VI Kongres Energetyczny DISE. 6. zmysł polskiej ścieżki transformacji energetycznej

European Green Deal miał stać się inkubatorem zielonej przyszłości dla polskiej gospodarki. Polska dryfuje obecnie po nieznanych wodach ery postcovid’owego lockdown’u. VI Kongres Energetyczny DISE sterem rejsu energetycznego w kierunku neutralnej klimatycznie Polski!

Neutral-climate Europe to wspólny cel państw UE do 2050 r. wpisujący się w geointeres nas wszystkich. Przed polską energetyką stoi wyzwanie przeprowadzenia coal-exit’u i przemodelowania miksu energetycznego w oparciu o wdrażanie niskoemisyjnych źródeł energii. Zielony Ład to nowa strategia energetyczna UE, która zapowiada instrumenty wsparcia dla państw członkowskich. It’s time to build a climate neutral integrated energy system, tak Komisja Europejska określa działania, które wspólnie musimy podjąć, by przyszłe pokolenia żyły na czystej, zielonej planecie Ziemi.

European Green Deal w Polsce to temat flagowy zbliżającego się VI Kongresu Energetycznego DISE, który odbędzie się 7-8 października br. we Wrocławiu. Dwa dni debat z udziałem największych decydentów branży energii z Polski i zza granicy oraz spektrum ekspertów z różnych dziedzin gospodarki; naukowców i menadżerów to gwarancja debaty na najwyższym poziomie merytorycznym. Zielony Ład miał stać się remedium na światowy kryzys klimatyczny. Pomimo, iż dla wielu państw realizacja jego celów pozostaje wyzwaniem, to perspektywy nowego europejskiego ładu mogą stać się trampoliną rozkwitu gospodarczego doby postlockdown’u. Prelegenci zmierzą się z pytaniami o polską ścieżkę transformacji energetycznej oraz odpowiedzą na pytanie kluczowe, czy neutralność klimatyczna w Polsce jest możliwa?

Priorytetowym tematem kongresowym będzie rozwój OZE, a w tym morskiej energetyki wiatrowej. Opublikowany w 1 lipca br. nowy projekt ustawy o promowaniu wytwarzania energii z morskich farm wiatrowych, nad którym prace zostały wstrzymane w wyniku pandemii, ma stanowić długo wyczekiwane wsparcie legislacyjne dla inwestorów. Eksperci odpowiedzą na pytanie, w jaki sposób postawić alert przy przygotowaniach do włączenia offshore do KSE? Chcemy wspólnie debatować nad tym, jakie zielone źródła energii gwarantują najszybszą ścieżkę do zeroemisyjnego miksu energetycznego oraz jaka będzie rola paliwa gazowego w okresie przejściowym dekarbonizacji?

Transformacja energetyczna ukierunkowana jest na przyszłość kolejnych pokoleń, w szczególności prawo do czystego powietrza. Wdrażanie idei smart city staje się areną pespektyw m.in. dla branży transportowej poprzez inwestycje w elektromobilność, czy branży IT w związku z rozwojem cyfryzacji. Jaki jest potencjał polskich miast i w jaki sposób budować świadomość klimatyczną, to pytania, które nie mogą pozostać bez odpowiedzi.

KPEiK zapowiada powstanie 300 obszarów zrównoważonych do 2030 r. w Polsce. Z każdym rokiem wzrasta liczba klastrów energetycznych, co pokazuje rosnącą świadomość prosumencką. Idee klimatyczne zaczynają stawać się interesem społeczności lokalnych, które rozwijają megatrend energetyki rozproszonej. Powstaje zatem pytanie o szansę na monizm elektroenergetyczny w Polsce, które będziemy odważnie stawiać naszym prelegentom.

Najbliższy rok ma szansę stać się punktem zwrotnym dla polskiej energetyki, która wkracza w pierwszy etap 2030+ w kierunku neutralnej klimatycznie Europy. Wciąż nie wiadomo jeszcze, jakie paliwo doprowadzi nas do wspólnego celu, ale Komisja Europejska podkreśla, Europe invest well and we bring all the efforts at the European scale together, we will stay world leaders. DISE stawia na światowy poziom debaty zapraszając najwybitniejszych ekspertów do serca Dolnego Śląska. Nie może Państwa zabraknąć na najważniejszym wydarzeniu dla polskiej branży energetycznej! Zapraszamy do Wrocławia, 7-8 października, The Bridge Wroclaw – MGallery na VI Kongres DISE.”

*** Patronat medialny Law Business Quality.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności