Układ technologiczny magazynu – definicja i rodzaje

Istnieje wiele sposobów aranżacji magazynu, ale właściwa strategia zależy od konkretnych potrzeb biznesowych.

Istnieje wiele sposobów aranżacji magazynu, ale właściwa strategia zależy od konkretnych potrzeb biznesowych.

Pierwszym krokiem jest określenie, do czego potrzebny jest magazyn. Jeśli służy tylko do przechowywania, możesz po prostu układać palety jedna na drugiej i przechowywać towary w pudełkach. Jeśli masz dużo wysyłanych produktów, będziesz chciał mieć bardziej usystematyzowany projekt z wieloma ścieżkami i wyraźnym oznakowaniem.

Następnym krokiem jest ustalenie, ile miejsca potrzebujesz do przechowywania i wysyłki. Możesz użyć tych informacji, aby wybrać między magazynami z otwartą półką a zamkniętą półką. Magazyny z otwartymi półkami zapewniają więcej miejsca do przechowywania, ale wymagają również większej liczby pracowników, aby utrzymać je w porządku i czystości.

Układ magazynu do składowania towarów

Magazyn to duży budynek, w którym przechowywane są wszystkie produkty sprzedawane przez firmę. Jest podzielony na różne obszary, z których każdy ma określone zastosowanie.

Polecamy:

Magazyn jest rozplanowany w taki sposób, aby pracownicy mogli łatwo znaleźć to, czego potrzebują w danym dniu. Hala magazynowa posiada powierzchnię, w której przechowywane są produkty. Ten obszar jest często nazywany „za kulisami” lub „zapleczem”. Produkty są sprowadzane z samochodów ciężarowych i rozładowywane przez pracowników, którzy pracują na rampie załadunkowej. Po rozładowaniu są sortowane i przechowywane, dopóki ktoś ich nie potrzebuje na swoją zmianę.

Hala posiada również obszar, w którym produkty są składane, pakowane i etykietowane przed wysłaniem do klientów za pośrednictwem usług wysyłkowych lub dostawczych.

Układy technologiczne magazynów

Układ przelotowy magazynu

Układy magazynów przelotowych są najczęstszym układem magazynów. Są one podzielone na trzy główne sekcje: strefy przyjęć, wysyłki i przechowywania. Strefa odbioru to miejsce, w którym produkty są ładowane do doku i rozładowywane z ciężarówek. Strefa wysyłki to miejsce, w którym towary są przechowywane do momentu ich odebrania przez klienta lub wysłania do innej lokalizacji. Powierzchnie magazynowe przechowują towary do momentu załadowania ich na ciężarówkę lub wysłania do innego magazynu.

Układ przelotowy opiera się na sposobie, w jaki pojemniki przemieszczają się przez obiekt oraz w jaki sposób przepływają przez niego towary. Oznacza to, że w każdej sekcji będą znajdować się różne typy regałów, aby pomieścić różne typy kontenerów wchodzących i wychodzących z każdej sekcji. W przypadku układu przelotowego rozdzielenie strefy przyjęć i wydań powoduje bezpieczny przepływ towarów. Przelotowy układ technologiczny magazynu ma również swoje wady. Główną wadą układu przelotowego jest strata dużej ilości przestrzeni magazynowej. Poza tym mniej efektywnie wykorzystywane są stanowiska przeładunkowe oraz zasoby ludzkie w porównaniu do tego jaką organizację mam układ workowy.

Układ kątowy magazynu

Układ hali magazynowej jest kątowy, ponieważ służy do składowania dużych obiektów. Układ został zaprojektowany w taki sposób, aby ludzie mogli łatwo wchodzić i wychodzić z hali bez powodowania uszkodzeń przedmiotów. Podobnie jak w układzie przelotowym rozdzieleniem strefy przyjęć i wydań jest strefa przechowywania, która znajduje się w rogu magazynu.

Układ kątowy pozwala również na łatwiejszy dostęp do określonych obszarów hali magazynowej. Na przykład znacznie łatwiej jest wejść lub wyjść z magazynu wózkiem widłowym, niż iść długim korytarzem. Wady i zalety składowania towaru w układzie kątowym są takie same jak w układzie przelotowym.

Układ workowy magazynu

Systemy workowe to system magazynowy, który służy do przechowywania towarów przychodzących i wychodzących. System składa się z serii worków, które charakteryzują się wspólną strefą przyjęć i wydań. System układu workowego ma również możliwość śledzenia poziomu zapasów i wykrywania zaginięcia przedmiotu.

Wady i zalety stosowania systemu workowego w porównaniu z tradycyjnymi systemami kontroli zapasów to mniej miejsca potrzebnego do składowania przyjętego towaru, bardziej wydajny lecz istnieje większa możliwość popełniania błędów oraz zmniejsza bezpieczeństwo pracy przez duży ruch wózków widłowych.

Jakie układy technologiczne magazynów wybrać

Decyzja dotycząca wyboru właściwego układu, wpłynie na organizację wszystkich procesów składowania i magazynowania oraz na wydajności pracowników.

Każdy z trzech układów technologicznych magazynów posiada wady i zalety, a wybór najlepszego rozwiązania zależy od specyfikacji dalej działalności i celów do jakich dany magazyn będzie wykorzystywany.

Najlepszym rozwiązaniem jest zastanowienie się jaki metraż powierzchni na składowanie towaru jest nam potrzebny. Duże znaczenie ma decyzja czy poszukujemy układy technologiczne magazynów, które mają wzajemne powiązanie stref, czy strefy przyjęć i wydań mają być w bezpośrednim sąsiedztwie strefy składowania.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności