lederboard

Uprawnienia na ładowarkę – jak zrobić i gdzie się przydają?

Ładowarki to stosunkowo uniwersalne maszyny budowlane o wielu zastosowaniach. Wykorzystywane są przede wszystkim do załadunku materiałów sypkich. Jednak sprawny operator ładowarki może ją wykorzystać również do wielu innych zadań. Ładowarki nadają się świetnie do wielu robót ziemnych czy porządkowania placu budowy przed rozpoczęciem i po zakończeniu inwestycji.

 

 

Gdzie znajdzie pracę operator ładowarki?

Najbardziej oczywistym, potencjalnym rynkiem pracy dla operatora ładowarki jest oczywiście sektor budowlany. Jak już wspomnieliśmy, ładowarki wykorzystywane są do załadunku materiałów sypkich, na przykład piasku, ziemi z wykopów, kruszywa itd. Służą również do równania terenu, usuwania tak zwanego humusu i innych prac ziemnych. Sektor budowlany to jednak nie jedyna opcja dla operatora ładowarki. Mogą oni znaleźć zatrudnienie również przy przeładunku różnego rodzaju towarów. Czy to w firmach handlujących sypkimi materiałami budowlanymi, czy na przykład w sektorze górniczym lub leśnym. Kurs na operatora ładowarki pozwala również zdobyć wiedzę na temat budowy i działania tego rodzaju maszyn budowlanych. Osoba posiadająca uprawnienia na ładowarkę może więc szukać pracy również w firmach zajmujących się serwisowaniem tego rodzaju maszyn budowlanych. Wielu operatorów ładowarki decyduje się również na własną działalność gospodarczą. Wiąże się to często z inwestycją we własny sprzęt, pozwala jednak na dużą niezależność.

Jakie są kategorie uprawnień na ładowarki?

Uprawnienia na ładowarki dzielą się na dwie podstawowe klasy:

  • ładowarki jednonaczyniowe kl. III (do 20 ton masy całkowitej),
  • ładowarki jednonaczyniowe kl. I (bez ograniczeń masy całkowitej urządzenia).

Różnią się one zakresem maszyn, z których może korzystać osoba posiadająca tego rodzaju uprawnienia. Uprawnienia na ładowarki jednonaczyniowe kl. III pozwalają na obsługę wyłącznie urządzeń o masie całkowitej mniejszej niż 20 ton. Natomiast posiadacz uprawnień na ładowarki jednonaczyniowe kl. I może obsługiwać wszystkie typy ładowarek bez względu na ich masę, moc czy udźwig. – Dużym zainteresowaniem cieszy się również kurs na koparkoładowarki. Są to uniwersalne maszyny budowlane łączące w sobie funkcje koparki i ładowarki – dodaje instruktor z ośrodka szkoleniowego KursyLektor.pl.

Kurs operatora ładowarki – jak wybrać najlepszy?

Podjęliście już decyzję o rozpoczęciu kursu na ładowarki? Jest kilka rzeczy, które warto sprawdzić, przed wybraniem konkretnego ośrodka szkoleniowego. Wiele osób, które chce przystąpić do kursu na ładowarkę, pracuje zawodowo lub uczy się w trybie dziennym. W takim przypadku warto wybrać ośrodek szkoleniowy, w którym zajęcia prowadzone są również w trybie popołudniowym czy w weekendy. Kolejną rzeczą, którą warto sprawdzić przed podjęciem ostatecznej decyzji, jest to, jakimi maszynami dysponuje ośrodek. Warto postawić na ośrodki, które prowadzą zajęcia praktyczne na własnych maszynach. W przypadku ośrodków, które wypożyczają maszyny, może zdarzyć się, że liczba zajęć praktycznych będzie ograniczona do wymaganego minimum. Wiąże się to z tym, że ośrodek ponosi koszty wynajmu sprzętu. Natomiast w przypadku własnego parku maszyn kursanci mogą często liczyć na szerszy dostęp do sprzętu w czasie zajęć praktycznych. Kolejna kwestia dotyczy osób, które na kurs dojeżdżają z dalej położonych miejscowości. W takim przypadku dużym ułatwieniem może być wybranie ośrodka szkoleniowego z własną bazą noclegową. Jest to najczęściej dużo bardziej opłacalna opcja niż noclegi w hotelu.

Ile kosztuje kurs na ładowarki?

Całkowity koszt kursu na ładowarki, włącznie z opłatą za państwowy egzamin oraz za wydanie fizycznych uprawnień (książka operatora maszyn budowlanych), to aktualnie około 1500 zł. Oczywiście przed wyborem ośrodka, warto sprawdzić również, co dokładnie obejmuje cena kursu i czy nie ma żadnych ukrytych opłat. Zdarza się, że ośrodki kuszą bardzo niską ceną za kurs, jednak szybko okazuje się, że musimy dopłacić za jego niezbędne elementy.

Źródło zdjęcia: stock.adobe.com
Autor: ajr_images

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności