Edyta Barańska, artystka i właścicielka pracowni Barańska Design, to postać, której nazwisko jest synonimem unikatowego szkła artystycznego. Jej przygoda ze szkłem rozpoczęła się na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie studiowała pod okiem profesora Zbigniewa Horbowego. Fascynacja witrażami przerodziła się w miłość do szkła jako materiału o nieskończonych możliwościach – od rzeźby po wzornictwo użytkowe.
Pierwsze kroki w karierze
Po studiach Barańska, łącząc pracę w agencji reklamowej z tworzeniem szkła, nie zrezygnowała z artystycznych ambicji. Jej prace wystawiano w galeriach całej Europy, a współpraca z Autorskim Bankiem Projektów zaowocowała kontaktami z hutami szkła, takimi jak „Irena” czy „Barbara”. To właśnie z tych doświadczeń wyrosły kolekcje, których elementy trafiły na stałą wystawę Muzeum Narodowego w Warszawie.
Narodziny marki Barańska Design
Rok 2000 był przełomowy – Barańska postanowiła poświęcić się w pełni pracy ze szkłem, zakładając własną markę. Początkowo projektowała wazony, patery czy świeczniki, by z czasem rozwinąć ofertę o oświetlenie, meble i elementy architektoniczne. Jej umiejętność dostosowania się do trendów i otwartość na potrzeby klientów pozwoliły jej zdobyć uznanie na rynku.
Współpraca z prestiżowymi markami
Punktem zwrotnym okazała się współpraca z hotelem Hilton w Gdańsku, gdzie artystka stworzyła imponującą 12-metrową instalację świetlną. Sukces projektu otworzył drzwi do kolejnych prestiżowych realizacji dla sieci Sheraton czy Marriott, czyniąc z Barańskiej projektantkę cenioną nie tylko w Polsce, ale i za granicą.
Praca z architektami i indywidualne podejście do klienta
Barańska z powodzeniem łączy twórcze wizje z oczekiwaniami inwestorów. Współpraca z pracowniami Tremend i Ideograf zaowocowała wyjątkowymi projektami dla hoteli Rezydent Sopot czy Grano Solmarina. Jej umiejętność wcielania w życie artystycznych koncepcji sprawia, że każda realizacja to dzieło sztuki dostosowane do przestrzeni.
Szkło jako życiowa pasja
Pomimo sukcesów komercyjnych, Edyta Barańska nie porzuciła artystycznych korzeni. Tworzy rzeźby, obrazy i płaskorzeźby, a jej prace zdobią nie tylko prywatne wnętrza, ale także przestrzenie publiczne, jak rzeźba upamiętniająca 20-lecie Polski w UE w Sądzie Najwyższym.
Miłość do szkła
„Szkło jest niesamowite – kruche, a jednocześnie twarde, grające ze światłem, podatne na obróbkę, a jednocześnie wymagające” – mówi Barańska. Jej pasja do szkła i artystyczna wrażliwość czynią z jej prac prawdziwe arcydzieła, a sama artystka nie zamierza spocząć na laurach, planując kolejne ambitne projekty.
Historia Edyty Barańskiej to inspiracja dla wszystkich, którzy marzą o połączeniu sztuki z biznesem. Dowodzi, że determinacja, talent i niegasnąca pasja potrafią przekształcić marzenia w rzeczywistość, a artystyczna wrażliwość może stać się fundamentem międzynarodowego sukcesu.
Wywiad z artystką TUTAJ.
Ilona Adamska