Zostań członkiem

Otrzymuj najlepsze oferty i aktualizacje dotyczące Magazynu LBQ.

― Reklama ―

spot_img

Podwyżki cen nie odpuszczają. W sklepach jest już o blisko 5 proc. drożej niż rok temu

Już o blisko 5% rdr. podrożały codzienne zakupy. Tak pokazuje ostatnia analiza rynkowa prawie 79 tys. cen detalicznych. We wrześniu br. na 17 monitorowanych...
Strona głównaPodróżeTo daje szczęście młodym ludziom. Zaskakujące wyniki raportu

To daje szczęście młodym ludziom. Zaskakujące wyniki raportu

Litwa zdobyła tytuł najszczęśliwszego miejsca na Ziemi dla osób poniżej 30 roku życia. Co zaskakujące, w tyle znalazły się tak bogate kraje jak m.in. Finlandia (7 miejsce), Szwajcaria (13 miejsce) czy Niemcy (47 miejsce). Polska w tym rankingu zajęła 43 pozycję. Co Litwa, a w szczególności jej stolica, Wilno, ma do zaoferowania młodym ludziom? Co sprawia, że właśnie tam są najszczęśliwsi?

 

 

„World Happiness Report” za 2024 rok, przeprowadzony przez Uniwersytet Oxfordzki, nie pozostawia złudzeń. Nie zawsze tam, gdzie kraj szczyci się wysokim PKB i komfortem życia, są wprowadzone odpowiednie udogodnienia dla młodych osób, rozpoczynających studia, szukających pierwszej pracy i mieszkań. Analizujemy rozwiązania jakie Litwa oferuje w Wilnie, które przyczyniają się do dobrobytu oraz komfortu psychicznego tej grupy mieszkańców.

Edukacja na wysokim poziomie i tanie studiowanie

Młodzi Litwini mają szeroki dostęp do wysokiej jakości edukacji, która jest darmowa, również na poziomie studiów wyższych. To jednak nie wszystko. Studenci mogą liczyć na niskie koszty utrzymania. Średni miesięczny koszt życia studenta w Wilnie wynosi od 500 do 800 Euro, co obejmuje już: zakwaterowanie, wyżywienie, transport i inne podstawowe wydatki. Koszt ten jest znacznie niższy w porównaniu z innymi krajami europejskimi[1].

Litewski kodeks pracy gwarantuje studentom, którzy podjęli pracę zawodową, dodatkowe trzy dni urlopu edukacyjnego na przygotowanie się do egzaminów. Chętni mogą też wnioskować o urlop naukowy, pozwalający bez przeszkód ukończyć pracę dyplomową. W Kodeksie Pracy zadbano również o określenie wynagrodzenia z tytułu takich dni wolnych, co udowadnia, że bardzo cenią rozwój swoich pracowników[2]. Kto nie chciałby skorzystać z takiej uprzywilejowanej możliwości?

Sektor technologiczny przyszłością rynku pracy dla młodych

Stolica Litwy, Wilno, jest często określana jako bałtycka „Dolina Krzemowa” ze względu na rozwijający się tam sektor IT, oferujący młodym ludziom dynamiczny rozwój w branży technologicznej. Wilno przyciąga inwestorów zagranicznych, szczególnie z krajów skandynawskich, Niemiec i Stanów Zjednoczonych[3]. W ostatnich latach otworzyło się tam wiele innowacyjnych start up’ów, które doceniają stosunkowo niskie koszty wynajmu lokali (w porównaniu z innymi stolicami Europy), możliwość korzystania z bogatej infrastruktury miasta, oferując interesujące oferty pracy, a jednocześnie pielęgnując społeczne i kulturalne dziedzictwo[4].

Leasing – czyli jak ułatwić młodym zakup mieszkań

Europa boryka się z trudnościami związanymi z rynkiem mieszkaniowym. Coraz więcej osób emigruje do miast w poszukiwaniu pracy, wzrasta podaż na mieszkania, tym samym ceny szybują w górę. Tymczasem w Wilnie wprowadzono bardzo ciekawe i elastyczne rozwiązanie, będące alternatywą dla osób, które chcą zakupić nieruchomość. Coraz bardziej popularny staje się tutaj leasing mieszkań. Na czym to polega? Zainteresowana osoba może wynająć na 2-3 lata lokum, które docelowo chciałaby kupić na własność. Gdy uzbiera zadatek i jest w stanie wziąć kredyt, bez problemu może rozpocząć cały proces[5]. Dzięki temu młodzi ludzie w stolicy Litwy mogą szybciej zamieszkać w swoim wymarzonym mieszkaniu, sprawdzić je pod względem swoich wymagań oraz przyspieszyć cały proces przejścia „na swoje”.

Siła społeczności, czyli work-life balance w wileńskim wydaniu

Wilno nie tylko dba o rozwój zawodowy swoich mieszkańców, ale również kładzie duży nacisk na zdrowie psychiczne i integrację społeczną. Jest to jedna z najbardziej zielonych stolic w Europie, z licznymi parkami czy terenami zielonymi stanowiącymi 46% powierzchni miasta[6]. Bliskość natury pozwala łatwo oderwać się od pracy i zaangażować w relaksujące zajęcia na świeżym powietrzu. Wilno zdobyło tytuł Zielonej Stolicy Europy 2025, m.in. dzięki zwiększeniu odnawialnych źródeł energii i modernizacji infrastruktury grzewczej w mieście.

Centrum miasta wypełnione jest przytulnymi kawiarniami oraz przestrzeniami, w których ludzie często gromadzą się, aby odpocząć i nawiązać kontakty towarzyskie. Wyluzowany styl życia Litwinów widoczny jest w sposobie, w jaki lubią spędzać czas. Dobrym tego przykładem jest artystyczna Republika Zarzecza w Wilnie – Užupis. To tutaj można natknąć się na dzieła ulicznych artystów, oryginalne rzeźby, awangardowe obrazy czy galerie sztuki[7]. W stolicy organizowane są też liczne wydarzenia kulturalne, sportowe oraz festiwale, które promują aktywny tryb życia i budują silne więzi międzyludzkie. Takie podejście sprzyja budowaniu społeczeństwa opartego na wzajemnym wsparciu i zaufaniu. Jedną z takich niezwykłych inicjatyw jest Festiwalu Snu, który odbędzie się w tym roku 26 października. To nie tylko święto odpoczynku oraz regeneracji, ale także platforma innowacji, edukacji i zaangażowania społeczności w tę dziedzinę.

Wymierne efekty nieszablonowych działań

Litwa, dzięki przemyślanym oraz nieszablonowym rozwiązaniom, stworzyła warunki, które sprzyjają rozwojowi zawodowemu, osobistemu i społecznemu. To właśnie elastyczne podejście do edukacji, innowacyjny rynek pracy, przystępne warunki mieszkaniowe czy życiowe oraz silne więzi społeczne sprawiają, że młodzi Litwini czują się szczęśliwi i spełnieni w swoim kraju.

[1] Student’s Guide to Cost of Living in Lithuania (gyanberry.com)

[2] https://www.usemultiplier.com/lithuania/employment-laws

[3] https://euhelpers.co.uk/blog/lithuanias-dynamic-job-market-in-2024

[4] ‘You can do anything here!’ Why Lithuania is the best place in the world to be young | Happiness | The Guardian

[5] Lithuania’s rental market: despite high prices, tenants get more leverage, experts say – LRT

[6] https://workinlithuania.com/blog/life-in-vilnius/

[7] https://vilniustechfusion.com/en/news/discovering-stability-and-work-life-balance-bernard-meyers-journey-to-vilnius/