Zostań członkiem

Otrzymuj najlepsze oferty i aktualizacje dotyczące Magazynu LBQ.

― Reklama ―

spot_img

Podwyżki cen nie odpuszczają. W sklepach jest już o blisko 5 proc. drożej niż rok temu

Już o blisko 5% rdr. podrożały codzienne zakupy. Tak pokazuje ostatnia analiza rynkowa prawie 79 tys. cen detalicznych. We wrześniu br. na 17 monitorowanych...
Strona głównaPrawoTestament – dlaczego warto pomyśleć o nim już dziś?

Testament – dlaczego warto pomyśleć o nim już dziś?

Ciężko pracujemy, by zapewnić swoim bliskim to, co niezbędne, a jednocześnie odkładamy na potem załatwienie tak ważnych spraw, jak testament, myśląc, że mamy na to jeszcze czas… Nasz ekspert, Danuta Równiak, dyrektor placówki partnerskiej Allianz, członkini Milion Dollar Round Table przekonuje, że dobrze jest zawczasu poukładać te kwestie…

 

Testament? To dobre dla emerytów

Jesteś przedsiębiorcą, który sam sobie wyznacza granice? Pracujesz w niewielkiej firmie, która pozwala ci zarabiać mniejsze pieniądze i łączyć życie zawodowe z rodzinnym? A może realizujesz się w dużej, dobrze zorganizowanej strukturze i już od paru lat wspinasz się po drabinie korporacyjnej kariery… W każdym z tych przypadków starasz się, by żyć na godnym poziomie i zapewnić dobrobyt swoim bliskim. Dlaczego zatem nie próbujesz wybiec myślami w przyszłość i nie rozważasz spisania testamentu, by zabezpieczyć zgromadzony przez lata majątek? Odpowiedzi na to pytanie nasuwają się same: „Nie mam na to czasu, pomyślę o tym później”, „Testament? To dobre dla emerytów! Mam dopiero 30/40 lat”, „Nie mam jeszcze dzieci, nie muszę więc zaprzątać sobie tym głowy…” Każdy z tych argumentów ma w sobie ziarno prawdy, mimo to, warto głębiej zastanowić się nad kwestią spisania testamentu, nawet w stosunkowo młodym wieku. Przekonuje o tym Danuta Równiak, doradca ubezpieczeniowy związana z tą branżą od 25 lat!

– Jesteśmy narodem bardzo pracowitym, zdolnym, z pewnością też zaradnym. Czasem jednak w niewystarczający sposób dbamy o swoje interesy, co ma przełożenie na nasze finanse i stabilizację życiową. Wyobraźmy sobie, że ulegliśmy wypadkowi. Nasze ubezpieczenie nie obejmowało takiej okoliczności, lub wypłacona kwota ledwo starczyła na zakupienie niezbędnych lekarstw. Będąc na zwolnieniu lekarskim zyskujemy jedynie 80% dotychczasowej pensji. Nie stać nas na prywatną rehabilitację czy zabiegi. Co wtedy? W najlepszym przypadku, pożyczamy pieniądze od rodziny czy przyjaciół. Tymczasem koszt ubezpieczenia obejmującego taką ewentualność jest relatywnie niewielki, w porównaniu z środkami finansowymi, które otrzymujemy i które możemy przeznaczyć na nasze potrzeby – przekonuje Danuta Równiak.

Możliwość modyfikacji

Świadomość, że każdego z nas, bez względu na wiek, mogą spotkać nieprzewidziane wydarzenia, które mają ogromny wpływ na sytuację finansową naszej rodziny, jest kluczowa nie tylko w wyborze odpowiedniego ubezpieczenia, ale też przy spisaniu testamentu. Dokument ten pozwala np. modyfikować ustawowo narzucony krąg spadkobierców, dzięki czemu jeszcze za życia możemy dysponować naszym majątkiem. Decydując, by trafił on w ręce tych, którym ufamy, zyskujemy spokój i przeświadczenie, że nasz trud nie pójdzie na marne, gdyż zgromadzone przez nas fundusze mogą zostać pomnażane lub mogą służyć ważnym sprawom.

Przemyślenie i uporządkowanie zasad podziału zgromadzonego majątku pozwala też uniknąć wielu sporów, jakie często mają miejsce w skonfliktowanych rodzinach już po śmierci spadkodawcy. Możliwości, jakie daje testament jest naprawdę wiele, warto wziąć pod uwagę różne scenariusze:

– Gdy jesteśmy w pełni sił, wydaje nam się, że nie musimy zanadto wybiegać w przyszłość i troszczyć się o spisanie testamentu. Odkładamy tę czynność na później, na chwilę, gdy dożyjemy sędziwego wieku. Sytuacja ulega komplikacji wówczas, gdy np. pojawiają się jakieś poważne problemy zdrowotne, pada diagnoza, dowiadujemy się, że zostało nam bardzo mało czasu. Wielu błędów nie można już naprawić, spraw załatwić, a marzeń spełnić. Spisany zawczasu testament pozwala uporządkować te kwestie – przestrzega Danuta Równiak, członkini prestiżowej organizacji Million Dollar Round Table, zrzeszającej 1% najlepszych doradców ubezpieczeniowych na świecie.

Rozpraw się z mitem 

Dlatego każdy, nawet młoda osoba, która zgromadziła już jakiś majątek, powinna wcześniej zająć się tym tematem. Ważne, by zabezpieczyć swoje fundusze, zapewnić rodzinie, dzieciom odpowiedni poziom życia, gdy nas już zabraknie.

– Warto też rozprawić się z mitem, który mówi, że o testamencie powinny myśleć tylko osoby, które zgromadziły pokaźny kapitał. Tak naprawdę, każdy, nie tylko osoba dysponująca imponującymi funduszami, powinna wziąć pod uwagę kwestie związane z zabezpieczeniem finansowym swojej rodziny czy bliskich przyjaciół. Nawet, jeśli ktoś jest przekonany, że to nie jest rozwiązanie dla niego, bo dysponuje skromnymi aktywami, powinien zmienić perspektywę myślenia i  samodzielnie zdecydować, komu przekazać swoje mienie, by służyło wartościowym celom – mówi Danuta Równiak.

testament

Spisanie testamentu ma też inny aspekt – dla niektórych osób może wydawać się sytuacją trudną emocjonalnie. Nic w tym dziwnego: przecież żyjemy, czujemy się świetnie, działamy „tu i teraz”, nie wybiegamy myślami w przyszłość, zwłaszcza, jeśli nas w tej rzeczywistości miałoby już nie być… Zamiast  jednak uprawiać czarnowidztwo, postarajmy się podejść do tego tematu zadaniowo. Pomyślmy, że jeśli my sami nie zabezpieczymy przyszłości naszych dzieci, nikt za nas tego nie zrobi.

Inne rozwiązania

Wielu osobom pomaga też uczucie ulgi, które następuje, gdy wszelkie formalności są już załatwione. Wówczas okazuje się, że nagła sytuacja, taka jak choćby wypadek, nie jest w stanie  zrujnować naszego wysiłku i wkładu włożonego w wychowanie dzieci. Danuta Równiak, ekspert z zakresu doradztwa ubezpieczeniowego, podpowiada również inne rozwiązania korzystnie wpływające na zabezpieczenie przyszłości dla naszych bliskich:

– Przedsiębiorcy, którzy prowadzą firmę, powinni podjąć odpowiednie działanie, by ich biznes mógł dalej funkcjonować. Jednym z takich sposobów jest sukcesja firmy, która oznacza przekazanie do niej praw wyznaczonej osobie, w której dostrzegliśmy potencjał, która wyznaje bliskie nam wartości– mówi Danuta Równiak. – Możemy wybrać jeden z kilku dostępnych modeli sukcesji: przekazać firmę jednemu, lub kilku następcom, pozostawić firmę w rękach sukcesorów, ale wyznaczyć przy tym menadżera zewnętrznego, który będzie prowadzić przedsiębiorstwo, lub nawet zadecydować o sprzedaży firmy i odpowiednim podziale zysków. Innym godnym uwagi rozwiązaniem jest powołanie do życia fundacji rodzinnej. To niezwykle ciekawy, wymagający rozwinięcia temat. Namawiam klientów zainteresowanych takim rozwiązaniem do skorzystania z usług doświadczonych ekspertów. Do tego grona z pewnością należy Kancelaria Finansowa LEX, z którą współpracuję już od wielu lat. Podejmijmy tę decyzję spokojnie, bez zbędnych emocji… mając w pamięci fakt, że zawsze możemy cofnąć, lub zmienić zapisy testamentu!

Praca, dom, codzienny bieg. Trudno w tym wszystkim zachować równowagę. Jeszcze trudniej – pomyśleć o przyszłości, zwłaszcza takiej… w której nas samych już nie będzie. Warto jednak podjąć ten trud i zabezpieczyć bliskich w takiej sytuacji. To mądra, odpowiedzialna decyzja.

Joanna Bielas