Wideokonferencje – przyszłość biznesu?

Wideokonferencje to jedne z coraz częściej wykorzystywanych narzędzi, usprawniających funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Komunikowanie się online pozwala na zmniejszenie kosztów organizowania spotkań biznesowych i nie wymaga gromadzenia się członków zebrania w tym samym miejscu.

 

 

Wachlarz zalet

Nowatorskie platformy do prowadzenia wideokonferencji, wykorzystywane są podczas spotkań biznesowych, zebrań partnerów, czy zarządu, a nawet do przeprowadzania rozmów kwalifikacyjnych. Producenci wprowadzają coraz to nowe ulepszenia produkowanych przez nich narzędzi, by jak najlepiej dostosować je do obecnych wymagań firm. Jakie zalety ma wykorzystywanie biznesowych konferencji online?

  • Oszczędność czasu — niekiedy okazuje się, że dotarcie na zebranie trwa znacznie dłużej niż sam jego przebieg. Kilkugodzinne podróże i powolne poruszanie się po zakorkowanych ulicach, zajmują zazwyczaj znacznie więcej czasu, niż to potrzebne. Wideokonferencje zręcznie pomagają tego uniknąć.
  • Zmniejszenie kosztów — korzystanie z płatnych platform do komunikacji przez obraz wideo, wciąż jest tańsze, niż podróżowanie służbowe. Opłaty za dojazd, zakwaterowanie, czy nawet organizację spotkania, mogą być dość wysokie, a niekiedy nawet mało opłacalne. Kosztem jest w tym przypadku także czas pracownika, np. podczas delegacji, to właśnie jest najbardziej istotny. Dlatego korzystanie z konferencji online znacznie obniża wydatki firmy.
  • Ekologiczny CSR — społeczna odpowiedzialność przedsiębiorstw, to też między innymi, dbanie o środowisko. Dzięki nowoczesnej technologii prowadzenia wideokonferencji można uniknąć korzystania z samochodu albo nawet samolotu, które produkują do atmosfery zatrważające ilości CO2.
  • Lepsza komunikacja — efektywna i dobrze prowadzona komunikacja to klucz do sprawnie działającego przedsiębiorstwa. Pracownicy mogą porozumiewać się bezpośrednio z tymi, którzy pracują zdalnie lub w innej siedzibie firmy. W cyklicznych zebraniach firmowych mogą brać udział osoby, które nie są w stanie pojawić się tam fizycznie. Przekaz informacji staje się dokładny i natychmiastowy.

 

Spektrum możliwości

Co różni wideokonferencje od zwykłych rozmów prowadzonych przez inne komunikatory?
– Odpowiedź na to pytanie warto zaprezentować na przykładzie platformy Cisco Webex, która powstała, jako narzędzie komunikacyjne dla przedsiębiorców i oferuje wiele pomocnych możliwości, usprawniających przebieg konferencji online. Co jednak najważniejsze, jest to narzędzie dostarczane przedsiębiorstwom w zarządzalny i przede wszystkim bezpieczny sposób  – tłumaczy Arkadiusz Rosiak, Presales Team Manager w Innergo Systems. Jedną z funkcji jest np. wirtualna tablica, na której uczestnicy mogą zapisywać i udostępniać swoje pomysły. Kolejna opcja to udostępnianie ekranu wszystkim biorącym udział w wideokonferencji. Dodatkowo możliwe jest rozmawianie na czacie oraz udostępnianie plików i zapisywanie adnotacji jednakowo do swoich materiałów, ale także do dodanych przez innych uczestników. Cisco Webex, redukuje także hałas pochodzący z otoczenia oraz wygłusza odgłosy klawiatury, czy przewracania kartek. Platforma dostępna jest na komputery stacjonarne, laptopy, tablety, smartfony z systemami Mac OS, Windows i Linux.

Nowoczesność przede wszystkim

Obecnie nie zawsze możliwe jest, aby pracownik znajdował się w siedzibie firmy lub w umówionym miejscu spotkania. Wideokonferencje są odpowiedzią na dzisiejsze realia. Wykorzystanie nowoczesnych narzędzi usprawnia działanie przedsiębiorstwa i pracę. Takie rozwiązania stosuje się zarówno w komunikacji wewnętrznej firmy, jak i do organizowania spotkań biznesowych. Relacja „twarzą w twarz” jest wciąż konieczna, np. przy negocjacjach do wysokobudżetowych kontraktów. Jednak kiedy to możliwe, warto skorzystać z rozwiązania na miarę XXI wieku.

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Akceptuję zasady Polityki prywatności