lederboard

Workation zyskuje na popularności. Pracownicy zdalni łączą przyjemne z pożytecznym

Lato i sezon urlopowy to czas, gdy wielu pracowników opuszcza chwilowo miejsce pracy, by zregenerować siły po roku intensywnego zaangażowania. W wielu krajach to także okres wakacji, gdy więcej czasu poświęca się rodzinie i dzieciom. Jednak wyjazd wypoczynkowy nie musi oznaczać obligatoryjnej przerwy w pracy, gdy jest to praca w trybie zdalnym. Trzy czwarte polskich pracowników chciałoby wykonywać zawodowe obowiązki na odległość, przebywając w atrakcyjnych turystycznie miejscach. Dysponowanie nowoczesnymi narzędziami oferowanymi przez firmy, takie jak Deel, pozwala pracować nie tylko z kanapy, ale także z plaży w innym zakątku świata. Nowy trend – workation dociera także nad Wisłę.

 

 

Dążenie do balansu

Globalne zjawisko pandemii doprowadziło do nieodwracalnych zmian na rynku pracy. Także w zakresie kształtowania się nowych postaw i zachowań. Pracownicy oczekują dziś od pracodawców przede wszystkim elastyczności, stawiając na swobodę w wyborze tego jak, gdzie i kiedy pracują. Firmy prześcigają się w oferowaniu kolejnych benefitów, jak dodatkowe dni wolne czy rozważają skrócenie tygodnia pracy. Jednak dla pracowników najważniejsza, obok wynagrodzenia, pozostaje elastyczność. Nowym trendem w zarządzaniu staje się więc idea work-life-integration, czyli integracja obu sfer życia – prywatnej i zawodowej. Jej zwolennicy podkreślają, że nie ma nic złego w tym, że pracownik w godzinach pracy odbierze prywatny telefon, ale w zamian np. na siłowni odpisze na służbową wiadomość. W czasie pandemii dom stał się i szkołą, i biurem. Nauczyliśmy się szybko przełączać z jednego trybu w drugi i ta zdolność z nami pozostała.

Praca zdalna normą

Work-life balance, a idąc dalej – work-life-integration jest możliwe do osiągnięcia dzięki pracy zdalnej. Home office w wielu organizacjach nie jest już dziś benefitem, a zwyczajnym trybem świadczenia obowiązków służbowych. Obecnie zaledwie 35 proc. pracowników w Polsce pracuje na pełnoetatowych stanowiskach w biurach. Formy pracy zdalnej (12 proc.) i hybrydowej (53 proc.) stają się coraz bardziej powszechne, pokazuje badanie PageGroup. Najmłodsi pracownicy, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę, niekiedy nigdy nie przekroczyli progu biura swojej firmy, home office to dla nich standard. Jak wynika z międzynarodowego badania Deel i Momentive, ma on jeszcze jedną wartość, cenną w dobie wysokiej inflacji. W 2022 roku pracownicy byli w stanie oszczędzić więcej pieniędzy dzięki ograniczeniu wydatków na transport i posiłki. Ok. 60 proc. badanych wykazało wzrost pensji, a 64 proc. przyznało, że łatwiej oszczędzać pracując z domu. Global Hiring Report opracowany przez Deel pokazuje, że model globalnego pracownika jest bardzo prężny. Na liście najlepszych miast dla pracowników zdalnych, na podstawie liczby zatrudnionych, prowadzą Londyn, Toronto, Buenos Aires, Madryt i Bangalore w Indiach. Warszawa pretenduje do wysokiej pozycji na tej liście.

Nieograniczone możliwości home office

Za sprawą nowelizacji kodeksu pracy, w Polsce od kwietnia br. obowiązują nowe przepisy dotyczące wykonywania obowiązków na odległość. Zgodnie z nimi pracą zdalną jest całkowite lub częściowe wykonywanie obowiązków w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą. Zarówno wcześniejsze unormowania jak i przepisy wprowadzane obecnie nie wykluczają świadczenia home office z zagranicy przez pracownika zatrudnionego u pracodawcy z siedzibą w Polsce. Musi mieć on umiejętności i możliwości techniczne oraz lokalowe do wykonywania takiej pracy.

Połączenie pracy zdalnej i coraz dalej idących ustępstw ze strony pracodawców skutkuje nowymi trendami na rynku pracy. Skoro dom może być biurem, dlaczego urlop nie może być czasem poświęconym na pracę? Workation – połączenie słów working (praca) i vacation (urlop) na Zachodzie staje się coraz częstszą praktyką, a powoli adaptuje się także w Polsce.

Narzędzia dla workation

Wykonywanie obowiązków służbowych na odległość w innym kraju jest możliwe, ale pracodawcy wciąż niezbyt chętnie się na to godzą. Przekonać może ich zaplecze, które pozwoli korzystać z workation w sposób efektywny. Znaczenie ma dobre łącze internetowe, sprawny laptop czy zestaw słuchawkowy, ale to zaledwie podstawa. Deel jest wiodącym dostawcą globalnych rozwiązań w zakresie zatrudniania i płac, który pomaga firmom współpracować z każdym, niezależnie od kraju zamieszkania czy kraju przebywania na workation. Technologia Deel pozwala efektywnie zarządzać globalnym zespołem. By robić to jeszcze wydajniej, firma współpracuje z 2500 partnerami. Klienci platformy, którzy zdecydują się na workation, mogą używać narzędzi do współpracy zespołów dzięki Slack oraz rozwiązań chmurowych i serwerowych od Amazon Web Services (AWS), a także wypożyczać samochody od AVIS i Hertz. Przede wszystkim mogą jednak korzystać z elastycznej przestrzeni do pracy od WeWork.

W ramach WeWork All Access na całym świecie – od Azji po Amerykę – mogą w ciągu dnia komfortowo pracować z 500 punktów coworkingowych, a po pracy pójść na spacer nad ocean czy zwiedzić okoliczne muzea. Deel umożliwia dziś zatrudnianie pracowników zdalnych w ponad 150 krajach.

Nowy trend z Zachodu

Według badań Grant Thornton aż 75 proc. polskich pracowników chciałoby wykonywać pracę zdalną, przebywając w atrakcyjnych turystycznie miejscach. Workation to rozwiązanie odpowiadające głównie młodszym pracownikom. Cenią oni bardziej elastyczne warunki pracy i nie ukrywają, że potrzebują dłuższych wakacji niż ich starsi koledzy. Skoro pracodawcy nie chcą im przedłużać urlopów, to „pracowakacje” wydają się rozsądnym kompromisem. Portal turystyczny Holidu.co.uk przebadał 150 miast na świecie i dowiódł, że najlepszymi miejscami do świadczenia workation są Bangkok, New Delhi i Lizbona. Z polskich miast Kraków zajął 19. pozycję. Wśród kryteriów wzięto pod uwagę m.in. miesięczny koszt wynajmu pokoju, jakość i cenę internetu, atrakcje turystyczne, ceny produktów żywnościowych i czystość środowiska.

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności