Wystartowała 8. edycja Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja

Już po raz 8. rusza Akademia Liderów Fundacji Świętego Mikołaja, w ramach której poszukiwane są młode osoby chcące działać społecznie i rozwijać swoje liderskie kompetencje. Fundacja zaprasza młodzież, która nie boi się brać odpowiedzialności za sprawy wspólne i publiczne, wyciągać rękę do potrzebujących i zmieniać świat. Rekrutacja do Akademii trwa do 2 kwietnia.

 

 

 

Program Akademii Liderów został stworzony przez Fundację Świętego Mikołaja w 2015 roku z myślą o młodzieży w Polsce, która chciałaby poprzez realizację swoich autorskich projektów historycznych, społecznych, czy obywatelskich rozwijać lokalne społeczności. Do tej pory dzięki Akademii przygotowano do działania już 260 młodych aktywistów, którzy zrealizowali 184 projekty angażując do wspólnego działania kolejnych 1680 młodych wolontariuszy. Udział w programie jest bezpłatny, aby dać szansę młodym ludziom z różnych środowisk i lokalizacji na zdobycie praktycznej wiedzy, umożliwiającej rozwój własnych umiejętności i ciekawych pomysłów.

Fundacja Świętego Mikołaja szuka młodych osób (16-20 lat), które chcą nauczyć się działać metodą projektową, dowiedzieć jak gromadzić rówieśników wokół ważnych spraw, jak przewodzić zespołowi, dobrze planować i zarządzać, jak pozyskiwać pieniądze na działania społeczne i przekonywać partnerów do współpracy i jak mądrze współpracować. Tego wszystkiego nauczy młodych aktywistów podczas szkoły letniej, aby mogli zrealizować swoje pierwsze autorskie projekty. Dodatkowo uczestnicy otrzymają wsparcie w ramach indywidualnego tutoringu i dedykowane całoroczne stypendium. Po zrealizowaniu projektów młodzież spotyka się na szkole zimowej aby wspólnie podsumować działania, wyciągać wnioski na przyszłość i razem świętować sukcesy.

Zapraszając młodzież do Akademii Liderów mamy jasno sprecyzowany cel. Chcemy uczyć młodzież jak w przyszłości odpowiedzialnie rozwijać lokalne ojczyzny i całą Polskę,. Akademia Liderów jest po to, żeby pomóc młodzieży, która chce coś zrobić, ale być może szuka jeszcze swojej drogi, żeby ją odkryła i wzięła sprawy w swoje ręce. Niestety są to kompetencje, których młodzi nie mogą nauczyć się w szkole – mówi Antonina Grządkowska z  Fundacji Świętego Mikołaja.

Aby wziąć udział w projekcie należy wymyślić swój własny projekt, który chce się zrealizować między 1 sierpnia a 30 listopada. Do Akademii można zgłosić się samemu lub w parze projektowej. Należy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie www.mikolaj.org.pl/akademia. Do formularza  dołącza się rekomendację od osoby dorosłej, która może wesprzeć kandydaturę na przykład wychowawcy, trenera, instruktora harcerskiego.  Osoby, które przedstawią najciekawsze pomysły na działania wezmą udział w rozmowach rekrutacyjnych online z koordynatorami Akademii. W rezultacie zostanie wybranych 30 osób – autorów najciekawszych pomysłów na działanie, które wezmą udział w Akademii w 2023 roku.

To było niesamowite przeżycie, jestem wdzięczna, że mogłam poznać tylu pełnych chęci do działania rówieśników i inspirujących tutorów. Poza tym tematy, o których się tutaj uczyliśmy były pomocne, dobrze zorganizowane i naprawdę nie mogę się doczekać realizacji mojego projektu i dalszej współpracy z Fundacją. – mówi uczestniczka Akademii z zeszłego roku

Niezwykli w Akademii byli ludzie. Każdy uczestnik ma swoją pasję i gdy o niej opowiadali widać było jak błyszczą mu się oczy. Pierwszy raz z fascynacją słuchałem o polityce, historii czy muzyce. 10 dni minęło nadzwyczaj szybko w świetnej atmosferze, pełnej wzajemnego wsparcia i nadziei, że młodzi ludzie mogą zmieniać świat. – mówi uczestnik Akademii z zeszłego roku

Akademia Liderów Fundacji Świętego Mikołaja to wszechstronny i bezpłatny program rozwojowy dla młodzieży w Polsce. Składa się z kilku istotnych  elementów: szkoły letniej młodych liderów prowadzonej w formie 10 dniowego szkolenia i warsztatów (lipiec 2023), realizacji autorskiego projektu pod okiem indywidualnego tutora (sierpień – listopad 2023), szkoły zimowej młodych liderów (grudzień 2023) oraz stypendium przez cały rok szkolny 2023/2024 w wysokości 300 zł miesięcznie.

Fundacja Świętego Mikołaja działa od 2002 roku (www.mikolaj.org.pl). Wcześniej, od 1998 roku, istniała jako nieformalna grupa przyjaciół. Obecnie jej działalność skupia się na fundowaniu stypendiów dla zdolnych dzieci z niezamożnych rodzin (program „Stypendia św. Mikołaja”). Przez 18 lat funkcjonowania przeprowadziła blisko 40 kampanii społecznych, wspomagając ok. 8 tys. młodych ludzi. Wsparciem obejmowała m.in. rodzinne domy dziecka i samotne matki. Fundacja Świętego Mikołaja jest laureatem Europejskiej Nagrody Obywatelskiej 2011, nagrody Ubi Caritas 2008, TOTUS 2006 oraz Pro Publico Bono 2005. Otrzymała także wyróżnienie Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania w 2008 roku.

Więcej o Fundacji Świętego Mikołaja: www.mikolaj.org.pl

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Akceptuję zasady Polityki prywatności