lederboard

Top 5 10-tej edycji Festiwalu NETIA OFF CAMERA


Międzynarodowy Festiwal OFF CAMERA  już na stałe wpisał się w kalendarz najważniejszych imprez kulturalnych w Polsce. Przygotowywana corocznie z dużym rozmachem impreza oferuje krakowskiej publiczności przegląd światowego kina niezależnego. Oto nasze ulubione filmy jubileuszowej 10. edycji festiwalu NETIA OFF CAMERA.

 

  1. Sama przeciw wszystkim (Miss Sloane)

  
Wyprzedź wszystkich! Nie daj się zaskoczyć! Wygraj! Te zasady definiują styl Elizabeth Sloane, charyzmatycznej lobbystki z Waszyngtonu, bohaterki filmu „Sama przeciw wszystkim”.

Elizabeth Sloane nie przebiera w środkach aby osiągnąć kolejne cele w swojej karierze, pracując na co dzień w świecie wielkiej polityki i biznesu. Skuteczność w działaniach na rzecz interesów klientów zapewniła jej renomę jednego z najlepszych specjalistów w swojej branży.  Punkt zwrotny w błyskotliwej karierze Sloane  następuje, gdy kobieta decyduje się odejść od dotychczasowego pracodawcy, stawiając wszystko na jedną kartę, angażuje się w kampanię zwolenników zwiększenia kontroli nad dostępem do broni.

Grająca główną rolę Jessica Chastain tworzy wielowymiarową postać kobiety przebojowej, owładniętej obsesją zwyciężania, bezkompromisowej w dążeniu do osiągnięcia wytyczonego przez siebie celu. Brawurowa kreacja Chastain i trzymająca w napięciu aż do samego końca akcja sprawiają, że obraz „Sama przeciw wszystkim” jest jednym z najbardziej interesujących thrillerów politycznych ostatnich lat. Film wyreżyserował John Madden („Zakochany Szekspir”, „Hotel Marigold’).

 

  1. Młodzi i przebojowi (Sing Street)

   
Młodzi i przebojowi. Dystrybutor Monolith Films (materiały prasowe)

„Młodzi i przebojowi” to najnowszy film Johna Carneya, twórcy oscarowego „Once”. Tym razem irlandzki reżyser przedstawia historię 15-letniego Conora, który dorasta  w ponurej dzielnicy Dublina lat 80. Na przekór dołującej rzeczywistości  chłopak postanawia założyć kapelę muzyczną. Komponowanie rockowych  piosenek i kręcenie amatorskich teledysków z kumplami z zespołu staje się dla niego odskocznią od problemów rodzinnych i szkolnych oraz sposobem na zaimponowanie zjawiskowej dziewczynie z sąsiedztwa.

O ile poprzedni film Johna Carneya „Once” był kameralną opowieścią o dwojgu młodych, samotnych ludziach, to w przypadku „Młodych i przebojowych” mamy całą galerię interesujących postaci, które, wprowadzają sporo humoru do tej wciągającej historii o dorastaniu, pierwszej miłości i szukaniu własnej życiowej drogi. Ścieżkę dźwiękową „Młodych i przebojowych” wypełniają melodyjne hity ery wczesnej MTV (Duran Duran, Spandau Ballet, The Cure) a także oryginalne utwory stylizowane na nurt New Romantic skomponowane m. in. przez Johna Carneya. Pozycja obowiązkowa dla miłośników kina muzycznego bez taniego sentymentalizmu.

 

  1. Zawsze piękna (Always Shine)

   Zawsze piękna. Reż. Sophia Takal (materiały prasowe)

Mówi się, że przyjaźń i konkurencja nie idą w parze. Mówi się, że zazdrość jest uczuciem świadczącym o emocjonalnym zaangażowaniu. Anna i Beth to najlepsze przyjaciółki. Obie są aspirującymi aktorkami, obie marzą o karierze w Hollywood. Kiedy Beth zaczyna coraz bardziej wybijać się w zawodzie aktorskim, dalsza przyjaźń kobiet  staje pod znakiem zapytania. Zazdrość i wzajemna rywalizacja powodują, że kobiety zaczynają się coraz bardziej oddalać od siebie. Szansą na uratowanie ich przyjaźni ma być wspólny weekendowy wyjazd do domku położonego w malowniczym regionie Big Sur w Kalifornii. Na miejscu nieoczekiwanie pomiędzy kobietami rozpoczyna się niebezpieczna gra. „Zawsze piękna” w reżyserii Sophii Takal to interesujący thriller psychologiczny, który odsłania mroczne aspekty aktorskiego zawodu.

 

  1. Tancerz (Dancer)

  
Tancerz (materiały prasowe

Dokument „Tancerz” uznanego amerykańskiego reżysera Stevena Cantora to opowieść o ikonie współczesnego baletu 27-letnim Siergieju Połuninie. Pochodzący z Ukrainy artysta jest określany „Jamesem Deanem baletu”. Połunin miał 19 lat gdy został najmłodszym w historii, pierwszym solistą londyńskiego The Royal Ballet. W wieku 21 lat artysta, będąc u szczytu popularności, podjął zaskakującą decyzję o odejściu z The Royal Ballet. Ten przełomowy moment w życiu Siergieja Połunina jest osią filmu „Tancerz”. Twórcy obrazu pokazują unikatowe, archiwalne materiały, wywiady z artystą i jego rodziną, przybliżając w ten sposób trudną i pełną wyrzeczeń drogę, jaką bohater filmu musiał przejść aby osiągnąć szczyty kariery.  „Tancerz” to fascynujący dokument o blaskach i cieniach spektakularnego sukcesu oraz wyzwalającej mocy sztuki.

 

  1. Jutro będziemy szczęśliwi (Demain tout commence)

 
Jutro będziemy szczęśliwi. Kadr z filmu. Dystrybutor Monolith Films (materiały prasowe)

Proste historie są zwykle najtrudniejsze do opowiedzenia. W filmie „Jutro będziemy szczęśliwi”  francuski reżyser Hugo Gélin podejmuje z ujmującym wdziękiem tematykę ojcostwa.

Życie Samuela na Francuskiej Riwierze przypomina wieczną fiestę. Bez zobowiązań, na pełnym luzie, zawsze w otoczeniu rozrywkowych jak on sam znajomych. Wszystko się  zmienia, gdy jedna z przelotnych znajomych mężczyzny, Kristin,  podarowuje mu bardzo „szczególny prezent”. „To twoje dziecko” – kobieta oznajmia, zostawiając Samuelowi trzymiesięczne niemowlę, po czym znika… Od tego momentu bohater filmu musi układać całe swoje życie na nowo aby stać się w pełni odpowiedzialnym i kochającym ojcem małej Glorii. „Jutro będziemy szczęśliwi” to wzruszająca opowieść o tym co najważniejsze z porywającą kreacją  Omara Sy’ego w roli głównej.

 

Joanna Zajączkowska

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności