Wkrótce w Las Vegas wystawa produktów, które tworzą historię


6–9 stycznia 2016 r. w Las Vegas odbędzie się kolejna edycja targów Consumer Electronics Show. To międzynarodowa wystawa sprzętu elektronicznego, która przyciąga największe firmy i branżowych specjalistów z całego świata. Co roku prezentowane są tu innowacyjne produkty, które tworzą historię.

 

Od niemal 50 lat targi te są najważniejszym forum premier najbardziej innowacyjnych i przełomowych rozwiązań. To właśnie podczas CES zaprezentowano takie urządzenia jak magnetowid (1970 r.), odtwarzacz CD (1981 r.), DVD (1996 r.), HDTV (1998 r.) i odtwarzacz Blu-ray (2003 r.).

Według organizatorów – Consumer Technology Association (CTA), stowarzyszenia reprezentującego amerykańską branżę elektroniki użytkowej – ubiegłoroczne CES były rekordowe: zwiedziło je prawie 180 tys. gości ze 153 krajów. Targi rozrosły się tak bardzo, że CTA zapowiedziało ograniczenie liczby odwiedzających podczas najbliższej edycji.

CES słynie jako miejsce premierowych prezentacji nowych technologii, które zmieniają codzienne życie użytkowników. Jakich trendów należy oczekiwać na najbliższych targach CES? – na to pytanie odpowiedzieli eksperci firmy Samsung w analizie, przesłanej niedawno mediom.

Pierwszy kierunek to Internet Rzeczy (IoT) / inteligentne AGD. System urządzeń podłączonych do Internetu to już teraźniejszość i kierunek, w którym rozwijać się będzie elektronika użytkowa. Inteligentne rozwiązania będą dostępne nie tylko w domach, ale także w infrastrukturze miejskiej. Na CES z pewnością zaprezentowane zostaną nowe możliwości łączenia urządzeń mobilnych i sprzętu AGD z internetem.

Samsung przypomniał, że ogłosił swoją wizję otwartego, wszechstronnie połączonego Internetu Rzeczy na CES 2015, deklarując, że w ciągu najbliższych pięciu lat wszystkie urządzenia tej marki będą zgodne z koncepcją IoT. Następnie na IFA 2015 firma pokazała, jak wdraża „skupioną na człowieku” koncepcję Internetu Rzeczy w praktyce, wprowadzając na rynek nowy koncentrator SmartThings i nawiązując współpracę z kilkudziesięcioma partnerami w całej branży.

Lista urządzeń kompatybilnych ze SmartThings ciągle się wydłuża. Ostatnio dołączyły do niej systemy oświetlenia, zamki i systemy wentylacji, a na CES 2016 z pewnością ogłoszone zostaną możliwości synchronizacji kolejnych przedmiotów połączonych z internetem.

ces2

Kolejny segment innowacji to telewizory. Eksperci Samsunga zaznaczają, że w poprzednich latach firma prezentowała na CES przełomowe modele telewizorów, wyposażone w ultracienkie ekrany LED, ekrany zakrzywione i zginane, a także bezkonkurencyjne telewizory z ekranami SUHD. We wrześniu na targach IFA firma pokazała, że nie tylko kontynuuje rozwój telewizorów najwyższej jakości, ale, łącząc je z Internetem Rzeczy, stara się rozbudowywać funkcje interaktywne i jeszcze bardziej zwiększać walory użytkowe odbiorników.

„Można oczekiwać, że na CES 2016 te trendy zaznaczą się jeszcze wyraźniej, a wydajność połączeń oraz jakość obrazu osiągną nowy poziom doskonałości” – podkreślono w informacji prasowej.

Na wystawie sprzętu elektronicznego nie zabraknie nowych urządzeń mobilnych i technologii ubieralnych. W tym roku dało się zauważyć rosnącą popularność ekranów zakrzywionych i ekranów o większej przekątnej, a także coraz lepszych aparatów fotograficznych. Można się zatem spodziewać kolejnych spektakularnych premier.

Szczególnie gorąca atmosfera panuje jednak na rynku urządzeń ubieralnych (z ang. wearable devices, np. inteligentnych zegarków, bransoletek, opasek, a także już ubrań), na którym branża spodziewa się wzrostu obrotów o 60 do 70 proc. w ciągu najbliższych trzech lat. Według Samsunga, przy tak fantastycznych perspektywach uczestnicy CES 2016 z pewnością zaprezentują znacznie rozszerzoną ofertę urządzeń ubieralnych i związanych z nimi elementów stylu życia.

ces1

Według CTA na styczniowych targach pojawi dziewięciu dużych producentów samochodów i ponad 100 firm technologicznych współpracujących z branżą motoryzacyjną. Wzrost liczby uczestników z tej dziedziny odzwierciedla rosnący światowy trend w technologii inteligentnych samochodów.

Branża robotyki zanotowała aż 71 proc. wzrost powierzchni wystawowej na CES 2016. Ponad 20 firm będzie prezentowało pełną gamę technologii z tego zakresu, jak również jej udział w edukacji, biznesie i racjonalizacji stylu życia konsumentów pod względem dbania o zdrowie. Z robotyką spokrewniona jest technologia dronów, które też będą na targach.

Na CES 2016 Samsung przygotował prezentację zatytułowaną „In Sync with REAL Life”, poświęconą najnowszym osiągnięciom w Internecie Rzeczy oraz rozwiązaniom firmy, które w wymierny sposób racjonalizują i synchronizują sposób życia. W ramach prezentacji poruszone zostaną m.in. tematy bezpieczeństwa danych i płatności mobilnych.

Samsung Electronics Co., Ltd. jest jednym ze światowych liderów innowacyjnej technologii. Firma ocenia, że „redefiniuje” świat telewizorów, urządzeń ubieralnych, smartfonów, tabletów, aparatów fotograficznych, drukarek, sprzętu medycznego, rozwiązań sieciowych, półprzewodników i rozwiązań LED. Samsung jest również liderem w rozwoju Internetu Rzeczy, ze szczególnym uwzględnieniem takich zagadnień jak Smart Home i Digital Health. Zatrudnia 319 tys. pracowników w 84 krajach, a roczna wartość sprzedaży jej produktów wynosi 196 mld USD.

(gm)

 

FOT. © MATERIAŁY PRASOWE SAMSUNG

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności