Prestiżowe biuro benefitem dla pracowników

Pracodawcy coraz częściej ujmują koszty wynajmu prestiżowego biura jako wydatki na świadczenia dodatkowe dla pracowników – inwestycję przyciągającą najlepszych specjalistów. W szczególności dotyczy to branży finansowej i usług specjalistycznych, które zajmują odpowiednio 24,5% oraz 24% takich przestrzeni w Warszawie. Za nimi znajdują się firmy technologiczne oraz energetyczne – wynika z raportu CBRE „Premier Properties”. Co więcej, z uwagi na ograniczoną liczbę biur w standardzie 5-gwiazdkowego hotelu dostępnych od ręki, firmy częściej niż w przypadku całego rynku decydują się na zawarcie umowy na etapie budowy.

 

 

Świetna lokalizacja, atrakcyjna architektura, przyjazna obsługa i wiele udogodnień dostosowanych do rosnących oczekiwań użytkowników to główne elementy przyciągające najemców do wysokiej jakości biur. Raport „Premier Properties” przygotowany przez ekspertów CBRE wyraźnie wskazuje, że coraz ważniejszym czynnikiem staje się też konkurencyjność w walce o dobrego specjalistę.

Pracodawcy wiedzą już doskonale, że o wyborze miejsca pracy coraz częściej decydują czynniki pozapłacowe. Dzieje się tak szczególnie wśród młodych pracowników i spodziewamy się, że ten trend będzie przybierał na sile. Atrakcyjne, komfortowe biuro w dobrej lokalizacji to znacznie więcej, niż oferowane już przez większość firm opieka zdrowotna, karnet na siłownię czy posiłki. Wyższy koszt wynajmu takich powierzchni nie odstrasza – jest ujmowany w rozliczeniach jako inwestycja w pracownika i świadczenia dodatkowe – mówi Joanna Mroczek, Senior Dyrektor, Dział Marketingu i Badań Rynku, CBRE.

Finanse w 5-gwiazdkowym standardzie

W prestiżowych nieruchomościach w stolicy najczęściej znajdziemy firmy świadczące usługi finansowe (24,5% udziału w wynajmie powierzchni prestiżowych). Drugą grupą najemców są spółki świadczące usługi specjalistyczne, np. centra SSC / BOP, które odpowiadają za prawie 24% rynku. Udział tego sektora w premier properties jest o 6% wyższy niż w obszarze wszystkich miejsc pod wynajem dla firm w stolicy. Kolejnymi najemcami przestrzeni w prestiżowych obiektach są firmy z obszarów IT i nowoczesnych technologii – 12% tego rynku, a co dziesiąty najemca warszawskiego rynku biurowców w standardzie 5-gwiazdkowego hotelu reprezentuje przetwórstwo i energetykę.

Kto pierwszy ten lepszy

Analizy ekspertów CBRE wskazują wyraźnie, że nieruchomości prestiżowe są przyszłością Warszawy. Aż 66% wszystkich biurowców, które są obecnie w budowie lub w planach na lata 2018-2020, to lokalizacje wysokiej jakości. Widać, że gdy w grę wchodzą przestrzenie prestiżowe, wzrasta znaczenie umów przednajmu, co wynika z ograniczonej dostępności gotowych powierzchni w takich budynkach, a większej w tych, które są dopiero w budowie. W latach 2013-2017 udział umów przednajmu w całkowitym wolumenie powierzchni biurowej w Warszawie wyniósł prawie 17%, podczas gdy w nieruchomościach o podwyższonym standardzie ten wskaźnik kształtował się na niemal dwa razy wyższym poziomie (32%). W szczególności, wzrost udziału umów przednajmu był zauważalny w latach 2013 i 2015 (odpowiednio 40% i 37%), co można skorelować z rozwojem rynku: w latach 2014 i 2016 na rynek dostarczono największą ilość prestiżowej powierzchni biurowej.

W latach 2018-2020, na skutek ograniczonej dostępności powierzchni w istniejących obiektach prestiżowych i dużego wyboru powierzchni w projektach będących w budowie, CBRE spodziewa się dalszego wzrostu udziału transakcji przednajmu w całkowitym wolumenie powierzchni wynajętej.

Rynek prestiżowych biurowców wciąż się rozwija – dostrzegamy wzrost popularności naszego programu Premier Properties, obejmującego usługi doradcze w obszarze nieruchomości premium. Dzięki niemu możemy zapewnić szerokie wsparcie związane z zarządzaniem nieruchomościami, skoncentrowane na zwiększaniu ich wartości. Dodatkowo, bieżąca obserwacja trendów międzynarodowych pozwala nam na dostarczenie efektywnego i sprawdzonego rozwiązania oraz dostosowania go do celów biznesowych naszych klientów – mówi Sebastian Biedrzycki, Dyrektor, Szef Zespołu ds. Zarządzania Nieruchomościami Biurowymi i Logistycznymi, CBRE.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności