lederboard

Własność intelektualna w dobie pracy zdalnej

Jednym z największych atutów firm technologicznych jest ich własność intelektualna. Popularyzacja pracy zdalnej i umożliwienie korzystania z prywatnych urządzeń w organizacji może wywołać obawy pracodawców dotyczące IP. Kto jest właścicielem praw autorskich do dzieł stworzonych przez pracowników zdalnych? Jak globalne zespoły chronią swoją własność intelektualną?

 

 

 

– Unikalna własność intelektualna (ang. intellectual property – IP) firmy może być zagrożona nie tylko przez hakerów i konkurencję, ale także przez klientów oraz obecnych i byłych pracowników. Aby chronić swoje aktywa, firmy technologiczne muszą posiadać solidne, kompleksowe systemy bezpieczeństwa. Konieczne jest również dostosowanie zasad korzystania z własności intelektualnej do obecnych standardów pracy zdalnej – mówi Liina Laas, dyrektor ds. ekspansji w Europie Środkowo-Wschodniej w Deel. – Home office oznacza, że globalnie rozproszone zespoły mogą pracować niemal wszędzie, o każdej porze dnia. Jednak część pracodawców nie wie o dodatkowych zawiłościach w ochronie ich IP, które pojawiają się, gdy w grę wchodzą przepisy międzynarodowe.

„Workation” a własność intelektualna

Oferowanie elastycznych godzin pracy skutecznie przyciąga i zatrzymuje ekspertów w firmie. To kluczowy czynnik w trwającej walce o talenty. Pracownicy chcą decydować o tym, jak i skąd wykonują swoje obowiązki.

– Wraz ze wzrostem popularności pracy zdalnej powstają nowe narzędzia, oferowane przez firmy takie jak Deel, które pozwalają na szybkie i efektywne zarządzanie zespołami rozproszonymi po całym świecie. Dzięki nim pracownicy mogą wykonywać swoje obowiązki nie tylko na domowej kanapie, ale także na plaży na Malediwach. Pracodawcy z kolei nie muszą martwić się o kwestie związane z ochroną własności intelektualnej firmy – mówi Liina Laas z Deel.

Własność intelektualna stworzona w domu pracownika

Wszelkie wynalazki, utwory, a także kody komputerowe i oprogramowanie, które pracownik stworzył w wyniku wykonywania obowiązków wynikających ze stosunku pracy, w godzinach pracy, przy użyciu sprzętu firmowego, prawnie należą do pracodawcy. Dotyczy to również sytuacji, gdy zatrudniony pracuje w domu, a nie w biurze. Coraz częściej pracownicy zdalni używają własnego sprzętu do celów służbowych i odwrotnie. Dane i dokumentacja na prywatnych urządzeniach są często niekontrolowane i niezabezpieczone przed kradzieżą.

– Jedną z oferowanych przez nas usług jest możliwość wynajmu przez klientów sprzętu, który może być wyposażony w systemy zapewniające bezpieczeństwo własności intelektualnej firmy. Deel współpracuje z globalnym dostawcą sprzętu Hofy, co oznacza, że oprócz naszych usług kontraktowych i płacowych, pracodawcy mogą teraz wypożyczyć wysokiej jakości sprzęt potrzebny do pracy zdalnej – mówi Liina Laas z Deel – Dla polskiej firmy, która chce wypożyczyć niezbędny sprzęt dla pracownika np. w Hiszpanii lub Wielkiej Brytanii, wystarczy kilka kliknięć. Pracodawca może mieć pewność, że wybrany sprzęt dotrze do pracownika w ciągu maksymalnie pięciu dni roboczych, w zależności od lokalizacji.

Pracownik czy pracodawca? Kto ponosi odpowiedzialność za kradzież własności intelektualnej?

Co w sytuacji, gdy pracownik popełni wykroczenie, np. dopuści się kradzieży kodu informatycznego innej firmy, a pracodawca przejmie prawa autorskie do tego utworu? Przełożony może ponosić taką samą odpowiedzialność, jak pracownik, jeżeli: zlecił popełnienie czynu zabronionego, udzielił pomocy w jego popełnieniu lub nakłonił do naruszenia prawa. W pozostałych przypadkach nie powinien martwić się o swoją odpowiedzialność karną.

Co zrobić, aby się chronić?

Co może zrobić firma, aby chronić swoje IP? Przydatne może być szkolenie i ostrzeganie pracowników o konsekwencjach kradzieży własności intelektualnej. Pracodawca powinien również utrzymywać stały kontakt z członkami swojego zespołu. Ponadto, pomocne może okazać się zatrudnienie coraz bardziej pożądanego specjalisty ds. pracy zdalnej, którego głównym zadaniem jest kontrolowanie pracy zatrudnionych wykonujących swoje obowiązki poza biurem.

Nasze rozwiązanie może pomóc w ochronie własności intelektualnej podczas zatrudniania zespołów zbudowanych z osób z różnych zakątków świata. Model pracodawcy Deel oferuje dostosowane, regularnie sprawdzane pod kątem zgodności z lokalnymi przepisami kontrakty, które przenoszą własność intelektualną na pracodawcę. Wspieramy także firmy w podpisywaniu umów z niezależnymi wykonawcami. Wbudowane klauzule dotyczące własności intelektualnej przypisują organizacji całą stworzoną przez nich pracę. W Deel oferujemy również kompleksowe funkcje compliance i onboarding, w tym bezpłatne generowanie i przechowywanie standardowych umów o zachowaniu poufności. Skuteczna ochrona własności intelektualnej pozwoli Twojemu zespołowi rozwijać się na całym świecie – podsumowuje Liina Laas, dyrektor ds. ekspansji w Europie Środkowo-Wschodniej w Deel.

O Deel

Deel to kompleksowa platforma HR dla globalnych zespołów. Pomaga firmom uprościć każdy aspekt zarządzania międzynarodową siłą roboczą, od kultury i wdrażania, po lokalną listę płac i zgodność z przepisami. Deel działa dla niezależnych wykonawców i pełnoetatowych pracowników w ponad 150 krajach, zgodnie z przepisami. Konfiguracja zajmuje zaledwie kilka minut. Więcej informacji można znaleźć na stronie Deel.com.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności