lederboard

Sylwia Sawicka: Poczucie własnej wartości jest łatwo wydobyć

Rozmowa z Sylwią Sawicką, prezeską Fundacji Fundamenty, organizującej warsztaty „Silna na zewnątrz, silna wewnątrz” dla kobiet.

 

 

Jakie są cele i misja Fundacji Fundamenty?

Sylwia Sawicka, prezeska Fundacji Fundamenty: Fundacja w swoich pierwotnych założeniach chce krzewić komunikację bez przemocy. Wychodzimy z założenia, że komunikując się z sobą samym i na zewnątrz przy użyciu narzędzi NVC (No Violent Communication), będziemy w stanie łatwiej nawiązywać kontakty społeczne, prywatne i zawodowe.

W jaki sposób pomagacie Polkom i które sfery wymagają wsparcia?

Idea pracy na rzecz kobiet to nasz priorytet. Fundację prowadzimy we trzy, i zarówno ja, Basia Wójcik i Marzena Piotrowicz otaczamy się kobietami w życiu zawodowym, rodzinnym i społecznym. Z wielu rozmów zawodowych i prywatnych wynika, że kobiety potrzebują wsparcia zarówno w zakresie podnoszenia własnej wartości, jak i komunikacji.

Praca nad poczuciem własnej wartości w naszej fundacji przebiega dwutorowo. Po pierwsze dbamy o to, co widać, czyli pierwsze wrażenie, ubiór, mowa ciała. Kobiety zamykają się w sobie i bardzo często w rozmowach, negocjacjach, podczas prezentacji wychodzą z pozycji obronnej i manifestują to doborem słów i wyglądem. Ważne, aby pomóc kobietom w zdobyciu wewnętrznego przekonania, że są wartościowe i by było widać to na pierwszy „rzut oka”. Ostatnio w Białej Podlaskiej zorganizowałyśmy spotkanie z polską marką modową Li Parie. Ponad 40 kobiet mogło rozmawiać o swoim wyglądzie ze stylistkami i brafiterkami. Odbyło się pod hasłem ,,Silna na zewnątrz, silna wewnątrz” i pracowałyśmy z kobietami nad tym, jak ich wygląd zewnętrzny wpłynie na przekonanie o wewnętrznej sile. Chcemy w przyszłości zorganizować więcej takich spotkań w innych miastach.

Oprócz tego planujemy zorganizować warsztaty z włączeniem uchodźczyń z Ukrainy, by zachęcać je do asymilacji i pozostania w Polsce. Chcemy im pomóc odnaleźć się w nowej rzeczywistości i zdobyć pracę na miarę ich wykształcenia i kwalifikacji zawodowych, często wysokich.

Co kobiety wynoszą z tych spotkań najwięcej?

Kobiety, spotykając się we własnym kręgu, miały możliwość porozmawiać, skonfrontować się z tym, jak je widzą inni i zmienić podejście do siebie. Nie znając się wcześniej, obdarzyły się wzajemnie zaufaniem i pozwoliły wystylizować się w nowy sposób, co obudziło w nich poczucie piękna wewnętrznego. Dla niektórych było to wręcz przekroczenie barier myślowych. Metamorfoza ujawniła od razu inne cechy charakteru, które było widać choćby po postawie kobiet. Były bardziej wyprostowane i odważniejsze, więc to pokazuje, że poczucie własnej wartości jest naprawdę bardzo łatwo wydobyć.

Jak będą wyglądać warsztaty dla uchodźczyń z Ukrainy?

Kobieta, która będzie czuła się piękna i silna od środka, będzie emanować pewnością siebie, a to przełoży się na jej karierę zawodową. W wielu branżach obserwujemy syndrom ,,szklanego sufitu”, gdy kobiety awansują tylko do pewnego pułapu i nie wiadomo, jakby się starały i jak wiele nowych kompetencji nabyły, wyżej nie awansują. To się oczywiście powoli zmienia, na stanowiskach prezesów w dużych spółkach już zasiadają kobiety, natomiast widzimy, że ten niewidzialny „szklany sufit” blokuje rozwój. Wiele uprzedzeń nadal funkcjonuje w społeczeństwie.

Jeżeli chodzi o Ukrainki, uchodźczynie z Ukrainy i ich życie zawodowe w Polsce, widzimy, że mają problemy z wizerunkiem i poczuciem własnej wartości, plus dochodzi też kwestia bariery językowej. Języki polski i ukraiński są podobne, jesteśmy w stanie porozumieć się w podstawowych kwestiach, natomiast w polskich firmach potrzebna jest komunikatywna znajomość języka. Planujemy więc w czerwcu przyspieszone kursy języka polskiego dla Ukrainek, a równolegle chcemy pracować nad walką ze stereotypami na rynku pracy. Do tej pory Ukrainki kojarzyły się ze sprzątaczkami i ten stereotyp chcemy obalić. Wiele uchodźczyń jest bardzo dobrze wykształconych, są programistkami, artystkami, lekarkami, pielęgniarkami, managerkami i chcemy pomóc im znaleźć pracę w ich zawodach, na miarę ich doświadczenia i wykształcenia.

Jakie są wasze plany na przyszłość?

Od wybuchu wojny zbieramy pieniądze na transporty pomocy humanitarnej dla Ukrainy i będziemy to robić niezmiennie, gdyż potrzeby Ukraińców są ogromne. W obecnych warunkach gospodarczych coraz trudniej sfinansować transporty, które są coraz droższe, więc cieszą nas każde datki. Osoby chętne pomóc, prosimy o wpłaty na konto Fundacji Fundamenty 36 1020 1260 0000 0902 0208 0927, z dopiskiem „transport humanitarny dla Ukrainy”.

Ponadto w połowie września zorganizujemy warsztat będący następstwem spotkania ,,Silna na zewnątrz, silna wewnętrz”. Jego tematem będzie rezyliencja, czyli odporność psychiczna na stres, porażki i trudne sytuacje w życiu prywatnym i zawodowym. Planujemy także comiesięczne spotkania dla kobiet z Białej Podlaskiej i okolic, by stworzyć wspierającą się społeczność, można powiedzieć krąg ambasadorek Fundacji Fundamenty. Wszystkie chętne panie mogą zgłaszać się przez fanpage na Faceboku https://www.facebook.com/Fundacja-Fundamenty-102011805725081. Serdecznie zapraszamy.

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności