V.A. GALLERY POLAND zaprasza na wystawę pt. „INSIDE-OUTSIDE” Dominika Jasińskiego

Wyczekiwana wystawa w V.A. GALLERY POLAND pt. „INSIDE-OUTSIDE”  przedstawia twórczość Dominika Jasińskiego w wielopłaszczyznowym wymiarze. Obrazy artysty są energetyczne, to eksplozja koloru z wplecionymi motywami florystycznymi i ludowymi, charakteryzują je także mocne kontury, bogata ornamentyka oraz wyraz anatomiczny. Niektóre prace dodatkowo wzbogacone zostały o elementy metaliczne. W sztuce Jasińskiego to stosunkowo nowe medium.

 

 

 

Fascynuje go przede wszystkim ludzkie ciało i jego deformacja – temu tematowi poświęcił pracę dyplomową oraz kilka publikacji. Uznawany jest za piewcę kobiecego piękna. To właśnie ONE stanowią główny motyw jego twórczości i to ich portretowaniu oddaje się z tak wielką lubością.

„To właśnie malarstwo portretowe popchnęło mnie ku anatomii. Po twarzach wziąłem na warsztat ręce, stopy, nogi, a potem organy wewnętrzne. Zresztą zamiłowanie do studiowania ludzkiego ciała i biologicznych procesów w nim zachodzących towarzyszy mi odkąd pamiętam.”  Najważniejsze jest dla niego tworzenie, malowanie, eksperymentowanie z techniką, a przede wszystkim przełamywanie barier, podejmowanie ryzyka.

Dobór prac do ekspozycji jest inspirowany ekstraktem subiektywnych odczuć artysty, emocji zapisanych na  płótnie. Trzy główne motywy wystawy to: portret, wejrzenie artysty w anatomiczną strukturę podmiotu oraz wyobrażenie na temat raju. „Odkąd przeprowadziłem się na portugalską wieś natura otacza mnie codziennie – budzę się do ptasiego chóru, uprawiam 200 m2 warzywniaka (co sprawia ogromną radość, szczególnie dla miastowego), tropię gniazda węży i liczę sowy nocą. Fascynuje mnie różnorodność form życia, budowa roślin, kolory ptasich piór. Mam w głowie taki mały raj – żeby go zobaczyć wystarczy otworzyć oczy.” To jednoczesna wizja rzeczywistości i ułudy, postrzeganych przez pryzmat wrażliwości i biegłości percepcyjnej twórcy, a szczególnie zakotwiczonych w kontekście sztuki, którą tworzy. Próba określenia jego twórczości oscyluję między koloryzmem, a secesją, jednak nie da się jej zamknąć w ramy. Dominik Jasiński to artysta poszukujący, nie zadowala się jedną estetyką, patrząc na jego obrazy możemy zauważyć jak przez lata szuka nowych środków wyrazu, miesza ze sobą techniki.

Zestawienie tych technik wespół z talentem artysty tworzy porywający mariaż impulsów, natchnień, stymulantów, generujących eksplozję zmysłów, a wartość utworu mierzona jest przecież w jednostkach fascynacji, odczuciach.

Wystawa Inside- Outside by Dominik Jasiński oferuje możliwość jak najszerszego uczestnictwa w kreacji artystycznej.  Jest zaproszeniem do świata imaginacji i zanurzenia się w nim z zachowaniem indywidualnej perspektywy. Głównym zadaniem dzieła jest obudzić wrażliwość odbiorcy, roznamiętnić go, wzruszyć i porwać w fascynujący, nieznany świat artysty. „Goszcząc w Poznaniu tym razem chcę Państwu pokazać trochę tego mojego świata – spójrzcie na niego łaskawym okiem.”

Niech zatem dzieła prezentowane na wystawie „Inside-Outside” powiodą nas tą drogą, do krainy artystycznych uniesień. Niech staną się zaproszeniem do wielopoziomowej kontemplacji sztuki. Niech niosą radość i zachwyt.

Natalia Majchrzak

 

 

„INSIDE – OUTSIDE” by Dominik Jasiński

16.09.2021 – 06.10.2021

Z LIZBONY DO V.A. GALLERY POLAND!   

                                                                   

Trzy główne motywy wystawy to: portret, wejrzenie artysty w anatomiczną strukturę podmiotu oraz wyobrażenie na temat raju. Fascynuje go przede wszystkim ludzkie ciało i jego deformacja – temu tematowi poświęcił pracę dyplomową oraz kilka publikacji. Uznawany jest za piewcę kobiecego piękna. To właśnie ONE stanowią główny motyw jego twórczości i to ich portretowaniu oddaje się z tak wielką lubością.

Obrazy artysty są energetyczne, to eksplozja koloru z wplecionymi motywami florystycznymi i ludowymi, charakteryzują je także mocne kontury, bogata ornamentyka oraz wyraz anatomiczny. Niektóre prace dodatkowo wzbogacone zostały o elementy metaliczne. W sztuce Jasińskiego to stosunkowo nowe medium.

***

Dominik Jasiński – Rocznik 81, pochodzi z Rzeszowa, mieszka i pracuje w Portugalii. Artysta malarz, grafik, autor rysunków, ilustracji książkowych i magazynowych, absolwent warszawskiej ASP (Wydział Grafiki).Artysta współpracuje z szeregiem firm i instytucji (EMPIK, RESERVED, TATUUM, DAGMA ART, Wydawnictwo WASOWSCY, ArtSpace Q8), pomysłodawca i kurator cyklu wystaw Jasinski&friends. Jego praca została opublikowana w setnym wydaniu British VOGUE (czerwiec 2016). Czynnie wspiera aukcje charytatywne oraz inicjatywy promujące Polskę w świecie.

Wystawa odbywa się w ramach cyklu „Mariaż sztuki z biznesem” i jest jednym z wydarzeń sezonu artystycznego w V.A. Gallery Poland. To kolejny rok spotkań ze znakomitą polską sztuką współczesną.

 

Wernisaż 16 września 2021, godzina 18.00, V. A. Gallery Poland, Sala Multiroom, Metalmex, ul. Wierzbowa 162, Poznań-Wysogotowo

Komisarz wystawy: Violetta Kowalczyk

ORGANIZATORZY: V.A. Gallery Poland, Metalmex, Stowarzyszenie Metal Merge

PARTNERZY WYDARZENIA: Stowarzyszenie Metal Merge

V.A. Gallery Poland powstała aby promować polską sztukę współczesną. Jest naturalną kontynuacją działań Stowarzyszenia Metal Merge i stworzonego z jego inicjatywy salonu kulturalnego. W ofercie Galerii znajdują się zarówno dzieła uznanych już twórców, jak i prace młodego pokolenia dopiero rozpoczynającego swoją artystyczną drogę. Więcej na stronie: http://www.va-gallery.pl/

„MARIAŻ SZTUKI Z BIZNESEM” to cykl wydarzeń artystyczno-kulturalnych zainicjowanych ponad pięć lat temu przez firmę Metalmex oraz Stowarzyszenie Metal Merge. Ideą spotkań jest stworzenie platformy łączącej dwa różne światy: sztuki i biznesu. Odbywają się one we czwartki, na wzór Czwartkowych Obiadów organizowanych przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Obecnie głównym organizatorem spotkań jest V.A. Gallery Poland.

STOWARZYSZENIE METAL MERGE powstało by wspierać działalność artystyczną i przy pomocy sztuki konsolidować środowisko biznesowe.

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności