Toyota zainwestuje miliard dolarów w badania nad sztuczną inteligencją


Toyota przeznaczy w ciągu pięciu lat miliard dolarów na uruchomienie firmy Toyota Research Institute (TRI), zajmującej się prowadzeniem badań nad sztuczną inteligencją oraz robotyką.

 

 

Toyota Motor Corporation ogłosiła przed kilkoma dniami, że uruchamia nowe przedsiębiorstwo o nazwie Toyota Research Institute Inc. (TRI), którego podstawowym zadaniem będzie prowadzenie badań nad sztuczną inteligencją i robotyką.

Główna siedziba firmy będzie się znajdowała w Krzemowej Dolinie, w pobliżu Uniwersytetu Stanforda w Palo Alto, w Kalifornii. Drugi kompleks znajdzie się w okolicy Massachusetts Institute of Technology (MIT) w Cambridge, Massachusetts. Firma rozpocznie działalność w styczniu 2016 roku.

Jak podali w komunikacie dla mediów przedstawiciele Toyoty Motor Poland, sztuczna inteligencja ma ogromny potencjał dla dalszego rozwoju przemysłu, a także dla tworzenia nowych gałęzi biznesu. Dlatego firma uruchamia nową inwestycję wartą miliard dolarów. W jej ramach powstaną dwa zespoły w dwóch kluczowych dla rozwoju nauki i technologii lokalizacjach w Stanach Zjednoczonych.

Dodatkowo Toyota przeznaczy w ciągu 5 lat 50 milionów dolarów na uruchomienie centrów badawczych na Massachusetts Institute of Technology oraz na Uniwersytecie Stanforda. Oba ośrodki będą prowadziły badania podstawowe nad sztuczną inteligencją.

20151106_01_19

Zadaniem Toyota Research Institute (TRI) będzie wdrażanie wyników badań podstawowych prowadzonych na obu partnerskich uczelniach oraz rozwój produktów. Jego podstawową misją jest przyspieszenie badań nad wykorzystaniem sztucznej inteligencji i wielkich zbiorów danych.

CEO nowego przedsiębiorstwa, a także głównym doradcą technicznym Toyoty będzie dr Gill Pratt, specjalista w dziedzinie robotyki i sztucznej inteligencji. TRI zatrudni wiodących naukowców i inżynierów, łącznie około 200 osób.

Jak powiedział dr Pratt, przed TRI stoją trzy podstawowe cele: poprawić bezpieczeństwo na drogach – poprzez systematyczne zmniejszanie prawdopodobieństwa wypadku; umożliwić prowadzenie samochodu każdemu, bez względu na stopień sprawności kierowcy; wykorzystać technologie Toyoty opracowywane na potrzeby transportu także w urządzeniach domowych, aby wesprzeć seniorów w samodzielnym funkcjonowaniu.

„Planujemy także stosować wyniki naszej pracy szerzej, na przykład w zwiększaniu wydajności produkcji oraz w rozwoju badań naukowych nad materiałami” – dodał dr Pratt.

Cytowany w komunikacie Akio Toyoda, prezydent Toyota Motor Corporation, powiedział: „Wraz z rozwojem technologii stale udoskonalamy nasze produkty. W Toyocie nie szukamy innowacji dla nich samych. Opracowujemy je, ponieważ taka jest nasza powinność. Naszą odpowiedzialnością jest stałe poprawianie jakości życia naszych klientów, a także społeczeństwa jako całości. Cieszę się ze współpracy z Gillem, nie tylko dlatego że jest świetnym naukowcem, ale także ponieważ wierzę, że łączą nas te same cele i motywacje”.

 

(gm)

 

*** Dr Gill Pratt obronił doktorat na Wydziale Inżynierii Elektrycznej i Nauk Komputerowych na MIT. Prowadził także wykłady na stanowisku Associate Professor na MIT oraz na stanowisku Professor na Olin College. Jest współzałożycielem Olin College. W latach 1983-2005 uruchomił trzy startupy. Jako menadżer programowy w wojskowej agencji Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA) był kierownikiem projektu Neuromorphic Systems and Robotics. Znacząco przyczynił się do rozwoju robotyki jako kierownik konkursu DARPA Robotics Challenge, któremu przyświecała idea współpracy między ludźmi i robotami w działaniach kryzysowych podczas kataklizmów. Dr Pratt jest laureatem nagród DARPA Program Manager of the Year 2014, DARPA Results That Matter 2013 oraz National Science Foundation Career 1998.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności