowych technologii. — podkreśla Kasia Syrówka, autorka raportu, akredytowana mentorka rozwoju talentów, drogi zawodowej oraz poczucia dobrostanu u pracowników, właścicielka marki syrowka.com.

Aktywizacja zawodowa Silver Gen z pewnością będzie jednym z głównych trendów na rynku pracy przyszłości. Wynika to nie tylko z wcześniej wspomnianego deficytu zatrudnienia czy bogatego doświadczenia Baby Boomers, ale również z pozytywnego wpływu aktywności zawodowej na zdrowie człowieka. Badacz S. Hinohara dowiódł bowiem, że to właśnie praca zawodowa jest receptą na długowieczność, a aktywność zawodowa idąca w parze z dawaniem siebie innym skutecznie wzmacnia wydajność ludzkiego organizmu, a tym samym wydłuża życie. Jego zdaniem emerytura powinna zaczynać się jak najpóźniej, a na pewno nie wcześniej niż przed skończeniem 65 lat. Sam badacz pracował zawodowo do 100. roku życia, a zmarł pięć lat później.

Pracownicy 50+ mogą zaoferować pracodawcy zdecydowanie coś więcej niż tylko wieloletnie doświadczenie zawodowe. Mądrość życiowa, potencjał społeczny, psychologiczny, przekazu kulturowego czy doświadczenia życia rodzinnego to zasoby, których z pewnością nie posiadają w tak dużym wymiarze młodsze pokolenia. W połączeniu z potencjałem mistrzostwa wykonywania zawodu, Silver Gen wnosi na rynek pracy wartość poszanowania zawodowego dorobku oraz otwartości pracodawcy na jego wykorzystanie.

Oczywiście pokolenie Silver nie jest bez wad, a jedną z głównych są luki kompetencyjne w zakresie nowoczesnych technologii. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, skoro niemal

58 proc. pokolenia Baby Boomers wykonuje pracę zgodną z posiadanym wykształceniem[ii], a na rynek pracy wkraczało w czasach, kiedy zawodowe obowiązki wykonywało się analogowo, a w raz podjętej pracy spędzało się całe życie.

Nie oznacza to jednak, że Silver Gen nie jest otwarte na pozyskiwanie nowych umiejętności i kompetencji. Co ważne, możliwości rozwoju są ważniejsze dla tego pokolenia niż dopasowanie stanowiska do dotąd posiadanych kompetencji. — Biorąc pod uwagę różnorodne formy współczesnego skillingu, w którym dużą rolę odgrywa chociażby mentoring odwrócony, warto podjąć wysiłek uzupełnienia luk kompetencyjnych najstarszego pokolenia pracowników. — przyznaje Kasia Syrówka. — Na własnym przykładzie przekonałam się, że jest to możliwe. Otwierając swoją markę, na rynek online wchodziłam bez jakiejkolwiek wiedzy o e-commerce, za to z ponad 25-letnim doświadczeniem biznesowym. Przyznaję, że wymagało to ode mnie zdobycia całkowicie nowej wiedzy, nauczenia się nowych kompetencji oraz poznania nowych reguł w środowisku, do którego chciałam dołączyć.— dodaje.

To, czego z pewnością będzie wymagał od pracowników 50+ rynek pracy w najbliższych latach to otwartości: na nowe umiejętności, naukę, zmiany. I chociaż mogłoby się wydawać, że osobom w tak zaawansowanym wieku będzie zależało jedynie na bezpiecznej i spokojnej emeryturze, to badania wskazują zupełnie odmienny trend. Ponad połowa osób po 60-tym roku życia nadal pracuje, a praca stała się dla nich prawdziwą pasją i wartością.

Aby aktywizacja zawodowa Silver Gen przyniosła rzeczywiste rezultaty, od samych pracowników wymaga się porzucenia umiejętności, które się zdezaktualizowały. — Taki właśnie jest dzisiejszy rynek pracy! Domaga się od pracowników – szczególnie tych 50+ – oduczenia się tego co wiemy i umiemy, aby móc nauczyć się nowych umiejętności. Dlatego uczenie się powinno trwać przez całe życie zawodowe. — podkreśla Kasia Syrówka. Pracodawcy zaś powinni dostrzec potencjał najstarszego pokolenia i aktywnie wspierać go pozyskiwaniu nowych kompetencji.

Jak skutecznie pomóc odnaleźć się Silver Gen na rynku nowych technologii? Która z form kształcenia będzie najlepsza dla pracowników 50+? Jak mentoring odwrócony może wesprzeć aktywizację zawodową najstarszego pokolenia? Odpowiedzi na te wszystkie pytania, jak też liczne analizy badań rynkowych oraz trendów rynku pracy na najbliższe lata dostępne są w „Raporcie Future® 2024. Rynek pracy i zawody przyszłości”. W tegorocznej edycji swoich eksperckich opinii do raportu udzielili:

  • Joanna Pruszyńska-Witkowska – przedsiębiorczyni, współtwórczyni Future Collars;
  • prof. Grzegorz Mazurek – rektor Akademii Leona Koźmińskiego;
  • Łukasz Szymula – Country Manager CEE & Poland w Tradedoubler;
  • Ilona PerużyńskaZych – dyrektor Działu Personalnego Rossmann;
  • Andrzej Jacaszek – wiceprezes ICAN Institute;
  • Beata Trochymiak – redaktorka naczelna i wydawczyni portalu pracujwlogistyce.pl;
  • Agnieszka Maciejewska – Group VP People and Culture w Discovery Inc.;
  • Joanna Chrobak – HR Level Up, prezes zarządu;
  • Paweł Dudek – ekspert w zakresie zarządzania zmianą i rozwoju biznesu.

Bezpłatny raport do pobrania: https://raportfuture.pl/

[i] K. Syrówka, Raport Future® 2024. Rynek pracy i zawody przyszłościhttps://raportfuture.pl/

[ii] Ibidem.