lederboard

Wernisaż wystawy Piotra Saula „Obrazy Stereo” w Galerii Otwartej


W nowej wrocławskiej przestrzeni wystawienniczej Galeria Otwarta zainaugurowana została wystawa prac jednego z wykładowców Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta – Piotra Saula. „Obrazy Stereo” to ponad 60 realizacji wykonanych w latach 2011-2016,  obrazów, rzeźb i obiektów, inspirowanych m.in. street artem, sztuką graffiti i kulturą cyfrową.

 

Cechą twórczości Piotra Saula jest bogaty wachlarz środków artystycznej ekspresji – artysta w swojej pracy wykorzystuje, poza farbami olejnymi i akrylami, również spreje,  kolorowe markery, brokat czy farby do tkanin. Rzeźby oraz obiekty stojące na pograniczu ready mades i asamblażu uzupełniane są nowoczesnymi materiałami jak żywica epoksydowa, pigmenty fluorescencyjne czy folia w płynie. Stosowane przez artystę zabiegi świadczą o jego nieustannym poszukiwaniu najbardziej optymalnych środków wyrazu oraz potrzebie ciągłego rozwijania artystycznego warsztatu.

Piotr Saul - Obrazki Stereo (fot. K. Bagińska)  (15)

Saul to jeden z najciekawszych wrocławskich artystów młodego pokolenia. Choć porusza się po różnych płaszczyznach sztuki, jest przede wszystkim malarzem. „Efektem jego nieskrępowanej, artystycznej wyobraźni są płótna ukazujące często absurdalno-surrealistyczne sceny, przywodzące na myśl wizualne rezultaty gry w wybornego trupa” – twierdzi kurator wystawy Anna Nowicka. „Każdy z elementów zdaje się być częścią odrębnego świata, pokłosiem cudzej fantazji, tworząc ostatecznie trudną do rozszyfrowania kakofonię obrazów”.

Piotr Saul - Obrazki Stereo (fot. K. Bagińska)  (12)

Z pozornie chaotycznej kompilacji prac przedstawionych na wystawie wyłoniły się trzy grupy dzieł, których centralnym punktem było około 40 realizacji umieszczonych na głównej ścianie galerii, wykonanych w różnych mediach i utrzymanych w charakterystycznej dla Saula stylistyce neo-fowizmu. Znalazły się wśród nich m.in. prace tworzone w ciągu ostatniego roku, w tym zainspirowane rozmowami i codzienną pracą ze studentami malarstwa wrocławskiej ASP. W tej grupie obrazów wyraźne były inspiracje sztuką post-medialną i post-internetową, czego dowodem był  chociażby obraz zatytułowany „Fomo”.

Piotr Saul - Obrazki Stereo (fot. K. Bagińska)  (11)

Sąsiednia ściana przeznaczona była na trzy wielkoformatowe i dobrze już rozpoznane płótna malarza, stworzone w latach 2013-2014: „Dziecko ufoludka”, „Pinokio w podróży” oraz „Małpa rządzi” – zestawione razem ukazywały zainteresowanie malarza popkulturą oraz wpływem massmediów na współczesną rzeczywistość. Ostatnia grupę tworzyły zaprezentowane przy wejściu do galerii realizacje rzeźbiarskie i obiekty quasi-reliefowe, wykonane z gotowych materiałów, jak np. zabawki z kinder niespodzianek, które unaoczniły potrzebę malarza do ciągłego rozbudowywania i uzupełniania swojego artystycznego języka niestandardowymi, zwykłymi i z założenia mało estetycznymi materiałami.

Piotr Saul - Obrazki Stereo (fot. K. Bagińska)  (28)

 

Tekst: Monika Zawadzka

 

Wystawa Piotra Saula pt. „Obrazy Stereo” potrwa do 30 kwietnia 2016 roku.

PIOTR SAUL: OBRAZY STEREO /malarstwo, rzeźby i obiekty

Wystawa malarstwa, rzeźb i obiektów Piotra Saula „Obrazy Stereo”

Galeria Otwarta, Czekoladowa 5-22 (Aleja Bielany), Bielany Wrocławskie

 

Strona wydarzenia:

https://www.facebook.com/events/813497818755672

Partnerem wydarzenia jest Akademia Sztuk Pięknych im. E.Gepperta we Wrocławiu

Więcej informacji na temat wystawy „Obrazy stereo” można znaleźć na stronie:
www.piotrsaul.pl oraz na Facebooku (https://www.facebook.com/saulpiotr)

 

Piotr Saul

Artysta wizualny, muzyk i tancerz, absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocław na wydziale Grafiki i Sztuki Mediów (dyplom z dwoma aneksami: malarskim i multimedialnym u prof.Andrzeja Basaja, prof. Wiesława Gołucha oraz prof. Krzysztofa Skarbka). Obecnie asystent w pracowni malarskiej prof. K . Skarbka na Wydziale Malarstwa i Rzeźby tejże uczelni. Członek ZPAP oraz Grupy Kotlina Kru. Zajmuje się malarstwem, projektowaniem oraz organizacją wystaw oscylujących wokół tematyki street artu i nie tylko. Inicjator zespołu „Me Myself And I”. Brał udział w takich programach telewizyjnych jak: You Can Dance 4 oraz Mam Talent 3 wraz z zespołem dostał się do finału. Od 14 lat zajmuje się Beatboxem oraz tworzy własne kompozycje muzyczne. Brał udział w wielu koncertach i festiwalach na terenie całego kraju, m.in. Era Nowe Horyzonty, SlotART Festiwal. Współpracował również z Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności