Styl Hampton, New England i New York przeżywają swój renesans popularności. Coraz częściej się bowiem słyszy, że styl skandynawski jest zbyt chłodny i powściągliwy.
Styl Hampton zawdzięcza swoją nazwę miejscowości Hampton nad morzem na Long Island około dwóch godzin drogi od Nowego Jorku. Jeśli macie chęć poczuć ten styl, obejrzyjcie film z 2003 roku pod tytułem „Lepiej późno niż później”. Jest tutaj wystarczająco dużo wnętrz w tym stylu. A ja oglądając go, doszłam do wniosku, że napiszę o tym, gdyż zbliża się czas wakacji i sami możecie uważnie przyglądać się miejscom nad morzem, w których spędzicie niezapomniane chwile, zrobić zdjęcia miejscom przypominającym te klimaty.
Czym charakteryzuje się styl? Można powiedzieć, że charakterystyczne dla wnętrz w stylu Hampton są dywany w marokańskie wzory, ale o wyjątkowej powściągliwej angielskiej elegancji. Są w wyrazie swoim jak najbardziej klasyczne. Wzory takie jak pasy, mieszanka wzorów geometrycznych tak modnych w tym sezonie, jodełka, zygzaki, oraz esy-floresy nadają wnętrzom wyrazistości. Do tego doskonale wykończone zasłony z lekkich tkanin z surowców naturalnych takich jak len czy bawełna. Zasłony są długie podatne na powiew wiatru, który dodaje romantycznego looku….
Lampy są z dużymi jasnymi abażurami wykonanymi również z naturalnych surowców. Wyglądają zjawiskowo na tle jasno pastelowych ścian o kolorze błękitu.
Kanapy duże miękkie pastelowe, beżowe jasnoturkusowe czy o kolorze gołębim z dużą ilością ozdobnych poduszek. Obok nich pikowane pufy oraz fotele. Meble raczej drewniane w ciemnych odcieniach, za to częste sąsiedztwo wikliny dającej delikatny odcień beżu. To wszystko z dużą ilością zieleni w wazonach, ciętych kwiatów z pięknymi kompozycjami hortensji lub hortensji anabelle.
Myślę, że państwa inwencja poprowadzi w rejony dotąd nieznane, a warte sprawdzenia w swoich wnętrzach. Ponieważ o to chodzi, aby wracając z pracy, poczuć ten przypływ energii, który daje miły widok harmonijnego wnętrza. Gdzie wzrok odpoczywa i doznajemy błogiego bezpieczeństwa.
Renata Dziewońska – właścicielka autorskiej pracowni architektury i designu Dziewońska Renata Architekt. Od ponad 15 lat na rynku polskim i szkockim urzeczywistnia marzenia klientów o własnym indywidualnym wnętrzu, które zachwyca i pomaga w codziennym życiu. Urodzona i zakochana w Warszawie. Z wykształcenia jest architektem. Dyplom zrobiła w pracowni profesora Politechniki Warszawskiej arch. Macieja Gintowta na Wydziale Architektury. Ukończyła też studia podyplomowe w Collegium Civitas w Warszawie na kierunku Stosunki Międzynarodowe i Dyplomacja oraz Akademia Zarządzania. Od dzieciństwa zafascynowana rysunkiem i malarstwem. Swoją drogę naukową wybierała wśród uczelni oferujących rysunek i malarstwo. Pod koniec lat osiemdziesiątych wyjechała do Kanady i tam, rysując, malując, a nawet robiąc witraże odwiedziła w Montrealu, Toronto i Nowym Jorku wiele wspaniałych wystaw Chagalla, Picassa i innych. Powróciła do Polski, aby pracować w obecnie czołowej warszawskiej firmie architektonicznej JEMS. W latach dziewięćdziesiątych pracowała w TVP przy produkcji Teatru Telewizji i Festiwalu w Sopocie. Projekty w pracowniach scenografii i kostiumów pochłaniały cały ten barwny świat rodzącej się nowej jakości designu po transformacji. Współpracowała między innymi z Izabellą Cywińską, Feliksem Falkiem, Krzysztofem Langiem. Mając już doświadczenie, założyła własną firmę i do dnia dzisiejszego projektuje pod szyldem pracowni autorskiej wnętrza domów jedno- lub wielorodzinnych, apartamentów, rezydencji i mieszkań. A ostatnio SPA i małych hoteli. Należy do Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) i EFWF.