System magazynowy WMS – nowoczesne rozwiązanie informatyczne dla magazynów

Systemy magazynowe klasy WMS nie muszą być skomplikowane, aby wspierać działanie magazynów i centów logistycznych. Bardzo często system magazynowy WMS (ang. Warehouse Management System) kojarzony jest jako złożone i wymagające oprogramowanie, które charakteryzuje się wysoką konfigurowalnością oraz czasochłonną adaptacją. Jednak obecnie na rynku dostępne jest także takie oprogramowanie magazynowe, które nie posiada aż tak wysokiej bariery wejścia, a przy tym współpracuje także z ogólnodostępnymi systemami klasy ERP.

 

 

Programy WMS – dedykowane funkcje dla magazynów

Prowadzenie magazynu związane jest z określonymi wymogami, co przekłada się również na większą specyfikę tego typu działalności. Właśnie dlatego programy komputerowe przeznaczone dla magazynów oraz dla centrów logistycznych posiadają pełną gamę dedykowanych funkcji.

Tego typu system magazynowy ułatwia wtedy prowadzenie gospodarki magazynowej, a przy tym również wspomaga prowadzenie kompleksowej obsługi firmy oraz klientów. Poprzez zarządzanie magazynem systemami tej klasy można uzyskać szereg korzyści – oszczędność czasu, redukcja kosztów, efektywny rozwój to tylko niektóre z nich.

Co ważne, nowoczesne systemy magazynowe pracują nie tylko na bazie komputerów stacjonarnych czy laptopów. Tworzą złożone oprogramowanie, które łączy ze sobą urządzenia stacjonarne ora mobilne, w tym kolektory danych stosowane w magazynach i centrach logistycznych. Praca na wspólnej bazie danych usprawnia wtedy prowadzenie obsługi magazynu.

Przykładowe funkcje oferowane przez programy magazynowe

Dzięki systemom magazynowym użytkownicy mogą otrzymać dostęp do szerokiej gamy funkcji. Wśród nich znajdują się między innymi:

Przyjmowanie towarów

Przyjęcia bez awizacji i na bazie awizacji, kontrola asortymentu poprzez skanowanie lub wybór z listy, przeliczanie jednostek na palety/warstwy/kartony/sztuki, czytnik kodów i obsługa kodów kreskowych, uzupełnianie atrybutów, przygotowywanie etykiet, tworzenie numerów serii, przygotowywanie dyspozycji, kontrolowanie stanu realizacji dyspozycji na bieżąco.

Wydanie towaru

Wydanie na podstawie ZO wraz z ZO automatycznie dostępnym w WMS, obsługa numerów serii i dat przydatności, obsługa kodów kreskowych, generowanie zadań wysyłkowych, przygotowywanie zbiórek, zbiórka pod zamówienie albo według asortymentu z obsługą trasy, tworzenie i przypisywanie do palet, wydania proste.

Transport

Planowanie wysyłek – jako część trasy oraz niezależnie, drukowanie list załadunkowych.

Przygotowywanie etykiet jednostkowych

Projektowanie i drukowanie etykiet produktowych, przygotowywanie zadań powiązanych, aplikacja etykiet na towarach.

Przesunięcia magazynowe

Przesunięcia międzymagazynowe na bazie MM, pomiędzy magazynami w systemie ERP.

Inwentaryzacja

Tworzenie spisów do inwentaryzacji, porównywanie ich ze stanem z programu ERP.

Obsługa zwrotów

Przygotowywanie dokumentacji zwrotów.

Powyższe funkcje oferuje swoim użytkownikom system magazynowy PROWMS Lite. To „lekkie” oprogramowanie magazynowe, które nie wymaga skomplikowanego wdrożenia, a przy tym współpracuje z najpopularniejszymi programami ERP oraz innymi rozwiązaniami informatycznymi, w tym Wapro ERP, Comarch ERP, Sage Symfonia, SAP, systemem klasy TMS SOTiPM, systemem klasy SCM LogXpert oraz systemem klasy Ecommerce Omnicommerce.

Jakie korzyści daje wdrożenie programu WMS?

Dzięki nowoczesnym systemom magazynowym firmy mogą korzystać z rozwiązań, które kompleksowo usprawniają ich działalność w obszarze magazynu. Szeroka gama funkcji do wyboru, łatwa obsługa, szybkie wdrożenie oraz pełna integracja z obecnie używanymi rozwiązaniami IT powoduje, że to korzystny wybór.

Za pomocą oprogramowania magazynowego firma może łatwiej gospodarować posiadanym magazynem, dbając o stałe zaopatrzenie oraz prawidłowe przyjęcia i wydania, aby w ten sposób zmniejszyć ryzyko błędów, zautomatyzować prowadzone działania oraz oszczędzać czas, by liczyć na jeszcze lepsze zyski.

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Akceptuję zasady Polityki prywatności