Rezygnujemy z wczasów. Scenariusze wakacji piszemy sami


Ryby z własnego połowu, sałatka grecka z kupionych na targu warzyw, sera i lokalnych oliwek, pyszne wino pite na tarasie domu, a wokół cisza i przestrzeń… W czasach, gdy szum wielkich miast, wszechobecny tłok i szybkie tempo życia zwyczajnie nas przytłaczają, to właśnie cisza i spokój stają się coraz bardziej pożądanym luksusem. Z tego powodu wiele osób zamienia wakacje w ogromnych, pięciogwiazdkowych hotelach na kameralny pobyt w jednym z 40 tysięcy domów NOVASOL. Z Anną Kaźmierczak, dyrektor NOVASOL Polska, rozmawia Anna Dziedzic.

 

Jak wypoczywają Polacy?

– Od 12 lat, od kiedy działam na rynku, trendy bardzo się zmieniły. 12 lat temu, kiedy sama byłam pilotem wycieczek zagranicznych, popularne były wycieczki autokarowe. Polacy jeździli po Europie jak oszalali, a teraz mało kto decyduje się na taką formę zwiedzania. Obecnie bliżej nam do krajów Europy Zachodniej – wybieramy odpoczynek indywidualny oraz wczasy w hotelach, z tym że dynamika wzrostu wyjazdów prywatnych jest większa (choć trudniej mierzalna) niż dynamika turystyki zorganizowanej.

Uciekamy od tłumu, szukamy alternatywnych form spędzania urlopu?

– Odejście od wczasów zorganizowanych na pewno ma związek ze zmianą mentalności, szybkim tempem życia, które mamy na co dzień – w czasie wakacji nie chcemy już wstawać na gwizdek, przebywać w gronie przypadkowych osób. Wzrosty wyjazdów samodzielnych mają też związek z tanimi połączeniami lotniczymi, również ceny benzyny w Polsce są obecnie porównywalne do cen z zachodu i południa Europy. Podróż własnym autem daje natomiast tę przewagę, że ma się swobodę poruszania na miejscu i robienia tego, na co w danym momencie mamy ochotę.

Czyli częściowo decydują także względy finansowe?

– Oczywiście, Polacy potrafią doskonale liczyć. Mimo iż wczasy nadal mogą być tańsze od wypoczynku indywidualnego, to różnice te są niewielkie, a różnica w sposobie wypoczywania jest nieporównywalna. Nie chcemy już korzystać z nijakiej kuchni hotelowej, wolimy sami iść na targ i kupić lokalne produkty, które potem zjemy w domu, wolimy skosztować jedzenia w lokalnych restauracjach, niż być skazani na hotelowe menu. Można powiedzieć, że Polacy zmienili swoje przyzwyczajenia, stali się bardziej świadomymi turystami, znają języki obce i jest im łatwiej poruszać się samodzielnie.

Czy jednak dom może konkurować z hotelowymi atrakcjami i ukochanym przez Polaków pakietem all inclusive?

– Trudno porównywać ofertę NOVASOL do kompleksowych propozycji wczasów z zakwaterowaniem w hotelach. W hotelu do dyspozycji mamy najczęściej mały pokój, tutaj – cały dom. Różnorodność obiektów NOVASOL sprawia, że każdy klient może znaleźć dom, który spełni jego oczekiwania pod względem liczby pokoi, wielkości tarasu, basenu etc. W hotelu nie znajdziemy też dodatkowego wyposażenia, jak na przykład prywatne łodzie do wędkowania (standard w domach skandynawskich), sauny do własnej dyspozycji, basen tylko dla nas. To pozwala zachować intymność i naprawdę wypocząć.

_MG_1392

 

Gdy już zdecydujemy się na taką formę wakacji, chcemy mieć pewność, że zarezerwowany obiekt spełni nasze oczekiwania. Jak odbywa się weryfikacja domów znajdujących się w ofercie firmy?

– Istnieje wiele kryteriów, które powinien spełniać obiekt ubiegający się o partnerstwo NOVASOL. Zanim zostanie dopuszczony do oferty, zostaje dokładnie sprawdzony przez agenta i opisany zgodnie z naszym systemem gwiazdek. Ocenie poddawane są takie czynniki jak atrakcyjność położenia obiektu, jego stan, urządzenie, funkcjonalność, czy dojazd jest dogodny, a miejsce jest widokowe. Jeśli obiekt nie spełnia określonych standardów, nie może być dopuszczony do oferty. Takie pośrednictwo w wynajmie pozwala klientom uniknąć ewentualnych przykrych rozczarowań: niższego standardu niż obiecywany, zmian ceny i warunków właściciela. Właśnie w dokładnej ocenie obiektów przejawia się skandynawska skrupulatność.

Dziś wiele osób podróżuje ze zwierzętami. Czy czworonogi mogą towarzyszyć swoim właścicielom podczas pobytu w domach NOVASOL?

– Rzeczywiście, coraz więcej klientów decyduje się na urlop w towarzystwie swoich pupili. Wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom, wprowadziliśmy możliwość wyszukiwania domów, których właściciele zgadzają się na pobyt czworonogów. Co ważne, za koty i psy przyjeżdżające na wakacje nie pobieramy dodatkowych opłat.

Swego czasu Polacy chętnie wyjeżdżali do Chorwacji. Mam wrażenie, że kraj ten znów stał się modny. Na czym Pani zdaniem polega atrakcyjność tego kierunku?

– Chorwacja stała się na nowo modna jako destynacja wyjazdowa – co do tego nie mamy wątpliwości ani my, ani oficjalne statystyki. I zdaje się, że właśnie to segment podróży indywidualnych, czyli takich jak z NOVASOL: wynajem prywatnej kwatery z dojazdem na miejsce we własnym zakresie jest szczególnie popularny, kiedy wybieramy kierunek Chorwacja. A na czym polega atrakcyjność? Mam takie wrażenie, że w jakimś sensie tego kraju się nie „boimy”, nie boimy się do niego jechać sami, bez trzymającego za rękę biura podróży ze zorganizowanym programem. Bo po pierwsze, mamy poczucie, że kulturowo Chorwaci, także poprzez swojsko brzmiący język, są nam bliżsi niż Włosi czy Hiszpanie – może to być tylko podświadome, ale jednak. Po drugie – nasi rodacy jeżdżą tam i sobie chwalą. Polski turysta jest już mocno obyty w Chorwacji, jest tam stałym i licznym gościem, który nie czuje się tu wcale gorzej niż inni turyści – właśnie dlatego że stanowimy taką siłę turystyczną. A poza takimi kwestiami Chorwacja jest po prostu pięknym krajem z gwarancją pogody, ciepłym morzem, urokliwym krajobrazem, posiadającym zarówno wybrzeże, jak i góry. Nie brakuje ciekawych miejsc ani dla miłośników kultury (choćby w miastach takich jak Pula, Dubrownik), ani dla tych skłaniających się ku przyrodzie (parki narodowe, jak choćby przepiękny Plitvička Jezera). Jest śródziemnomorska kuchnia w wersji lokalnej, coraz lepsza infrastruktura, której Chorwacji nie muszą się wstydzić – a zatem miejsce idealne na wakacje.

Jakie kraje poza wspomnianą Chorwacją cieszą się największą popularnością wśród Państwa klientów?

– Zaraz za Chorwacją w czołówce znajdują się Włochy, szczególnie Toskania oraz Węgry. Co ciekawe, wysoko w zestawieniu NOVASOL są także kraje skandynawskie: Dania, Norwegia, Szwecja. Z jednej strony to nie dziwi, te kraje to przecież najbliżsi sąsiedzi Polski, niemniej Polak na urlopie kojarzy się z godzinami spędzonymi na kąpielach słonecznych w jednym z gorących kurortów nad morskim wybrzeżem. Tymczasem fani Skandynawii doceniają te tereny za zapierającą dech, nieskażoną ludzką działalnością przyrodę, piaszczyste plaże, na których można znaleźć odludne miejsce, wspaniałe norweskie fiordy, góry i panującą tam ciszę.

A jeśli ktoś woli spędzić urlop w kraju?

– NOVASOL ma obecnie w Polsce ponad 500 obiektów w atrakcyjnych lokalizacjach: nad morzem, nad jeziorami, w górach. Tutaj też można znaleźć idealne miejsce na wypoczynek. Wiele osób posiada także domy w ciekawych lokalizacjach i nie korzysta z nich przez cały rok. Właśnie takim osobom proponujemy współpracę i jako solidny partner zapewniamy profesjonalną obsługę wynajmu. Ponadto każdy właściciel domu znajdującego się w ofercie Novasol może liczyć na 25 proc. rabatu na wynajem innych obiektów w całej Europie.

 

***
NOVASOL to jeden z wiodących oferentów kompleksowo wyposażonych domów i apartamentów wakacyjnych do wynajęcia w Europie: 40 tys. obiektów w 29 krajach od Skandynawii po Południe Europy. Firma działa na rynku od ponad 45 lat, w Polsce jest obecna od lat 90. Wywodzi się ze Skandynawii, ma główną siedzibę w Danii, należy do koncernu Wyndham Vacation Rentals®.

 

fot. Piotr Serafin

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Akceptuję zasady Polityki prywatności