Elastyczność przedsiębiorstwa i jego otwartość na nowoczesne rozwiązania to gwarancja pozytywnego zakorzenienia się w świadomości klientów, pracowników oraz otoczenia biznesowego. Dzięki szybkiemu reagowaniu na zmiany i stawianiu na interakcje międzyludzkie, zwinna organizacja jest w stanie z sukcesem zarządzać każdym ze swoich obszarów, doprowadzając przy tym do objęcia przewagi konkurencyjnej na rynku. O przykładzie funkcjonowania tego typu organizacji opowiada Agnieszka Skowron, HR Business Partner w Monument Fund.
Organizacje zwinne osiągają zamierzone cele biznesowe nie tylko samą znajomością branży, ale przede wszystkim szybkością działania oraz otwartością na nowoczesne możliwości rynkowe. Dzięki dostosowywaniu się do zmian w otoczeniu biznesowym oraz stawianiu na niekonwencjonalne rozwiązania, tego typu przedsiębiorstwa mogą budować pozycję na rynku, uzyskując znaczącą przewagę nad konkurencją. Aby firma mogła osiągnąć biznesową „zwinność”, musi kierować się wyznacznikami, które w przyszłości pozwolą na pozyskanie zaplanowanych korzyści – sięganiem po najnowocześniejsze technologie, wprowadzaniem wysokiej jakości produktów dopasowanych do indywidualnych potrzeb klienta oraz skróconym czasem decyzyjnym.
Jeszcze jedną istotną kwestią w dążeniu do osiągnięcia statusu organizacji zwinnej jest integracja wewnątrz przedsiębiorstwa, czyli stawianie na potencjał ludzki oraz jego kompetencje. Przykładem firmy, która posługuje się tego typu strategią jest Monument Fund, a szczegóły funkcjonowania firmy przybliża Agnieszka Skowron, HR Business Partner w Monument Fund.
Talent na wagę złota
Aby przedsiębiorstwo mogło stać się organizacją zwinną, potrzebuje równie „zwinnych” ludzi. Podczas procesu rekrutacji, HRowcy Monument Fund poszukują nie tylko wykwalifikowanych specjalistów, ale przede wszystkim pracowników o dużym potencjale i pasji, nastawionych na samorozwój, kreatywne rozwiązania i otwartych na zmiany. Co więcej, taka osoba musi być otwarta na poszukiwanie prostych, lecz skutecznych rozwiązań stawianych przed nią zadań oraz będzie utożsamiać się z wartościami firmy, które stanowią szkielet postępowania.
„W Monument Fund nie marnujemy talentów. Koncentrujemy się na mocnych stronach pracowników, dlatego tworzymy im takie możliwości, aby mogli je wykorzystywać i rozwijać w codziennej pracy. Obserwujemy, że pracownicy, którym przydzielamy zadania zgodnie z ich talentami, odznaczają się wysokim poziomem zaangażowania i skutecznością. Ponadto wyznajemy zasadę, że lepiej jest szybko przetestować pomysł, by móc wyciągnąć wnioski, niż tracić zasoby na podążanie w niewłaściwie obranym kierunku.” – mówi Agnieszka Skowron, HR Business Partner w Monument Fund.
W grupie siła
Taka organizacja pracy stwarza przestrzeń do prób, ale także i do błędów. W praktyce oznacza to, że firma gotowa jest zaakceptować pomysły pracowników i wdrożyć je w życie. Liderzy nie stanowią tu hamulców, lecz motywują i wyznaczają ambitne cele, które realizowane są dzięki różnorodnym kompetencjom swoich pracowników – racjonalne, zdroworozsądkowe zasady górują nad sztywnymi procedurami. Jak mówi Agnieszka Skowron: „Rzucamy się na głęboką wodę, ale na pokładzie mamy solidne koła ratunkowe. Po pierwsze jesteśmy zgranym teamem, który dzieli się swoją wiedzą oraz doświadczeniem, dlatego podczas realizacji projektów tak naprawdę nikt z nas nie jest sam. Jeżeli jest taka potrzeba, to do współpracy nad danym zadaniem zapraszamy ekspertów w swoich dziedzinach, dzięki czemu mamy możliwość uczenia się od najlepszych ludzi na rynku. Kluczowe jest także podejście Zarządu do popełnianych przez nas błędów. Osoby zarządzające rozumieją, że przy tak dużej dynamice organizacji i tempie w jakim realizujemy projekty tak zwane potknięcia są wpisane w naszą codzienność. Co więcej – dzięki takiej kulturze organizacyjnej nie boimy się podejmować trudnych decyzji oraz nieustannie wychodzić ze swojej strefy komfortu”.
W przypadku relacji panujących w zespole pracowników, zwinne organizacje umożliwiają wypracowanie szeregu interakcji, które pomagają w odpowiednim zarządzaniu kapitałem ludzkim. Przykładem tego są codzienne, krótkie zebrania, podczas których członkowie zespołu po kolei informują o postępach realizacji projektów oraz planach na kolejny dzień. Tego typu spotkania są również okazją, aby jak najwcześniej wykryć wszelkie przeszkody, które mogą zagrozić powodzeniu danego przedsięwzięcia.
„Skupiając się na budowaniu odpowiedniego zespołu, z roku na rok możemy pochwalić się realizacją coraz to ambitniejszych projektów. Dzięki wspólnej analizie i wytyczaniu codziennych celów, możemy w jasny i skuteczny sposób realizować zlecone nam zadania. Ponadto, dla nas jako grupy liczą się ambitne osoby z wysoką wewnętrzną motywacją i przedsiębiorczym zacięciem. Na pokładzie mamy pracowników, którzy szybko się uczą i dla których rozwój jest ważniejszy niż jednoznaczne zdefiniowane role i zadania. Dzisiaj mogę powiedzieć, że mamy świetny i zgrany team.” – mówi Agnieszka Skowron, HR Business Partner w Monument Fund.
Strategia zwinnej organizacji to nie tylko nowoczesny i skuteczny sposób na osiągnięcie założonych celów biznesowych, ale także umiejętność szybkiej adaptacji do ewoluującego otoczenia biznesowego. Dzięki specjalnie opracowanym wytycznym, przedsiębiorstwa mają szansę na przetrwanie w nieprzewidywalnych warunkach rynkowych oraz uzyskanie przewagi nad konkurencyjnymi firmami. Tą ścieżką podąża także marka Monument Fund, która swoją pozycję zawdzięcza doświadczeniu, jak i ambitnemu zespołowi najlepszych specjalistów w branży.