W ciągu pięciu lat wydatki Ukraińców w Polsce wzrosły dwukrotnie

W ubiegłym roku ukraińscy konsumenci dołożyli do naszego obrotu detalicznego aż 7,7 mld zł, o 8% więcej niż w 2016 roku. W samym IV kwartale 2017 roku Ukraińcy wydali 2,1 mld zł – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Więcej niż Ukraińcy w 2017 roku wydali w Polsce jedynie Niemcy, którzy zostawili w sklepach i na usługi aż 16 mld zł, a w IV kwartale 2017 roku 3,2 mld zł. Eksperci Personnel Service wskazują, że od 2012 roku wydatki Ukraińców w Polsce wzrosły aż dwukrotnie – z 3,6 mld w 2012 roku do 7,7 mld w 2017 roku.

 

Z najnowszego raportu GUS wynika, że w 2017 roku cudzoziemcy przekroczyli granicę Polski 287,1 mln razy, co oznacza wzrost o 4% w porównaniu do ubiegłego roku. Obcokrajowcy zostawili w Polsce w 2017 roku 41,5 mld zł, a w IV kwartale 2017 roku 9,5 mld zł.

Biorąc pod uwagę tylko ostatni kwartał ubiegłego roku, największy udział miały wydatki[1] przekraczających granicę z Niemcami (40,5%), następnie z Ukrainą (26,3%), Czechami (11,5%), Słowacją (7,6%), Białorusią (7,7%), Litwą (4,5%) i Rosją (1,7%). Jeżeli jednak spojrzymy na średnie wydatki ponoszone przez przedstawicieli poszczególnych państw podczas jednej wizyty w Polsce – rekordowe kwoty wydali Ukraińcy. Podczas jednej wizyty w IV kwartale 2017 roku zostawiali aż 777 zł, podczas gdy Niemcy zaledwie 424 zł.

Rosnące wydatki Ukraińców to oczywiście pochodna coraz większej ich obecności w Polsce. Z naszego najnowszego „Barometru Imigracji Zarobkowej” wynika, że Ukraińcy pracują już w 39% dużych firm. Jednak na razie nie chcą zostawać na stałe. Tylko 11% deklaruje chęć osiedlenia się w Polsce, co z punktu widzenia rozwoju naszej gospodarki, nie jest korzystne. Ukraińcy, którzy zostawaliby w naszym kraju na dłużej, przyczyniliby się jeszcze bardziej do wzrostu naszego PKB – mówi Krzysztof Inglot, Prezes Personnel Service.

Co kupują cudzoziemcy?

Cudzoziemcy w IV kwartale 2017 roku kupowali w Polsce przede wszystkim towary nieżywnościowe, na które przeznaczyli ok. 85% swoich wydatków. Na żywność i napoje bezalkoholowe wydali 12%, a na pozostałe produkty i usługi ok. 3%. Spośród artykułów nieżywnościowych największym zainteresowaniem cudzoziemców cieszyły się materiały do budowy, remontu i konserwacji mieszkania lub domu (ok. 24% wydatków na towary nieżywnościowe), sprzęt RTV i AGD (ok. 20%) oraz części i akcesoria do środków transportu (ok. 13%).

Z naszego raportu wynika, że Ukraińcy przebywający w Polsce na utrzymanie wydają najczęściej od 200 do 500 zł miesięcznie. To niewiele, ale warto pamiętać, że do obrotu detalicznego wchodzą nie tylko wydatki pracujących u nas Ukraińców, ale też odwiedzających ich rodzin czy znajomych. Podobnie było jak my zaczynaliśmy wyjeżdżać do Wielkiej Brytanii. Londyn już od jakiegoś czasu jest jednym z najpopularniejszych kierunków turystycznych. Dla Ukraińców takim miejscem są polskie miasta, gdzie zostawiają coraz więcej gotówki – podsumowuje Krzysztof Inglot.

***

Personnel Service to firma specjalizująca się w rekrutacji i zatrudnianiu pracowników z Ukrainy na potrzeby pracodawców w Polsce. Współpracuje z przedsiębiorstwami z wielu sektorów, w tym głównie automotive, RTV/AGD i przemysłu ciężkiego. Za pośrednictwem Personnel Service zatrudnienie w Polsce znalazło już 50 tys. obywateli Ukrainy. Tym samym Personnel Service znajduje się w pierwszej trójce przedsiębiorstw wyspecjalizowanych w rekrutacji obywateli zza wschodniej granicy Polski.

[1] Biorąc pod uwagę lądową granicę

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Akceptuję zasady Polityki prywatności