Zostań członkiem

Otrzymuj najlepsze oferty i aktualizacje dotyczące Magazynu LBQ.

― Reklama ―

spot_img

Anonimowość w sieci – mit, który warto obalić

W erze wszechobecnego Internetu wielu użytkowników ulega złudzeniu, że są anonimowi w sieci. To poczucie bycia niewidzialnym często skłania do działań, które w realnym...
Strona głównaWnętrza i designStyl skandynawski – przestrzeń, światło i ponadczasowość

Styl skandynawski – przestrzeń, światło i ponadczasowość


Wzornictwo skandynawskie w Polsce, już od dawna święci prawdziwe triumfy, ciesząc się niesłabnącą popularnością. Na rynku dostępnych jest wiele ciekawych publikacji, blogów, sklepów, również internetowych, a także bogata oferta inspiracji w postaci zdjęć w internecie. Powstały też sklepy, do których możemy pojechać i zasięgnąć rady wykwalifikowanych sprzedawców. Dzięki temu, przy odrobinie wysiłku, mamy niepowtarzalną możliwość stworzenia w naszym domu wnętrza uszytego na miarę: przytulnego, optymistycznego i eleganckiego.

 

Troszkę historii

Styl ten powstał w czterech krajach skandynawskich: Danii, Norwegii, Szwecji i Finlandii, a jego początki sięgają lat trzydziestych XX wieku. Carl Larson – szwedzki artysta był jego prekursorem. Szukał sposobu na rozjaśnienie długich zimowych poranków i wieczorów cechujących się przygnębiającym brakiem naturalnego światła.

Malował jasne i kolorowe akwarele przedstawiające codzienne życie Szwedów. Na jego obrazach widać też, że jego żona Karen urządziła ich dom zgoła odmiennie od panującego w owym czasie mieszczańskiego kanonu: ciemnego i przytłaczającego. Odtąd zaczęto rozjaśniać wnętrza, aby zatrzymać dzień jak najdłużej.

Współczesnych inspiracji możemy poszukać poznając prace najbardziej chwalonych skandynawskich projektantów, takich jak np. Alvar Aalto, Bruno Mathsson czy też Arne Jacobsen.

 

Cechy stylu skandynawskiego

Wnętrza w stylu skandynawskim charakteryzuje doskonały kompromis pomiędzy estetyką a praktycznością, funkcjonalnością i komfortem. A to z kolei kojarzy się z wygodnym i harmonijnym życiem rodzinnym, gdyż nawet dekoracyjne elementy mają praktyczne zastosowanie.

Podstawą są proste formy i minimalizm, a głównymi dodatkami, wszelkiego rodzaju koce, pledy i poduszki w różnych wzorach wykonane z naturalnej tkaniny takiej jak wełna, len czy bawełna. Pozostałe materiały to ekologiczne drewno, kamień, wiklina, juta, a wszystko to w swej istocie niepowtarzalne i niewymuszone.

W tym stylu swobodnie możemy mieszać stare z nowym, czy też łączyć przedmioty tanie z drogimi, daje nam to wspaniałe eklektyczne zestawienia. Skandynawowie chętnie decydują się na elementy dekoracyjne w stylu shabby, czyli lekko podniszczone, np. świeczniki, ramki na zdjęcia, lampiony, pufy, stoliki kawowe. Pamiętajmy jednak aby nie przesadzić z ilością dodatków i tym samym uniknąć efektu przytłoczenia.

Meble w stylu skandynawskim powinny być przede wszystkim „lekkie” i praktyczne. Unikajmy bogatych zdobień. Każdy mebel jaki znajdzie się we wnętrzu powinien mieć ściśle określoną funkcję. W oknach zrezygnujmy z firan, a zasłony niech mają jedynie dekoracyjny charakter, aby wpuścić do pomieszczenia jak najwięcej światła.

 

Jasne, świetliste kolory i ekologiczne materiały

Bazą dla stworzenia niezbędnego charakteru wnętrza jest biel, występująca na ścianach i podłogach, a także w meblach i dodatkach. Prostota białych mebli i naturalnych dodatków wprowadzają w przestrzeń spokój i porządek. Biel doskonale odbija światło, powiększa optycznie przestrzeń, podkreślając każdy element dekoracyjny.

Następnymi barwami w kolorystycznej hierarchii ważności są beże, gołębie szarości, błękity, pudrowe róże z mocnymi akcentami czerni oraz żółci, fioletu i czerwieni. Te ostatnie pojawiają się w poduchach, narzutach, wazonach, na obrazach i przedmiotach codziennego użytku. Granat i czerwień – może to być mebel pomalowany właśnie na te kolory lub element dekoracyjny (lampa, ramki na zdjęcia).

Podłogi i meble są także w naturalnych kolorach drewna: brzozy, klonu czy dębu, wykonane ze sporych desek o dużych słojach. Podłogę możemy pokryć jedynie białą kryjącą farbą bądź specjalistycznym olejem.

 

Wzory w stylu skandynawskim, tkaniny i tapety

We wnętrzach skandynawskich warunkiem jest przemyślane łączenie wzorów i kolorów. Stosujemy tu rustykalną kratkę, marynarskie pasy, delikatne wzory kwiatowe na tkaninach i w dekoracjach. Możemy kupić też tapetę, ale w przeciwieństwie do minionych lat, nie zdobimy całych pomieszczeń od góry do dołu. Tapeta stała się elementem dodatkowym, dekoracją ściany, która wyróżnia się na tle sąsiadujących gładkich powierzchni. Ma ona nawiązywać kolorystycznie i wzorniczo do natury krajów północnych. Dlatego też idealnie sprawdzają się fototapety z drzewami, wodą, a także geometrycznymi wzorami, motywami zwierzęcymi opartymi na tematach ludowych, wśród których króluje renifer czy też etniczny wzór. Tapety ścienne w aranżacji wnętrz mogą być dyskretnym tłem albo dominującą dekoracją ścienną.

 

Wizka nr2

Gdzie szukać produktów w tym stylu?

W Polsce styl ten zawdzięcza swoją karierę międzynarodowym sieciom sklepów Ikea, BoConcept czy Duka. Od tego warto zacząć. Jest tam bogaty asortyment, jak też gotowe aranżacje, które możemy przenieść na domowy grunt. Oczywiście, poszczególne elementy powinniśmy łączyć i zestawiać, tak żeby jak najlepiej odpowiadały naszym potrzebom, ale też odpowiadały kanonom stylu. W sieci funkcjonuje wiele sklepów internetowych specjalizujących się w asortymencie typowo skandynawskim, np. ahojhome.pl, trendliving.pl, scandiloft.pl, norddeco.pl, scandishop.pl, scandiconcept.pl.

Podsumowując, styl skandynawski może mieć zróżnicowany charakter, w zależności od charakteru dodatków – delikatne sztukaterie na ścianach oraz piec kaflowy, stworzą klimat starej skandynawskiej kamienicy, natomiast gładkie ściany i minimalistyczny kominek, dodadzą nowoczesnego stylu. Jeśli chcemy nadać wnętrzu bardziej rustykalny szlif – wystrój można uzupełnić o drewniane belki pod sufitem i „wiejski” kominek.

Tekst: Iwona Siemaszko-Żakowska – właścicielka ArchitectureAndArt Interior Design zajmującej się architekturą i projektowaniem wnętrz

aa-logo-bez-tla