lederboard

Sektor prawniczy dostosowuje biura po pandemii. Będzie hybrydowo, nawet 2-3 dni pracy zdalnej w tygodniu

Firmy prawnicze pod wpływem doświadczeń pandemii zmieniają swoją strategię miejsca pracy. Na pierwszym miejscu znajdują się oczekiwania pracowników, którzy nadal cenią korporacyjną przestrzeń biurową, ale nie chcą w niej spędzać 5 dni. Z analizy CBRE wynika, że większość firm prawniczych zaoferuje nawet 2-3 dni pracy zdalnej w tygodniu. Przestrzeń biurowa pozostanie ważnym elementem m.in. w walce o talenty. Wzrośnie znaczenie jakości środowiska pracy.

 

 

Większość kancelarii prawnych, z którymi współpracujemy na całym świecie, jest zgodnych, że praca zdalna zostanie ważnym elementem nowej strategii miejsca pracy. W tym środowisku model pracy hybrydowej wymaga jednak szczególnych reguł. Nie ma jednego uniwersalnego schematu. Z jednej strony, ważne jest utrzymanie kultury wspierającej mentoring i bezpośrednie kontakty, z drugiej, odpowiedź na wyraźną potrzebę pracowników do zwiększenia dostępu do mobilnych form pracy. Stąd wdrożenie pracy zdalnej, jako integralnego elementu środowiska pracy, powinno być odpowiednio zaplanowane i dopasowane do stylu danej kancelarii. Wiele firm prawniczych, pomimo pandemii, odnotowało najlepsze w historii dane o przychodach. To buduje zaufanie do etyki pracy w domu i przekonuje decydentów, że bardziej elastyczne podejście może zadziałać w praktyce. Elastyczność nie oznacza jednak mniejszej roli biura, które zostanie kluczowe dla budowania wizerunku, walki o talenty i prowadzenia działalności – mówi Małgorzata Niewińska, szefowa działu strategii środowiska pracy i zarządzania zmianą w CBRE.

Oczekiwania pracowników na pierwszym miejscu

Podstawowym elementem, na którym skupią się kancelarie prawne planując powrót do biur, są oczekiwania pracowników. Firmy przeprowadziły ankiety wśród zatrudnionych, żeby potwierdzić w jakim modelu chcą pracować. Większość nadal ceni korporacyjną przestrzeń biurową, ale nie chcą wracać do niej na pełny etat. Z ankiet przeprowadzonych przez CBRE wśród przedstawicieli kancelarii prawnych w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA) wynika, że od 60% do nawet 90% pracowników chce pracować przez 2-3 dni w tygodniu zdalnie.

W firmach rozważane są wszystkie możliwe opcje – od doraźnego home office tylko „od czasu do czasu” po pełną pracę zdalną. Eksperci CBRE wskazują jednak, że w większości przypadków będziemy mieli do czynienia z pracą hybrydową. Istotne jest jednak uporanie się z problemami, które może rodzić ten model wykonywania obowiązków. Sektor prawny wyraził obawy dotyczące m.in. utraty kapitału społecznego czy zdrowia i dobrego samopoczucia pracowników. Pracodawcy obawiają się także scenariusza pustego biurka w poniedziałki i piątki.

W tym kontekście kluczowe jest ustalenie, w drodze konsensusu i dialogu z pracownikami, odpowiedniej strategii łączenia pracy stacjonarnej i zdalnej. Obie strony muszą się wykazać zrozumieniem i chęcią współpracy, po to, żeby zarówno móc korzystać z zalet jakie daje przestrzeń biurowa, jak i komfortu pracy zdalnej. Efektywność wykorzystania środowiska pracy poszerzonego o dostęp do przestrzeni zdalnej, to jak wspiera efektywność pracy ludzi, a w konsekwencji wspiera rozwój biznesu, to jedne z kluczowych kryteriów oceny sukcesu projektu – dodaje Małgorzata Niewińska.

Rola biura w przyciąganiu talentów

Wymuszona praca zdalna dała firmom prawniczym unikalną szansę, żeby ocenić na ile przestrzeń biurowa ma znaczenie w kontekście przyciągania talentów. Od dawna bowiem wiadomo, że odpowiednio zaaranżowane biuro może pełnić istotną rolę w podnoszeniu atrakcyjności danego pracodawcy i utrzymaniu najlepszych talentów. Dlatego choć rola biura może się zmieniać, znaczenie jakości środowiska pracy zdecydowanie wrośnie. Włączenie elementów wellness już zaczęło się pojawiać, ale stanie się bardziej widoczne w biurze przyszłości.

Mniejsze biura o większej jakości

Kancelarie prawne w badaniu CBRE są zgodne, że zapotrzebowanie na powierzchnię biurową będzie napędzane przez potrzeby zespołu, a nie jak do tej pory – koszty. W związku z tym, że sporo osób regularnie pracuje zdalnie część firm przewiduje, że ich biura się zmniejszą. W niektórych przypadkach mowa o ograniczeniu przestrzeni o aż 65%, ale w większości firm planowana jest redukcja na poziomie 20-30% w ciągu najbliższych 3-5 lat.

Firmy prawnicze badają też możliwość wykorzystania przestrzeni elastycznych jako elementu strategii miejsca pracy. Opinie co do tego rozwiązania są podzielone, ale są podmioty, które wskazują, że biura flex są przydatne w przypadku specjalnych wydarzeń, tworzenia lokalnych oddziałów czy jako element wspierający działalność.

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Akceptuję zasady Polityki prywatności