lederboard

Proste jest piękne – Panasonic DX900


Panasonic wchodzi na salony z dużym, 65-calowym przytupem. Redakcja Stuffa sprawdziła, jak ten telewizor spisuje się na co dzień.

 

21  999 zł / panasonic.pl

Zakrzywienie ekranu nie jest uniwersalnym lekiem na poprawę jakości obrazu. Znacznie ważniejsze jest stworzenie takiej matrycy, która doskonale odwzoruje obraz widziany okiem kamery filmowej. Naturalne i wiarygodne obrazy są znacznie bardziej istotne niż sam kształt matrycy. Panasonic zaprojektował swój najlepszy telewizor z roku 2016  tak, by oglądanie filmów w domowym zaciszu niczym nie różniło się od seansu w kinie. To dlatego w serii DX900 najmniejszy telewizor ma aż 58”. W tym przypadku rozmiar ma kolosalne znaczenie.

NIK_1659

Wysoka rozdzielczość

W parze z tak dużą matrycą musi iść rozdzielczość 4K, która powoli wypiera wysłużony standard Full HD. Jeśli tylko będziesz mieć dostęp do odpowiednich treści, z pewnością docenisz matrycę o takiej szczegółowości – obraz jest znacznie dokładniejszy niż ten wyświetlany na telewizorach Full HD.

NIK_1658

Panasonic DX900 uzyskał certyfikat Ultra HD Premium przyznawany przez UHD Alliance dla telewizorów 4K korzystających z technologii HDR, które zapewniają szeroką przestrzeń barwną REC 2020. Dzięki temu masz gwarancję, że kolory wyświetlane przez telewizor odpowiadają tym, które przechwyciła kamera.

Matrycowy kompromis

Matryce OLED są dziś uważane za jedne z najlepszych rozwiązań na rynku, ale Panasonic zrezygnował z zastosowania tej technologii w DX900 i postawił na panel LED z 512-strefowym podświetleniem. Dzięki takiemu rozwiązaniu obraz jest jasny, a przy tym odpowiednio kontrastowy.

NIK_1680

Więcej HDR

Głęboka czerń i oślepiająca biel – w przeszłości telewizory miały problem z wyświetlaniem mocno kontrastowych elementów  w jednej scenie, ale dla DX900 to żadne wyzwanie. Nierównomiernie oświetlone sceny prezentują się bardzo dobrze, przy materiałach nagranych w wysokiej jakości nie da się dostrzec żadnych smug światła niepotrzebnie rozjaśniających czerń obrazu. Panasonic zadbał też  o to, by starsze filmy wyglądały równie oszałamiająco, co te kręcone z myślą o technologii HDR, dlatego telewizor jest zgodny ze standardem Rec 709. DX900 poradzi sobie także z wyświetleniem filmów HDR strumieniowanych z Netfliksa czy Amazona.

NIK_1622

Wierny jest lepszy
Wysoki kontrast i oślepiająca jasność to nie wszystko, czego oczekujemy od telewizorów za kilkadziesiąt tysięcy złotych. Żeby filmy 4K wyglądały naturalnie, muszą dobrze oddawać rzeczywiste kolory. Większość telewizorów dopiero po kalibracji prawidłowo odwzorowuje kolory zarejestrowane okiem kamery. Przy projektowaniu DX900 Panasonic zadbał o to, by telewizor już przed kalibracją gwarantował jak najbardziej naturalne barwy obrazu.

NIK_1628

Inteligencja jest w modzie

Jak przystało na telewizor z najwyższej półki cenowej, nie zabrakło tu także systemu operacyjnego, który poszerza możliwości DX900. W tym przypadku zdecydowano się na Firefox OS, który jest bardzo przystępny w obsłudze i oferuje dostęp do najważniejszych treści: serwisów filmowych,  przeglądarki czy sklepu z aplikacjami.

NIK_1626

System działa bardzo płynnie, a aplikacje wczytują się momentalnie – na mocno obciążonej sieci firmowej oglądaliśmy filmy 4K na Netfliksie oraz YouTobie i nie zauważyliśmy żadnych opóźnień w przesyle danych.

NIK_1632

Sterowanie

Wraz z telewizorem otrzymasz dwa piloty – klasyczny oraz ten przeznaczony do obsługi systemu operacyjnego. Ten pierwszy nie oferuje zbyt wiele – gdyby nie przyciski „Aplikacje” Netflix” i „Home”, nie odróżniłbyś go od pilota do telewizora sprzed dziesięciu lat.

NIK_1637n

Drugi, mniejszy pilot, to skrzyżowanie gładzika komputerowego i kilku klawiszy funkcyjnych, które ułatwią poruszanie się po Firefoksie. To w zasadzie wszystko, co można powiedzieć o tych pilotach – nie wyróżniają się ani na plus ani na minus spośród konkurencyjnych rozwiązań, robią po prostu to, co do nich należy.

Głośno i przestrzennie

Jak na tak płaski i smukły telewizor, DX900 brzmi bardzo przyzwoicie. 40-watowe głośniki dudnią w uszach aż miło, dźwięk dobrze roznosi się po pomieszczeniu i ma odpowiednią głębię. System audio nie dorówna oczywiście głośnikom kina domowego, ale do codziennego użytku sprawdzi się idealnie. Jeśli jednak na poważnie zastanawiasz się nad zamienieniem salonu w prywatne kino – dokup porządne głośniki, aby poszerzyć spektrum dźwięku.

NIK_1682

Porządek musi być

Mimo iż zazwyczaj najbardziej interesuje nas to, co telewizor prezentuje od frontu, warto zajrzeć także za tylną pokrywę – system prowadzenia kabli został świetnie opracowany, a dzięki zmyślnej nakładce zasłonisz wszystkie złącza i utrzymasz porządek za telewizorem.

NIK_1613

Podsumowanie

Panasonic udowodnił, że nie tylko OLED-y liczą się na rynku. To pierwszy telewizor z certyfikatem Ultra HD Premium, który gwarantuje, że na ekranie zobaczysz dokładnie taki obraz, jaki stworzył reżyser. Jeśli jakość obrazu jest dla ciebie najważniejsza, DX900 spełni twoje oczekiwania. To wszystko idzie w parze  ze świetnym wzornictwem.  Panasonic nie chce, by DX900 wtapiał się w salon, ten sprzęt ma być jego ozdobą, na której  z czystą przyjemnością zawiesisz oko nawet wtedy, gdy odbiornik będzie wyłączony.

DX niejedno ma imię

Panasonic zadbał także o klientów z mniej zasobnym telewizorem, dlatego z zaawansowanych technologii wyświetlania obrazu korzystają wszystkie telewizory z serii DX. Oto kilka z nich.

dx600

DX600

od 2 699 zł / 40”, 49”, 55”

Krótka piłka

Najniższa seria telewizorów 4K od Panasonica zostawia daleko w tyle wysłużone wyświetlacze Full HD, które powoli odchodzą w technologiczny niebyt. Na szczęście.

Czym kusi?

Cena to najlepszy argument przemawiający za wyborem tego telewizora. Kosztuje mniej niż najlepsze smartfony, a na 40-calach wyświetli obraz w podwyższonej rozdzielczości.

dx700

DX700

od 2 699 zł / 50”, 58”

Krótka piłka

Telewizor stworzony z myślą o tych, którzy oczekują wysokiej jakości obrazu w przystępnej cenie. Zwolennicy kompromisów będą zadowoleni.

Czym kusi?

Tryb HDR i szerokie spektrum kolorów sprawią, że na nowo pokochasz oglądanie filmów. DX700 udowadnia, że nie tylko plazmy wyświetlają głęboką czerń  i jaskrawą biel na jednym ekranie.

dx800

DX800

od 8 999 zł / 50”, 58”

Krótka piłka

Telewizor zawieszony na eleganckim wsporniku, będzie pięknie prezentował się w nowoczesnym salonie.

Czym kusi?

Przede wszystkim wyglądem.  To najpiękniejszy telewizor 4K  od Panasonica, który przy okazji wyposażono w doskonałe systemy poprawy obrazu. Wygląda pięknie zarówno włączony jak i wyłączony.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności