lederboard

Ropa drożeje wobec groźby napaści Rosji na Ukrainę

Kontrakty terminowe na ropę WTI rosną dziś o ponad 1 proc., przekraczając poziom 94 USD za baryłkę. W rezultacie został osiągnięty ponownie najwyższy poziom od ponad siedmiu lat. 

Podwyżki cen ropy zaczęły się po tym, gdy Stany Zjednoczone ostrzegły przed mogącą nastąpić lada dzień inwazją Rosji na Ukrainę, potencjalnie wywołując sankcje, które byłyby nakładane na Rosję. Może to wpływać na zakłócenia w dostawie surowców energetycznych.

Dochodzi do tego w otoczeniu, gdy OPEC+ z trudem realizuje swoje cele produkcyjne mimo comiesięcznych obietnic zwiększenia produkcji o 400 tys. baryłek dziennie do marca. Agencja IEA podała, że niedobór produkcji OPEC+ w stosunku do celu wzrósł w styczniu do 900 tys. baryłek dziennie.

Zamiast wzrostu podaży może wyjść spadek

Inwestorzy nadal monitorowali rozwój sytuacji w zakresie możliwego ożywienia porozumienia nuklearnego z 2015 r. w Iranie, ale wysoki rangą irański urzędnik ds. bezpieczeństwa powiedział w poniedziałek, że postęp w rozmowach staje się coraz trudniejszy.

W efekcie na rynek może nie popłynąć irańska ropa, a rosyjskiej też może być mniej, jeśli konflikt się zaostrzy. Tym samym podaż może nawet nie tyle nie wzrosnąć, ile wręcz spaść. To zdaje się prowadzić do nierównowagi popytowo-podażowej, co zdaje się obecnie dyskontować cena ropy na światowych rynkach.

Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 79,17% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Akceptuję zasady Polityki prywatności