Zostań członkiem

Otrzymuj najlepsze oferty i aktualizacje dotyczące Magazynu LBQ.

― Reklama ―

spot_img

Jak zapobiegać zatorom płatniczym?

Zatory płatnicze to problem, z którym borykają się niemal wszystkie branże. W sektorze TSL stały się jednak na tyle powszechnym zjawiskiem, że konieczność utrzymania...
Strona głównaRozmaitościRosnące ceny aktywów głównym czynnikiem napędzającym wysokie zyski funduszy private equity

Rosnące ceny aktywów głównym czynnikiem napędzającym wysokie zyski funduszy private equity

Imponujące wyniki inwestycyjne funduszy private equity w ostatniej dekadzie to głównie zasługa silnego wzrostu cen aktywów, wynika z najnowszego raportu firmy doradczej Bain & Company. Słabnąca koniunktura sprawia, że funduszom trudno będzie powtórzyć wysokie stopy zwrotu, o ile nie będą kompleksowo podchodzić do poprawy rentowności w spółkach portfelowych.

 

 

Wzrost cen aktywów odpowiadał średnio za połowę zysków z inwestycji zrealizowanych przez fundusze w ciągu ostatnich 10 lat, a poprawa marż spółek portfelowych stanowiła zaledwie jedną szóstą stopy zwrotu, wynika z analizy największych transakcji na rynku private equity. Ponadto, w przypadku 71% transakcji funduszom nie udało się zrealizować prognoz poprawy rentowności. Wzrost marż był średnio aż o 330 punkty bazowe niższy od zakładanego.

Zdaniem ekspertów Bain & Company, fragmentaryczne podejście do badania due diligence jest głównym powodem, dla którego funduszom nie udaje się zrealizować planów. Fundusze zbyt często skupiają się na poszczególnych obszarach działalności spółki, przez co tracą z pola widzenia łączące je relacje. Rzadko badają współzależności pomiędzy redukcją kosztów a potencjałem wzrostu.

Dobre wyniki funduszy private equity w ostatnich latach to głównie zasługa rosnących cen aktywów – powiedział Miles Cook, partner Bain & Company w dziale private equity i współautor raportu „Intergrating Due Diligence to Build Lasting Value”. – Biorąc pod uwagę, że szanse dalszego wzrostu cen aktywów są ograniczone, fundusze powinny uważniej podchodzić do procesu due diligence i w bardziej kompleksowy sposób ocenić potencjał przejmowanych spółek.

Eksperci Bain & Company wskazują na konieczność uważnego badania i kwantyfikowania współzależności jakie występują pomiędzy celami strategicznymi spółki, jej działalnością operacyjną i sprzedażową. Całościowe spojrzenie na te trzy obszary podczas badania due diligence pozwoli funduszom trafniej określić strategię budowania wartości spółki portfelowej.

Również w Europie Środkowo-Wschodniej potencjał wzrostu cen aktywów jest na wyczerpaniu – powiedział Jacek Poświata, Partner i Dyrektor Zarządzający Bain & Company Poland/CEE. – Tym bardziej kluczowa staje się kwestia kompleksowego, holistycznego podejścia do badania spółki, co pozwala zrozumieć, jak zmiany w jednym obszarze spółki przekładają się na inne aspekty działalności.

Łączna wartość przejęć z udziałem funduszy PE na świecie wzrosła w ubiegłym roku o 10% do $582 mld. Wyceny przejmowanych spółek utrzymały się na rekordowo wysokim poziomie z powodu wzrostu środków zgromadzonych na inwestycje oraz ograniczonej liczby podmiotów do przejęcia. Jak wynika z wyliczeń Bain, średnia wartość po jakiej fundusze PE kupowały spółki w ubiegłym roku na rynku amerykańskim to 10,5-krotność zysku EBITDA a w krajach Unii Europejskiej – 10,7.

Pełny raport:

https://www.bain.com/insights/integrating-due-diligence-to-build-lasting-value/