Utrzymanie czystości pomieszczeń jest ważne, jak nigdy dotąd

Zalety dbania o prawidłową higienę pomieszczeń są tak oczywiste, że większość z osób niejako zapisane w genach. Odkurzanie, zamiatanie czy sprzątanie przynosi nam ulgę – w powietrzu znajduje się wtedy mniej alergenów, odczuwamy większy komfort fizyczny i psychiczny.

 

Długotrwałe zaniedbania, związane z gromadzeniem się zanieczyszczeń na różnych powierzchniach użytkowych, przyczyniają się do powstawania idealnego środowiska dla rozwoju pleśni czy grzybów. To także miejsce, w którym gromadzą się niebezpieczne bakterie i wirusy. Dziś musimy troszczyć się o to jeszcze bardziej. Nauczyło nas doświadczenie państw, mocno pokrzywdzonych pandemią CoViD-19. Można zatem stwierdzić, iż prawidłowe utrzymanie czystości jest bardzo ważnym obowiązkiem. Dbamy w ten sposób nie tylko o nas, ale i o najbliższe otoczenie, zapewniając bezpieczeństwo funkcjonowania.

Dzisiejsze spojrzenie na utrzymanie czystości. Obowiązek, który trzeba wypełnić

Kurz i brud są czymś naturalnym – nieprzyjemna struktura zwitków kurzu ostrzega ludzi, iż jest to coś, czego trzeba się szybko pozbyć. Dziś zwracamy na to uwagę jeszcze bardziej, o czym przypominają nam różni eksperci. Epidemiolodzy przestrzegają, że brak systematycznego czyszczenia, porządkowania czy mycia podłóg jest również bezpośrednim zagrożeniem dla nas, ludzi. Jest to oczywiście związane z wirusem SARS-CoV-2, który przez miesiące trwania pandemii przyniósł odczuwalne skutki na całym świecie. Jednym z czynników, przyczyniającym się do rozprzestrzeniania się szkodliwego czynnika, jest nieprawidłowa higiena miejsc użytkowych. Droga kropelkowa, dzięki której patogen może się rozprzestrzeniać, podlega prawom grawitacyjnym. Jeśli koronawirus nie znajdzie obiektu, na którym się osadzi zaraz po kaszlnięciu przez osobę zakażoną, po pewnym czasie spadnie – na posadzkę, przedmioty biurowe, ściany czy inne obiekty wokół. Tak pozostawiony może przetrwać – w zależności od przyjętej tezy naukowej – od kilkunastu godzin, do kilku dni. Tam, gdzie warunki są mniej higieniczne, wirus potrafi przetrwać dłużej. Dlatego tak ważne jest systematyczne czyszczenie klamek od drzwi, podłóg, ścian, okien i innych obiektów znajdujących się w centrum naszego zainteresowania.

Nie tylko koronawirus. Utrzymanie czystości było tak samo ważne kiedyś, jak i dzisiaj

Dzisiejsze uwarunkowania nieco potęgują w ludziach poczucie, iż powinniśmy nieco bardziej dbać o czystość wokół nas. To dobry omen, który motywuje nas do zachowania większej higieny funkcjonowania w naszym środowisku pracy, w domu, w przestrzeni publicznej. Inne szkodliwe drobnoustroje są jednak znacznie starsze, niż ludzkość. Grożą nam tam samo, jak nowe patogeny, które mogą rozwijać się w zastraszającym tempie. Jesteśmy częścią natury, środowiska naturalnego, wobec czego zawsze będziemy narażeni na szkodliwe mikroby. Nie sposób zatem zbagatelizować zagrożeń epidemicznych, nawet jeśli poradziliśmy sobie z jednym szkodliwym czynnikiem chorobotwórczym. Utrzymanie czystości pomieszczeń publicznych, hal użytkowych, galerii handlowych będzie zawsze istotnym obowiązkiem, niwelującym, czy zmniejszającym ryzyko rozprzestrzeniania się jednostek chorobowych (więcej szczegółów na stronie https://inwemer.pl/oferta/utrzymanie-czystosci). Wielka w tym rola firm porządkowych, funkcjonujących od wielu lat na polskim rynku. Dzięki takim podmiotom jesteśmy w stanie zadbać o lokale naszego przedsiębiorstwa. To także świetne rozwiązanie dla wielu instytucji państwowych, przedsiębiorstw produkcyjnych, w lokalach których występuje konieczność częstego sprzątania powierzchni. Tam, gdzie jeden człowiek nie jest w stanie zadbać o utrzymanie czystości, tam do akcji wkracza wyspecjalizowane grono ekspertów w porządkowaniu. Ich praca, w dzisiejszych okolicznościach, jest nam niezwykle użyteczna i potrzebna.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności