Zostań członkiem

Otrzymuj najlepsze oferty i aktualizacje dotyczące Magazynu LBQ.

― Reklama ―

spot_img

Czy 2025 będzie kolejnym rokiem walki o przetrwanie dla sektora TSL?

Rok 2024 miał być początkiem oddechu dla branży transportowo-spedycyjnej. Jednak rzeczywistość brutalnie zweryfikowała optymistyczne prognozy. Firmy logistyczne, a także transportowe i spedycyjne zmagają się...
Strona głównaRozmaitościSklep internetowy bez własnego magazynu – jak prowadzić?

Sklep internetowy bez własnego magazynu – jak prowadzić?

Handel internetowy, czyli tak zwany e–handel, jest jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi gospodarki. Rozpoczęcie sprzedaży przez internet może być całkiem proste i wcale nie musi wymagać dużych nakładów finansowych. Dziś sprawdzimy, czy możliwe jest prowadzenie sklepu internetowego bez magazynu.

Sklep internetowy bez magazynu – czy to możliwe?

Jak zacząć sprzedawać online? Odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista. Kupujemy towar w hurtowni lub bezpośrednio od producenta, a następnie sprzedajemy go w naszym sklepie drożej. Czy istnieje jednak sposób na to, aby prowadzić sklep internetowy bez magazynu? Jeśli interesuje Was odpowiedź na to pytanie to przeczytajcie co to takiego dropshipping i jak taki model sprzedaży wygląda w praktyce.

Co to jest dropshipping i jak to działa?

Dropshipping to rodzaj sprzedaży online, który w ostatnich latach zyskał całkiem sporą popularność. W dropshippingu właściciel sklepu odpowiada za pozyskanie klienta, ale przygotowaniem i wysłaniem zamówienia zajmuje się firma zewnętrzna, najczęściej hurtownia dropshippingowa. Mówiąc innymi słowami: klient składa zamówienie w sklepie, ale paczkę otrzymuje prosto z hurtowni. Taki model sprzedaży eliminuje konieczność posiadania własnego magazynu. Jest to więc idealne rozwiązanie dla osób, które nie dysponują odpowiednią powierzchnią.

Tak to wygląda w teorii, a teraz prześledźmy ten proces krok po kroku w praktyce:

  1. Klient składa zamówienie na stronie sklepu internetowego. Dzięki integracji z hurtownią dropshippingu, oferta na stronie sklepu jest na bieżąco aktualizowana.
  2. Klient dokonuje płatności za zamówienie.
  3. Sklep przekazuje informacje o zamówieniu do hurtowni/dystrybutora wraz z zapłatą za towar, pomniejszoną o swoją marżę.
  4. Hurtownia/dystrybutor przygotowuje i realizuje zamówienie, wysyłając je bezpośrednio do klienta.

Dropshipping – jak są zalety takiego rozwiązania?

Sprawdziliśmy już, jak wygląda proces sprzedaży towaru w dropshippingu, zobaczmy teraz, jakie zalety ma takie rozwiązanie.

  • Jedną z największych zalet dropshippingu jest niski kapitał startowy, potrzebny na rozpoczęcie takiej sprzedaży. Wynika to przede wszystkim z tego, że nie musimy inwestować w towar.
  • Z poprzednim punktem wiąże się brak konieczności posiadania magazynu. Przynajmniej w sytuacji, gdy hurtownia, z którą współpracujemy, będzie również obsługiwać zwroty towaru. Własny magazyn dla sklepu internetowego wiąże się zwykle ze sporymi kosztami. W przypadku dropshippingu oszczędzamy nie tylko na magazynie, ale również na tym, że nie musimy zajmować się kompletowaniem i pakowaniem zamówień. – Dropshipping to nie jedyny model sprzedaży, w którym nie musimy posiadać własnego magazynu. Możemy skorzystać również z różnych form outsourcingu logistyki magazynowej. W takim przypadku nasz towar przechowujemy w zewnętrznym magazynie, który zajmuje się wysyłką towaru i obsługą ewentualnych zwrotów – dodaje ekspert z firmy mwlogistics.pl
  • Do plusów dropshippingu możemy zaliczyć również bogatą ofertę wielu hurtowni czy dystrybutorów prowadzących sprzedaż w tym modelu. Dzięki temu będziemy w stanie praktycznie od razu rozpocząć sprzedaż bardzo szerokiego asortymentu.
  • Jako że nie realizujemy fizycznie zamówienia, sprzedaż w dropshippingu i działania promocyjne naszego sklepu, możemy prowadzić gdziekolwiek, gdzie mamy dostęp do internetu.
  • Rozpoczęcie sprzedaży w modelu dropshippingu pozwala na sprawdzenie rynku i zbadanie potencjału danej branży niskim kosztem.

Dropshipping – czy ten model sprzedaży ma jakieś wady?

Mimo wielu zalet dropshipping niesie ze sobą też pewne ryzyko, które należy wziąć pod uwagę, zanim zdecydujemy się na taki model sprzedaży. Największym minusem jest to, że nie posiadamy pełnej kontroli nad realizacją zamówienia. Jeśli po stronie hurtowni wystąpią opóźnienia lub nawet brak towaru, klient obarczy za to odpowiedzialnością nasz sklep.  Wadą dropshippingu jest również to, że jesteśmy uzależnieni od asortymentu hurtowni. Oferta naszego sklepu będzie więc powielała się z ofertą innych sklepów, korzystających z tej samej hurtowni. Problemem mogą być też wspomniane wcześniej zwroty. Tylko niektóre hurtownie dropshippingowe obsługują zwroty towaru. Jeśli nie współpracujemy akurat z takim partnerem, zwrotami będziemy musieli zająć się sami. W niektórych przypadkach może to powodować konieczność posiadania własnego magazynu.

Podsumowując dropshipping może być skutecznym modelem sprzedaży online. Pamiętajmy jednak, że to po stronie właściciela sklepu leżą wszystkie działania marketingowe, mające na celu pozyskanie klienta. Często to właśnie od nich zależy sukces sklepu online.

Źródło zdjęcia: stock.adobe.com
Autor: chiew

Poprzedni artykuł
Następny artykuł