lederboard

Wdrożenia systemów ERP – proces i metodyka wdrożeniowa

Efektywność realizacji procesów w firmie wymaga opracowania zarówno skutecznych strategii, jak i wykorzystywania odpowiednich narzędzi. Systemy ERP znacznie optymalizują wszystkie procesy w organizacji, pozytywnie wpływając na skuteczność poszczególnych zadań. Z tego powodu coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na wdrożenia systemów ERP. Samo wdrożenie jest jednak również procesem, a do całego zadania warto podejść w przemyślany sposób.

 

Czym są systemy ERP?

“ERP” to skrót od planowania zasobów przedsiębiorstwa (ang. Enterprise Resource Planning), czyli metodyki zarządzania poszczególnymi zadaniami i procesami w organizacji. Początkowo ERP występowały jako metodyka zarządzania. Z czasem na kanwie ukutego jeszcze w latach 60. XX w. terminu zaczęto także tworzyć oprogramowanie, które w sposób kompleksowy umożliwia sprawniejsze zarządzanie procesami w przedsiębiorstwie. Nierzadko osoby, które decydują się na wdrożenia systemów ERP, mają na celu osiągnięcie wymiernych korzyści w postaci funkcjonalności danego programu. Jest to jednak błędne podejście, ponieważ systemy ERP mają charakter wykraczający poza szczegółowe rozwiązania praktyczne, dostarczając sposobów na zarządzanie całym przedsiębiorstwem.

Na czym polegają systemy ERP?

Współcześnie tworzone systemy ERP charakteryzują się kompleksowością i wszechstronnością. Na rynku dostępne są gotowe produkty, które często mają charakter modularny – w razie potrzeby istnieje możliwość dokupienia dodatkowego modułu, który zwiększy funkcjonalność produktu bazowego. Oprócz tego wśród przedsiębiorców popularny jest także outsourcing IT i zlecenie tworzenia oprogramowania dedykowanego. Najczęściej jednak ERP będą klasyfikowane jako zintegrowane systemy informatyczne, składające się z bazy danych i platformy biznesowej.

Wiele programów ERP dedykowanych jest dla poszczególnych branż. Świetnym tego przykładem są popularne systemy do zarządzania sprzedażą – zarówno zdalną, jak i stacjonarną. W ich skład wchodzi szereg modułów, np. do obsługi produkcji, magazynu, przyjmowania zamówień, śledzenia realizowanych dostaw, księgowości, a także zarządzania relacjami z klientem. Specjalistyczne wdrożenia systemów ERP to oferta, którą można znaleźć na stronie renomowanego specjalisty ERP – Gecos: https://gecos.pl.

Wdrożenia i obsługa serwisowa ERP

Wdrożenia systemów ERP są bardzo wielopłaszczyznowym procesem, w trakcie którego przechodzi się przez etapy analizy, badania potrzeb, customizacji i testowania. Niewielki wdrożenia mogą zajmować kilka tygodni, ale większe inwestycje mają dłuższy horyzont czasowy. To, co wyróżnia ERP, to metodyka – jak wspomnieliśmy, systemy te nie są jedynie kompletem różnych, luźno powiązanych ze sobą programów informatycznych.

W związku z tym na przestrzeni całego procesu mamy do czynienia z zachodzeniem sprzężenia zwrotnego. Jedna funkcjonalność zostaje wprowadzona, następnie jest ona testowana, a firma wdrażająca otrzymuje feedback, na podstawie którego jeszcze lepiej programuje rozwiązanie. Choć już z mniejszą intensywnością, w praktyce prace nad systemem ERP powinny być kontynuowane także po oddaniu gotowego produktu. Opieka serwisowa ERP pozwala bowiem na naprawę ewentualnych błędów i nieustanne wprowadzanie zmian prowadzących do zwiększenia efektywności realizowanych zadań.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności