Zostań członkiem

Otrzymuj najlepsze oferty i aktualizacje dotyczące Magazynu LBQ.

― Reklama ―

spot_img

Jak zapobiegać zatorom płatniczym?

Zatory płatnicze to problem, z którym borykają się niemal wszystkie branże. W sektorze TSL stały się jednak na tyle powszechnym zjawiskiem, że konieczność utrzymania...
Strona głównaRozmaitościRynek pierwotny atrakcyjniejszy od wtórnego

Rynek pierwotny atrakcyjniejszy od wtórnego

Mieszkanie nowe czy używane? To pytanie, które zadaje sobie każdy poszukujący wymarzonego “M”. Jak wskazują statystyki, aż 55% osób wybiera mieszkania od dewelopera. Co przemawia na korzyść rynku pierwotnego?

 

Z badania zrealizowanego przez TNS Polska dla serwisu Otodom.pl wynika, że większość respondentów nie interesowała się nieruchomościami z rynku wtórnego, szukali jedynie nowych mieszkań.

O przewadze rynku pierwotnego świadczą także dane Eurostatu, które pokazują, że prawie 48% wszystkich pieniędzy wydanych w 2016 roku na zakup mieszkań w Polsce przeznaczonych zostało na zakup mieszkań od deweloperów.

Po pierwsze cena

To mit, że mieszkania używane są z reguły tańsze od nowych. Często ich koszt jest porównywalny, a zdarzają się sytuacje odwrotne – zauważa Agnieszka Glanowska, dyrektor ds. marketingu w grupie deweloperskiej Sento – Zdarzają się sytuacje, że na rynku wtórnym mieszkania jedynie tylko z pozoru wymagają niewielkiego remontu, natomiast podczas prac może się okazać, że będą one generować dodatkowe koszty, które zdecydowanie przewyższają początkową cenę – dodaje.

Koszty transakcji są takie same jak przy mieszkaniach z rynku wtórnego, z wyjątkiem opłaty sądowej za założenie nowej księgi wieczystej – 60 zł. Taki wydatek oczywiście bywa niższy od wysokości podatku od czynności cywilnoprawnych (2% ceny transakcyjnej), jaki należy uiścić w przypadku zakupu lokalu z drugiej ręki. Kupując nieruchomość bezpośrednio od dewelopera, fiskus nie pobiera tej opłaty.

Po drugie wykończenie

Nowe mieszkanie to dowolność jego urządzenia. Z badania TNS Polska wynika, że dla 33% badanych to najważniejsza cecha, jeżeli chodzi o lokale kupione bezpośrednio od dewelopera. Istotny jest także fakt, że budynek nie wymaga remontu (35%) i posiada nowoczesne rozwiązania architektoniczne (28%).

W każdej naszej inwestycji oferujemy mieszkania wykończone pod klucz – podkreśla ekspert grupy deweloperskiej Sento. – Oznacza to, że w cenie lokalu zawarte są takie elementy jak panele, płytki, drzwi wewnętrzne czy montaż biały w łazience. Nowy właściciel sam decyduje o jego wyglądzie, a do tego oszczędza na tych pierwszych, bardzo istotnych pracach i odbiera lokal gotowy do wniesienia mebli, czyli do wprowadzenia się – dodaje.

Warto pamiętać, że decydując się na ofertę, w której cena obejmuje wykończenie mieszkania, opcja ta jest objęta finansowaniem z kredytu hipotecznego. W ten sposób szczególnie młodzi ludzie nie muszą przeznaczać dodatkowych oszczędności na prace wykończeniowe. To duża zaleta takiej oferty.

Po trzecie, koszty utrzymania

Aktualnie osiedla są budowane z lepszej jakości materiałów niż kilkanaście lat temu. Przekłada się to na lepszą termoizolację budynku, co z kolei obniża koszty utrzymania mieszkania, w tym jego ogrzewania. Co ważne, ewentualne usterki budynku i samego mieszkania kupionego od dewelopera, zostaną naprawione w ramach gwarancji lub z tytułu rękojmi.

W starym budownictwie trzeba brać pod uwagę takie opłaty jak składka na fundusz remontowy czy wyższe wydatki na ogrzewanie zimą. Z kolei przy nowym mieszkaniu można liczyć na bardziej funkcjonalny rozkład pokojów. Pojawiło się zapotrzebowanie na nowe pomieszczenia takie jak garderoba czy spiżarnia. To wszystko oferuje rynek pierwotny – podsumowuje Agnieszka Glanowska.

Branża nieruchomości dynamicznie się rozwija, a oferta z roku na rok jest większa i atrakcyjniejsza. Popyt od lat jest wysoki, dlatego nabywców na nowe mieszkania nie brakuje. Można sądzić, że to właśnie rynek pierwotny w najbliższych latach zyska przewagę nad wtórnym.