Sprzedaż nowych aut osobowych w Polsce rośnie już 30. miesiąc


Listopad był kolejnym miesiącem nieprzerwanych wzrostów rejestracji nowych samochodów osobowych zarówno w Polsce, jak i UE. Co ciekawe, w Polsce nie widać negatywnych konsekwencji afery spalinowej Volkswagena. Sprzedaż tej marki wzrosła u nas aż o 44%.

 

Z danych Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów ACEA wynika, że z polskich salonów w przedostatnim miesiącu roku wyjechało o niemal 25% osobówek więcej, zaś z europejskich o 13,7% (rok do roku) – poinformował w informacji dla mediów Paweł Gos, prezes zarządu Exact Systems, ekspert Polskiej Izby Motoryzacji (PIM).

W listopadzie br. w Centralnej Ewidencji Pojazdów pojawiło się 30 312 nowych samochodów osobowych, czyli aż o 24,6% więcej niż w tym samym miesiącu 2014 r. To w sumie daje 317 614 aut osobowych zarejestrowanych od początku roku, co oznacza 6,6% dynamikę wzrostu rok do roku.

„To najlepszy od pięciu lat listopad w naszym zestawieniu sprzedaży nowych osobówek, co nas cieszy. W wyniku uruchomionych wyprzedaży rocznika w minionym miesiącu do salonów udało się więcej niż przed rokiem klientów indywidualnych, co jednak nie zmienia faktu, że nadal ścieżkę wzrostów utrzymujemy dzięki zakupom firmowym. Ich udział w łącznej sprzedaży wynosi ok. 65% – zaznaczył Paweł Gos.

Jak wynika z komunikatu Exact Systems, wzrosty utrzymują się nie tylko w Polsce, ale w prawie całej Europie. W listopadzie br. Europejczycy kupili ponad 1mln nowych osobówek (+13,7% r/r), a w sumie od początku roku 12,6 mln, czyli o 8,7% więcej aut niż w analogicznym okresie 2014 r.

„Ożywienie w europejskich salonach trwa już 27 miesięcy i wszystko wskazuje na to, że cały rok zakończymy na bardzo dobrym plusie. W minionym miesiącu na zielono możemy zaznaczyć wszystkie najważniejsze rynki europejskie takie jak Niemcy, Włochy, Hiszpania czy Francja. Na ścieżkę wzrostów, zaledwie po jednym miesiącu zakończonym na minusie, powróciła też Wielka Brytania – skomentował ekspert PIM.

Mercedes-Benz V 250 d ( W 447 ) AMG Line  2016

Według Exact Systems, w listopadzie br. najchętniej kupowaną marką samochodową w segmencie osobówek w Polsce była Skoda. Drugi na liście, podobnie jak przed miesiącem, uplasował się Volkswagen. W porównaniu do zachodnich państw takich jak Niemcy czy Wielka Brytania, na których w wyniku afery spalinowej producent zaczyna ponosić straty – na Wyspach Brytyjskich sprzedaż spadła aż o jedną piątą – w naszym kraju Volkswagen odnotował jeden z najwyższych wzrostów rejestracji spośród wszystkich marek (+44% r/r).

„Listopad był dopiero drugim pełnym miesiącem po wybuchu afery, to za krótko, żeby w pełni ocenić jej skutki. Skalę kryzysu niemieckiego producenta „samochodów dla ludu” poznamy najwcześniej za kilka, a nawet kilkanaście miesięcy” – zaznaczono w komunikacie prasowym.

„Listopad zakończył się z kolejnym rekordowym wynikiem sprzedaży od kilku lat. Spodziewam się, że również grudzień zakończymy na przyzwoitym plusie. Dlatego podtrzymuję zdanie, że liczba 340-350 tys. rejestracji nowych osobówek w tym roku, co da nam ok. 4-7% wzrost r/r, jest jak najbardziej realna. W podejmowaniu przez firmy czy także przez konsumentów decyzji o zakupie nowych czterech kółek z pewnością pomagają spadające ceny paliwa, możliwość odliczania VAT-u od paliwa wśród przedsiębiorców oraz trwające wyprzedaż roczników” – ocenił w komentarzu Paweł Gos.

Renault Megane 2016

Exact Systems S.A. działa od 2004 r. i jest czołowym dostawcą rozwiązań w zakresie kontroli jakości, czyli selekcji, naprawy i sortowania części, komponentów oraz wyrobów gotowych dla przedstawicieli branży motoryzacyjnej. Głównymi odbiorcami usług firmy są dostawcy i poddostawcy dla przemysłu motoryzacyjnego oraz producenci samochodów. Klientami firmy są też zakłady zajmujące się produkcją wielkoseryjną z branży elektronicznej, AGD oraz kosmetycznej. Firma ma przedstawicielstwa w Polsce, Czechach, Niemczech, Słowacji, Turcji, Wielkiej Brytanii, Rumunii, Rosji, na Węgrzech, w Belgii i Holandii.

Na zdjęciach: nowe mercedes kl. V z pakietem AMG, renault megane oraz lexus NX200t, zaprezentowane w listopadzie br. w Warszawie podczas VII Ogólnopolskich Targów Motoryzacyjnych i Biznesowych Fleet Market.

 

(gm)

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności