Międzynarodowy Festiwal OFF CAMERA już na stałe wpisał się w kalendarz najważniejszych imprez kulturalnych w Polsce. Przygotowywana corocznie z dużym rozmachem impreza oferuje krakowskiej publiczności przegląd światowego kina niezależnego. Oto nasze ulubione filmy jubileuszowej 10. edycji festiwalu NETIA OFF CAMERA.
- Sama przeciw wszystkim (Miss Sloane)
Wyprzedź wszystkich! Nie daj się zaskoczyć! Wygraj! Te zasady definiują styl Elizabeth Sloane, charyzmatycznej lobbystki z Waszyngtonu, bohaterki filmu „Sama przeciw wszystkim”.
Elizabeth Sloane nie przebiera w środkach aby osiągnąć kolejne cele w swojej karierze, pracując na co dzień w świecie wielkiej polityki i biznesu. Skuteczność w działaniach na rzecz interesów klientów zapewniła jej renomę jednego z najlepszych specjalistów w swojej branży. Punkt zwrotny w błyskotliwej karierze Sloane następuje, gdy kobieta decyduje się odejść od dotychczasowego pracodawcy, stawiając wszystko na jedną kartę, angażuje się w kampanię zwolenników zwiększenia kontroli nad dostępem do broni.
Grająca główną rolę Jessica Chastain tworzy wielowymiarową postać kobiety przebojowej, owładniętej obsesją zwyciężania, bezkompromisowej w dążeniu do osiągnięcia wytyczonego przez siebie celu. Brawurowa kreacja Chastain i trzymająca w napięciu aż do samego końca akcja sprawiają, że obraz „Sama przeciw wszystkim” jest jednym z najbardziej interesujących thrillerów politycznych ostatnich lat. Film wyreżyserował John Madden („Zakochany Szekspir”, „Hotel Marigold’).
- Młodzi i przebojowi (Sing Street)
„Młodzi i przebojowi” to najnowszy film Johna Carneya, twórcy oscarowego „Once”. Tym razem irlandzki reżyser przedstawia historię 15-letniego Conora, który dorasta w ponurej dzielnicy Dublina lat 80. Na przekór dołującej rzeczywistości chłopak postanawia założyć kapelę muzyczną. Komponowanie rockowych piosenek i kręcenie amatorskich teledysków z kumplami z zespołu staje się dla niego odskocznią od problemów rodzinnych i szkolnych oraz sposobem na zaimponowanie zjawiskowej dziewczynie z sąsiedztwa.
O ile poprzedni film Johna Carneya „Once” był kameralną opowieścią o dwojgu młodych, samotnych ludziach, to w przypadku „Młodych i przebojowych” mamy całą galerię interesujących postaci, które, wprowadzają sporo humoru do tej wciągającej historii o dorastaniu, pierwszej miłości i szukaniu własnej życiowej drogi. Ścieżkę dźwiękową „Młodych i przebojowych” wypełniają melodyjne hity ery wczesnej MTV (Duran Duran, Spandau Ballet, The Cure) a także oryginalne utwory stylizowane na nurt New Romantic skomponowane m. in. przez Johna Carneya. Pozycja obowiązkowa dla miłośników kina muzycznego bez taniego sentymentalizmu.
- Zawsze piękna (Always Shine)
Mówi się, że przyjaźń i konkurencja nie idą w parze. Mówi się, że zazdrość jest uczuciem świadczącym o emocjonalnym zaangażowaniu. Anna i Beth to najlepsze przyjaciółki. Obie są aspirującymi aktorkami, obie marzą o karierze w Hollywood. Kiedy Beth zaczyna coraz bardziej wybijać się w zawodzie aktorskim, dalsza przyjaźń kobiet staje pod znakiem zapytania. Zazdrość i wzajemna rywalizacja powodują, że kobiety zaczynają się coraz bardziej oddalać od siebie. Szansą na uratowanie ich przyjaźni ma być wspólny weekendowy wyjazd do domku położonego w malowniczym regionie Big Sur w Kalifornii. Na miejscu nieoczekiwanie pomiędzy kobietami rozpoczyna się niebezpieczna gra. „Zawsze piękna” w reżyserii Sophii Takal to interesujący thriller psychologiczny, który odsłania mroczne aspekty aktorskiego zawodu.
- Tancerz (Dancer)
Dokument „Tancerz” uznanego amerykańskiego reżysera Stevena Cantora to opowieść o ikonie współczesnego baletu 27-letnim Siergieju Połuninie. Pochodzący z Ukrainy artysta jest określany „Jamesem Deanem baletu”. Połunin miał 19 lat gdy został najmłodszym w historii, pierwszym solistą londyńskiego The Royal Ballet. W wieku 21 lat artysta, będąc u szczytu popularności, podjął zaskakującą decyzję o odejściu z The Royal Ballet. Ten przełomowy moment w życiu Siergieja Połunina jest osią filmu „Tancerz”. Twórcy obrazu pokazują unikatowe, archiwalne materiały, wywiady z artystą i jego rodziną, przybliżając w ten sposób trudną i pełną wyrzeczeń drogę, jaką bohater filmu musiał przejść aby osiągnąć szczyty kariery. „Tancerz” to fascynujący dokument o blaskach i cieniach spektakularnego sukcesu oraz wyzwalającej mocy sztuki.
- Jutro będziemy szczęśliwi (Demain tout commence)
Proste historie są zwykle najtrudniejsze do opowiedzenia. W filmie „Jutro będziemy szczęśliwi” francuski reżyser Hugo Gélin podejmuje z ujmującym wdziękiem tematykę ojcostwa.
Życie Samuela na Francuskiej Riwierze przypomina wieczną fiestę. Bez zobowiązań, na pełnym luzie, zawsze w otoczeniu rozrywkowych jak on sam znajomych. Wszystko się zmienia, gdy jedna z przelotnych znajomych mężczyzny, Kristin, podarowuje mu bardzo „szczególny prezent”. „To twoje dziecko” – kobieta oznajmia, zostawiając Samuelowi trzymiesięczne niemowlę, po czym znika… Od tego momentu bohater filmu musi układać całe swoje życie na nowo aby stać się w pełni odpowiedzialnym i kochającym ojcem małej Glorii. „Jutro będziemy szczęśliwi” to wzruszająca opowieść o tym co najważniejsze z porywającą kreacją Omara Sy’ego w roli głównej.
Joanna Zajączkowska