Zostań członkiem

Otrzymuj najlepsze oferty i aktualizacje dotyczące Magazynu LBQ.

― Reklama ―

spot_img

Co w święta cieszy, a co stresuje najbardziej? Najnowszy raport o tym, jak Polacy przeżywają świąteczny czas

Niemal 50 proc. Polaków wskazuje, że największą radość w święta czerpią ze spędzania czasu z bliskimi przy stole oraz z unikalnej atmosfery i dekoracji....
Strona głównaBiznesRaport: polskie firmy żyją coraz dłużej

Raport: polskie firmy żyją coraz dłużej


Przeżywalność polskich firm z roku na rok nieznacznie rośnie – wynika z raportu CRIBIS.pl, nowej wywiadowni gospodarczej dla małych i średnich przedsiębiorstw.

 

Badanie wywiadowni, którego wyniki przesłano właśnie mediom, pokazuje również, że najbardziej kryzysowym w działalności polskich firm jest trzeci rok; najmniej firm zamyka się w Mazowieckiem, najgorzej mają się te z Kujawsko-Pomorskiego.

Według danych zebranych przez CRIBIS.pl, w latach 2012-2014, przy bezwzględnym przyroście liczby firm w Polsce (na poziomie 350 tys. rocznie), spadały jednocześnie zarówno ilość, jak i procent zamykających się firm w ogólnej liczbie przedsiębiorstw działających na rynku.

„Jesteśmy ostrożniejsi zarówno pod względem podejścia biznesowego, jak i wydatkowania środków. Zanim otworzymy własną firmę, dokładnie analizujemy pomysł i szanse jego rynkowego sukcesu. To sprawia, że dziś firmy nie zamykają się tak szybko i poprawia się ich jakość” – wyjaśnił cytowany w komunikacie prasowym Dominik Lewandowski, dyrektor rozwoju biznesu w CRIF Polska, odpowiedzialny za markę CRIBIS.pl.

W komentarzu do badania podkreślono, że mylny jest powszechny pogląd, iż najbardziej niestabilne i najmniej godne zaufania są firmy młode, które dopiero rozpoczęły działalność. Jak się okazuje, najwięcej trudności pojawia się między 25. ta 36. miesiącem życia firmy – wtedy najczęściej kończą one działalność.

„Kiedy firma się otwiera, ma środki na rozruch, ma opracowany pomysł na biznes i pierwszych klientów. W pewnym momencie środki się kończą i nadchodzi moment, gdy trzeba zdobywać nowych klientów. Ci, którzy nie zadbali o to wcześniej, stają w obliczu trudnej decyzji. Dla wielu firm jest już za późno na jakiekolwiek ruchy, czy to będzie przeformułowanie strategii, czy zmiana portfolio, czy wreszcie dofinansowanie przedsięwzięcia. Tymczasem dane z raportów gospodarczych pozwalają dużo wcześniej pokierować biznesem w taki sposób, by uniknąć takiej sytuacji” – tłumaczy Lewandowski.

Jak wynika z raportu, we wszystkich województwach przeżywalność firm rośnie, jednak długość życia firm różni się w zależności od regionu. Najdłużej żyją firmy w Mazowieckiem. Pierwszą trójkę dopełniają województwa: wielkopolskie i małopolskie. Najgorzej na rynku radzą sobie firmy z województw: kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i świętokrzyskiego. Najlepiej wypadły województwa tradycyjnie najprężniejsze pod względem gospodarczym i z dużymi ośrodkami miejskimi. Najdalsze pozycje zajęły regiony o charakterze rolniczym i słabo rozwiniętym przemyśle.

 

(gm)

*** CRIBIS.pl to linia biznesowa Grupy CRIF stworzona dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw (MŚP). Dostarcza pomocnych w codziennym prowadzeniu biznesu narzędzi, informacji i wskazówek. CRIF jest europejskim liderem w dziedzinie bankowej informacji kredytowej i jednym z głównych międzynarodowych dostawców informacji gospodarczej. Grupa CRIF została założona w 1988 r. w Bolonii. Dziś obecna jest w 50 krajach na 4 kontynentach (Europa, Ameryka Północna, Afryka i Azja). CRIF Polska Sp. z o.o. działa od 2007 r., głównie obsługując sektor bankowy.