Wykonywanie odwiertów konstrukcyjnych często ma związek z wykorzystaniem specjalistycznych maszyn. Brak dostępu, precyzyjne poprowadzenie otworu i twardość podłoża generują problemy, z którymi łatwo można poradzić sobie właśnie dzięki wiertnicom.
Jak zbudowane są wiertnice?
Warto zaznaczyć, że nie ma uniwersalnej wiertnicy, która byłaby zdolna wykonać wszelkie prace ziemne. Dlatego w zależności od konkretnego zastosowania Staltechnika zaleca używanie odmiennych rozwiązań technologicznych. Wszystkie natomiast mają podobne elementy, które funkcjonują podczas wykonywania odwiertów. Wiertnice mają ramę nośną, maszt, silnik zapewniający napęd i zespół hydrauliczny pozwalający na uzyskanie ciśnienia w układzie. Poza tym w zależności od zastosowania wiertnice wyposażone są w zestawy urządzeń pozwalających na dokonywanie otworów.
Do czego służą wiertnice?
Najprostsze urządzenia ręczne wykorzystywane są do przygotowywania odwiertów pod słupki ogrodzeniowe. Ich zaawansowaną odmianą są wiertnice spalinowe wyposażone najczęściej w silnik benzynowy. Przechodząc dalej do przemysłowego zastosowania maszyn, można odnaleźć wiertnice poziome służące do wykonywania przebić i długich odwiertów przygotowanych do ciągnięcia instalacji wodnych, gazowych czy elektrycznych. Istnieją również wiertnice pionowe, które wykorzystuje się do przygotowywania otworów pod montaż ogromnych i ciężkich słupów trakcyjnych lub wykonywanie głębinowych odwiertów.
Jakimi metodami wierci się otwory?
Istnieją dwie zasadnicze metody pozwalające na wykonywanie prac ziemnych przy użyciu wiertnic. Jedną z nich jest metoda „na sucho”. W tym sposobie maszyna wyposażona jest w świder spiralny, który wydobywa na powierzchnię urobek ziemi w osłonie rur. Wykorzystuje się także metodę „na mokro”. W tym przypadku stosuje się podawanie pod ciśnieniem bentonitu, który skutecznie wypłukuje urobek na powierzchnię.
Opisane wyżej zaawansowane maszyny wiertnicze dostępne są na http://staltechnika.pl/. Ich skuteczność potwierdzona jest ogromną ilością wykonanych inwestycji.