Zostań członkiem

Otrzymuj najlepsze oferty i aktualizacje dotyczące Magazynu LBQ.

― Reklama ―

spot_img
Strona głównaRozmaitościSprzedaż zadłużonego mieszkania - co warto wiedzieć

Sprzedaż zadłużonego mieszkania – co warto wiedzieć

Własne mieszkanie – to brzmi pięknie! Zwłaszcza w ostatnich latach, gdy ceny rosną gwałtownie i całkowicie nieproporcjonalnie do zarobków. Ale spokój i komfort, które wiążą się z posiadaniem własnego lokum, możliwe są tylko wówczas, gdy nie jest ono obciążone powiększającym się długiem. Warto tu jednak podkreślić, że ta ostatnia sytuacja także nie pozostaje bez wyjścia. Co zrobić, gdy dysponujemy zadłużonym mieszkaniem, ale nie mamy możliwości, by spłacić dług?

Zadłużone mieszkanie – skąd wziął się dług i czy ma to znaczenie?

Długi związane z nieruchomością to prawie zawsze obciążenia wynikające z niespłaconego kredytu hipotecznego. Czasem odpowiedzialność za taką sytuację ponosi obecny właściciel, nie można jednak oceniać jej przyczyn bez znajomości okoliczności, które towarzyszyły powstaniu długu. Życie potrafi ułożyć się naprawdę niekorzystnie. Nagła utrata pracy, problemy zdrowotne bądź rodzinne to aż nadto wystarczające powody, by zaległości w spłatach rat zaczęły niepokojąco narastać.

Osobną kategorią mieszkań obciążonych wierzytelnościami są nieruchomości, które ktoś otrzymał w spadku. Zdarzają się sytuacje, kiedy rezygnacja ze spadku nie wchodzi w grę ze względów personalnych bądź sentymentalnych. Niestety, jeśli jego część stanowi także zadłużone mieszkanie, nowi właściciele muszą zacząć szukać sposobu, by poradzić sobie z tym problemem skutecznie. Na ogół pierwsza myśl, która się wtedy pojawia, to szybka sprzedaż lokalu. Ale czy to w ogóle wykonalne?

Czy zadłużone mieszkanie można sprzedać?

Mieszkanie w dobrej lokalizacji najczęściej nie musi pozostawać na rynku długo, by pojawiły się pierwsze atrakcyjne oferty kupna. Inaczej jednak sprawa ma się z mieszkaniem, do którego przypisany jest dług, zwłaszcza jeśli jest on pokaźny.

Potencjalni nabywcy prywatni słusznie mogą obawiać się przejęcia zobowiązań finansowych. Sprawia to, że proces sprzedaży się przedłuża, rodząc rosnącą frustrację i pozostawiając właściciela w impasie. Ze strony zainteresowanych kupnem padają wtedy też często oferty znacznie poniżej oczekiwań sprzedającego.

Trzeba jednak podkreślić, że sprzedaż zadłużonego mieszkania kupcowi indywidualnego to nie jedyny – i wcale nie najlepszy – sposób na pozbycie się tego kłopotu. Istnieją także firmy, które zajmują się profesjonalnym odkupem długów prywatnych za gotówkę, a część z nich specjalizuje się nawet w wykupie zadłużonych mieszkań.

Sprzedaż zadłużonego mieszkania firmie – sprawnie i skutecznie!

Jeżeli dysponujemy obecnie mieszkaniem, które obciążają wierzytelności bądź też udziałami w takiej nieruchomości, najprostszym i najskuteczniejszym wyjściem będzie jego odsprzedaż firmie skupującej długi.

Warto pamiętać, że im dłużej takie mieszkanie pozostaje na rynku, tym dłużej obciążają nas nie tylko wymagania wierzycieli, ale i wszelkie możliwe opłaty dotyczące utrzymania lokalu. Jak wiemy, takie okoliczności nie sprzyjają szybkiemu pozbyciu się mieszkania drogą sprzedaży osobie prywatnej. Konieczne jest więc rozwiązanie, które jak najszybciej przyda zasobów naszemu portfelowi.

Oczywiście, pierwszym krokiem przy takiej decyzji będzie dokładne sprawdzenie firmy, która oferuje nam odkup mieszkania. Solidne przedsiębiorstwo, które ma za sobą dziesiątki tego typu transakcji, z całą pewnością będzie mogło pochwalić się dobrymi opiniami lub referencjami od zadowolonych klientów.

Więcej informacji na temat skupu zadłużonych mieszkań można znaleźć na stronie https://zadluzonemieszkanie.pl/

Jak przebiega sprzedaż zadłużonego mieszkania firmie?

Jeśli wiemy już, że jak najszybciej chcemy uwolnić się od zmartwień związanych z długami, konieczne będzie wybranie wysoko ocenianej firmy, która nam w tym pomoże. Następnie warto wykonać telefon do biura danego przedsiębiorstwa i poprosić o przedstawienie oferty.

Pamiętajmy, że dla własnego bezpieczeństwa warto mieć wszelkie ustalenia na piśmie, także te przedwstępne. Poprośmy o maila, w którym firma zawrze proponowane przez siebie warunki i stawkę. Naturalnie, nie musimy się na nią zgadzać, jeśli nieruchomość jest atrakcyjna mimo długu i sądzimy, że powinniśmy na niej zarobić więcej. Negocjacje to zwyczajny element takich transakcji, nie bójmy się zatem ich rozpocząć.

Ale jeżeli proponowana cena jest uczciwa w stosunku do stawek rynkowych, kolejnym krokiem będzie dopełnienie wszelkich formalności, w tym tych notarialnych. Po finalizacji sprzedaży zadłużonego mieszkania zniknie również nasz dług – będzie on już od tej pory odpowiedzialnością firmy, która zakupiła od nas lokal. To cel, do którego zdecydowanie warto dążyć!