Wygodniej dziedziczyć pieniądze czy złoto?

Szacuje się, że niecałe 40% wszystkich firm w Polsce stanowią przedsiębiorstwa rodzinne, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Wraz z inwestycją, dla kolejnych generacji przechodzą także aktywa, pasywa oraz wszelkie inne dobra materialne, zgromadzone przez właścicieli. W jakiej formie najbardziej opłaca się dziedziczenie?

 

Dziedziczenie spadkowe lub darowizna to najczęściej spotykane formy przekazania firmy dla następnego pokolenia. W szczególności właściciele rodzinnych przedsiębiorstw, już dużo wcześniej planują sposób przekazania majątku przedsiębiorstwa na rzecz najbliższych.  Szacuje się, że od 60 do 90% małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce, to firmy o charakterze rodzinnym. Mamy zatem do czynienia z sytuacją kiedy pierwszy raz pokolenie przedsiębiorców myśli o emeryturze i pierwszy raz pokolenie 30-sto, 40-sto latków ma okazję odziedziczyć spory, wypracowany przez rodziców majątek. Zatem coraz gorętszym tematem na rynkach finansowych staje się sukcesja. Taka sama sytuacja ma miejsce również na rynku złota – wyjaśnia Marta Dębska, ekspert Grupy Goldenmark.

Jedną  z najprostszych i najwygodniejszych metod przekazania rodzinie zgromadzonych przez właścicieli dóbr materialnych, jest inwestycja w złoto. Jak zaznaczają eksperci, ten szlachetny kruszec stanowi od lat jedną z najbezpieczniejszych form inwestycyjnych, która dodatkowo wpływa na dywersyfikacja portfela inwestycyjnego. Złoto jest bardzo ciekawym narzędziem, które ułatwia przekazywanie kapitału kolejnym pokoleniom. Dzieje się tak, dlatego, że jest łatwe do przechowywania, jest to koncentracja dużego majątku w małym przedmiocie. Możemy je schować, wywieźć czy oddać na przechowywanie. Na pewno łatwiej przechowywać złoto niż chociażby nieruchomość, której to do kieszeni nie schowamy – tłumaczy Marta Dębska. Złoto jest także proste do przekazania, w zasadzie bez formalności możemy je dziedziczyć, tak jak nieruchomość lub inny przedmiot – dodaje ekspertka Goldenmark.

Do innych oczywistych zalet złota na pewno zalicza się fakt, iż jest to kruszec, który znajdzie nabywcę na całym świecie. Posiadając złoto, nie trzeba ograniczać się tylko do polskiego rynku, bez przeszkód możliwe jest spieniężenie kruszcu w zasadzie w każdym dużym mieście świata. Mówi się, że złoto jest bardzo „płynne”- to fakt. Możemy je odsprzedawać właściwie sztabka po sztabce. Istnieje możliwość sprzedaży sztabki nie tylko w Polsce, ale na rynkach międzynarodowych, o ile przy zakupie wybraliśmy produkt renomowanych producentów, posiadających certyfikację LBMA, która gwarantuje rozpoznawalność na całym świecie – podsumowuje Marta Dębska, ekspert Grupy Goldenmark.

Wypowiedź: Marta Dębska – ekspert Grupy Goldenmark

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Akceptuję zasady Polityki prywatności